Foto Marko Gracin
Posebna zanimljivost razgleda Zvira bila je podvodno osluškivanje izvorišta, koje je dočarao umjetnik Ivo Vičić Arexx
povezane vijesti
Svjetski dan voda slavi se 22. ožujka. I ove je godine povodom Svjetskog dana voda komunalno društvo Vodovod i kanalizacija Rijeka pripremio prigodni program čiji je glavni cilj podići svijest javnosti o važnosti zaštite vode i nužnosti održivog upravljanja vodnim resursima za sadašnje i buduće generacije.
Svjetski dan voda ustanovila je Opća skupština Ujedinjenih naroda 1992. godine, a ovogodišnja tema UN-ove kampanje je “Voda za mir”.
Zbog “obilja” čiste i kvalitetne vode u Rijeci koja nikada nije problem, teško je shvatiti da u globalnim razmjerima, čista voda znači mir.
Ona je ključni uvjet za očuvanje zdravlja ljudi, za rad, za smanjenje rizika od siromaštva, čišći ekosustav te gospodarski napredak.
S obzirom na to kako se utjecaji klimatskih promjena povećavaju, a broj stanovnika u globalnim razmjerima raste, ujedinjenje i suradnja na pitanjima zaštite i očuvanja ovog dragocjenog resursa postaje nužnost.
Razgledavanje izvorišta
Program KD ViK-a, također se održava se pod nazivom “Voda za mir”, a podrazumijeva aktivnosti koje su pogodne za sve generacije. Glavni cilj aktivnosti je upoznati širu javnost o važnosti, zaštiti i očuvanju ovog dragocjenog resursa.
Tim povodom građani su imali rijetku priliku razgledavanje izvorišta Zvir u Vodovodnoj ulici uz stručno vodstvo KD VIK-a te uz podvodno osluškivanje izvorišta.
Naime, posebna zanimljivost razgleda Zvira bila je podvodno osluškivanje izvorišta, koje je dočarao umjetnik Ivo Vičić Arexx koji je Zvir ozvučio podvodnim mikrofonima.
Razgled izvorišta i crpne stanice trajalo je u utorak i srijedu, a rijetku priliku da da se upozna s “izvorom u samom centru Rijeke” iskoristilo je dvadesetak građana te učenici OŠ Dolac, OŠ Nikola Tesla, OŠ Brajda i OŠ Murvice.
Zgrada crpne stanice sagrađena je daleke 1894. godine, a sastoji se od nekoliko prostorija u L-obliku.
Zanimljivo je da se sadašnje izvorište nalazi u sklopu Hrvatske elektroprivrede u sklopu je i bivša Termoelektrane sagrađena 1906. godine, koja je bila pogonjena “riječkim smećem”.
Fantastičan doživljaj
Spalionice smeća, crpna stanica Zvir je, kao i obližnja Klaonica, koristila njezinu toplinsku energiju za pokretanje parnog stroja koji je potom okretao elektrogenerator od 150 kWA.
Proizvedena energija služila je za rad elektromotora u crpki. Crpna stanica konzervirana je u njezinom prvotnom obliku, a napravljen je aneks na postojeću staru građevinu koji je u potpunosti moderan, ostakljeni objekt kojim je natkriven izvor i gdje se nalaze nove pumpe za vodu.
Priliku za posjet iskoristili su između ostalih Željko Fućak, Goran Jurišić i Ivica Bajčić.
I dok je Ivica Bajčić iskoristio priliku da fotoaparatom snimi zanimljive detalje, a Goran Jurišić došao na izvorište “ekološki” biciklom iz puke znatiželje, Željko Fućak, iskoristio je priliku da vidio ono što je godinama propustio.
– Čak 11 puta preplivao sam Rječinu od izvora do ušća u more i uvijek sam želio vidjeti unutrašnjost izvorišta pa nisam mogao propustiti ovakvu priliku.
Ovo je fantastičan doživljaj kao i cijeli kanjon Rječine i šteta što mnogi nisu nisu upoznati s ovim dijelom grada. Kao pomorac proputovao sam cijeli svijet i puno snimao.
Jednom sam slike iz kanjona Rječine, koje su fascinantne, pokazivao i našalio sam se da su iz Perua. Svi su bili oduševljeni s fotografijama, a neki i su bili zavidni što sam sve doživio na putovanjima diljem svijeta, rekao nam je Fućak.
Dubina izvora Zvir – za sada istraženo – 53 metra
Malo se koji grad u svijetu može pohvaliti da ima izvor kvalitetne vode u samom gradu. Izvor je prvi put ronilački istraživan 1929. godine i te godine došlo se do 28 m u dubinu.
Ponovo je istraživan 2000. godine, kada su speleoronioci uz maksimalnu sigurnost, došli do 53 metra dubine, a podzemni kanali nastavljaju se i dalje. Najniža do sada istražena točka nalazi se približno 43 m ispod razine mora.
Izvor iz antičkog doba
Službeno, izvor je u upotrebi od 1894. godine, kada je stari dio Rijeke, devet godina nakon Sušaka, dobio javnu vodoopskrbu.
Voda izvorišta Zvir predstavlja oko 80% ukupno raspoložive izdašnosti svih izvora vode za piće, s kojih riječki vodovod zahvaća vodu u mjesecima presušivanja izvora Rječine.
Korištenja vode izvorišta Zvir seže i u antičko doba i to za potrebe rimske Tarsatike.