Hitna medicinska pomoć

Riječane na Korzu učili kako mogu pomoći spasiti nečiji život: Tehnike su vrlo jednostavne

Barbara Čalušić

Foto Vedran Karuza

Foto Vedran Karuza

Srčani zastoj može se dogoditi bilo kad, bilo kome i bilo gdje, upozoreno je



Zavod za hitnu medicinu Primorsko-goranske županije obilježio je na Korzu Nacionalni dana hitne medicinske pomoći. Ovaj se datum obilježava se od 2013. godine i povod je hitnjacima da svake godine pokušaju približiti djelatnost hitne medicine građanima i kompletnoj javnosti.



– Ovaj put pružamo mogućnost građanima da nauče kako mogu pomoći spasiti nečiji život ako dođe do srčanog zastoja pomoću vrlo jednostavnih tehnika. Srčani zastoj može se dogoditi bilo kad, bilo kome i bilo gdje.




U tom trenutku srce prestaje sa svojim normalnim radom, nema cirkulacije i smrt je neminovna, ako se ne pruže osnovne mjere održavanja života. No, kada se uz vanjsku masažu srca, koristi i automatski vanjski defibrilator, povećava se mogućnost preživljavanja za čak 50 posto, rekla je ravnateljica Zavoda za hitnu medicinu PGŽ-a Senka Kajčić.



Upozorila je kako građani Hrvatske imaju vrlo skromno znanje o primjenama osnovnih mjera održavanja života za razliku od drugih europskih zemalja koje imaju puno bolje rezultate od naše zemlje.



– Određene zemlje Europske unije, ali i u druge svjetske zemlje s tim mjerama kreću već u osnovnim školama. Kad se djecu nešto nauči, oni će i kao odrasli puno lakše i jednostavnije pristupiti čovjeku i napraviti ono što je najpotrebnije, istaknula je Kajčić koja je pohvalila primjer riječke Osnovne škole Nikola Tesla gdje se provodi takva edukacija s učenicima.


Na pitanje o automatskim vanjskim defibrilatorima o čijoj točnoj rasprostranjenosti u Hrvatskoj ne postoje precizni i ažurirani podaci, Kajčić je rekla kako je dio njih prijavljen u mrežu ovih uređaja koja je dostupna prijavno-dojavnim jedinicama hitne medicinske pomoći.



– Međutim, postoje brojni automatski vanjski defibrilatori koji nisu prijavljeni i preporuka je da ih se prijavi kako bi se mogli iskoristi kad se dogodi srčani zastoj.


Naime, naši dispečeri u medicinsko prijavno-dojavnoj jedinici imaju protokol prema kojem vode pozivatelja kroz osnovne mjere održavanja života, a ako netko to proba izvesti ovdje na lutki, bit će mu puno jednostavnije to raditi ako se takva situacija dogodi, zaključila je Kajčić.


Foto Vedran Karuza