Foto Mateo Levak
"Sve više imamo proizvoda iz uvoza. Jer, uvoz je isplativiji, može se kalkulirati cijenama i ponuditi manju cijenu proizvoda, a malom proizvođaču ili OPG-ovcu treba isplatiti punu cijenu proizvoda i troškove proizvodnje«.
povezane vijesti
RIJEKA – Riječki gradonačelnik Marko Filipović izražava žaljenje zbog zatvaranja riječke mljekare na Škurinjama. Nadao se da će riječki PIK ipak uspjeti i da će mljekara opstati.
– Sustavno zanemarivanje državne poljoprivredne politike dovelo je do toga da ona u Hrvatskoj godinama polako nestaje što je tragično, dugoročno neodrživo, u konačnici i neshvatljivo. Zatvaranje mljekare PIK-a posljedica je kontinuiranog nesnalaženja centralne države u upravljanju poljoprivrednom politikom i stalnog pada broja proizvođača u toj branši, pa tako i proizvođača mlijeka. Naime, glavni razlog zatvaranja mljekare jest nedostatak domaće sirovine bez koje ne može opstati niti proizvodnja bazirana na domaćem mlijeku.
Jer da je riješen problem sirovine, vjerujem da bi uprava PIK-a našla načina da mljekara nastavi s radom, ocijenio je Filipović. On dodaje da zatvaranjem mljekare riječki PIK ne prestaje postojati, odnosno ne prestaje u potpunosti s radom, već nastavlja u smjeru intenzivnijeg razvoja preostalih djelatnosti kojima se ta tvrtka bavi, a to su proizvodnja tjestenine i pekarskih proizvoda.
Radnici ostaju
– Upravo zato, kako je najavljeno iz uprave tvrtke, neće biti niti otpuštanja radnika čiji su poslovi sada vezani uz rad mljekare, već će oni biti raspoređeni na poslove vezane uz rad preostalih pogona. Dakle, PIK nastavlja s proizvodnjom, neće biti otpuštanja radnika, stoga ne vidim poveznicu ove konkretne situacije s rastom broja zaposlenih u trgovini, odnosno rastom broja trgovina i padom broja zaposlenih u proizvodnji. To naravno ne znači da ne mislim kako Rijeka i cijeli naš kraj, unatoč svojoj prostornoj skučenosti, uz trgovačke i ugostiteljske i ostale srodne kapacitete ne treba intenzivno raditi i na razvoju ostalih djelatnosti, naravno na način primjeren postojećoj situaciji gusto naseljene urbane sredine. Naime, teško je u današnje vrijeme očekivati ponovno otvaranje velikih tvornica posred grada i takav koncept više ne postoji gotovo nigdje u Europi, pojašnjava Filipović.
Rijeka u razvojnom zamahuGradonačelnik Marko Filipović podsjeća da je Rijeka u snažnom razvojnom zamahu, grade se ceste, marina, lučki terminal, stanovi, ulaže se u infrastrukturu pa se tako samo u vodoopskrbu i odvodnju ulaže gotovo dvije milijarde kuna. |
Riječki gradonačelnik naglašava da Grad Rijeka čini sve što može u okviru svojih ovlasti s ciljem poticanja razvoja raznih djelatnosti.
– Tako, primjerice, Grad Rijeka podupire poduzetništvo pa tako i ono vezano uz proizvodne djelatnosti, a svojim prostornim planiranjem, koje je u biti najkonkretniji alat koje jedinice lokalne samouprave imaju u smislu promišljanja razvoja prostora, među ostalim konstantno podupire i na neki način čuva tradicionalne i logične gospodarske aktivnosti u gradu koji oduvijek živi uz more i od mora. To su prije svega brodogradnja i lučke djelatnosti, ali i sve ono što ih prati – prometna infrastruktura, proizvodnja komponenti koje se ugrađuju na brodove što, recimo Vulkan Nova čini već desetljećima proizvodeći brodsku opremu, navodi Filipović.
Riječani žalosni
Vijest o zatvaranju jedine mljekarske industrije u Primorsko-goranskoj županiji, građani Rijeke dočekali su sa žaljenjem i nevjericom.
– Nažalost, Mljekara Tonka na Škurinjama samo je jedna u nizu uništenih industrija našega grada, kazao nam je Sandro Ladavac, jedan od sugovornika naše ankete u kojoj smo željeli čuti reakcije na gašenje prerađivačke industrije koja je u 75 godina rada i proizvodnje mliječnih proizvoda postala prepoznatljivi riječki brend.
– Mljekara Tonka i njezini proizvodi nadaleko su poznati, ne samo u Rijeci i našoj županiji, već i ostatku Hrvatske. Proizvodi su svojevrstan brend našega grada, a usto su i kvalitetni te ih često konzumiram, a posebno poznati riječki zeleni jogurt. Osobno mi je žao što se to dogodilo, ali, nažalost, mljekara Tonka na Škurinjama samo je jedna u nizu uništenih i propalih industrija našega grada, rekao je Sandro Ladavac dodajući kako sve više imamo proizvoda iz uvoza. »Jer, uvoz je isplativiji, može se kalkulirati cijenama i ponuditi manju cijenu proizvoda, a malom proizvođaču ili OPG-ovcu treba isplatiti punu cijenu proizvoda i troškove proizvodnje«, zaključio je Ladavac.
– Žao mi je. Ipak je Tonka mlijeko na neki način obilježje našega grada. Rijeka je prije bila industrijski grad, a danas su gospodarstvo preuzeli trgovački centri, dok od industrije skoro ništa nije ostalo. Žalosno je to, konstatirala je Jasminka Petrović, a sličan komentar dala nam je i Nelly Mlinarić koja je kazala kako se u posljednje vrijeme samo otvaraju trgovine i trgovački centri, a ljudi sve manje i manje imaju novaca za kupovati.
– Niti jedno mlijeko nije kao Tonkino svježe mlijeko. Mnogi to ne znaju, ali Tonka mlijeko je jedino prirodno mlijeko, sva druga su surogati i prašci, smatra Nelly Mlinarić. Za Tonkom žali i Višnja Miličević.
– Mislim da je, bilo koja proizvodnja koja propada, u nekom segmentu grozna vijest. Što nam preostaje? Ostaju nam samo trgovački centri koji se neumorno grade. I to je to. Hrvatsko gospodarstvo je žalosno, mi smo u biti gotovo pa uništili svu proizvodnju koju smo imali. Šteta, jer su se brojne tvrtke, poput Konzuma ili Peveca, uspjele spasiti unatoč brojnim problemima, mogla se onda i naša mljekara, rekla nam je Miličević.