Foto Marko Gracin
povezane vijesti
Talijanska defašizacija nikada nije provedena, a danas nam prijete novi oblici fašizma koji nisu tako lako prepoznatljivi, kazano je na riječkom predstavljanju knjige “Revizija zla: Uzroci i posljedice prikrivanja nacifašističkih zločina u Italiji” autora Drage Kraljevića.
Najnoviji publicistički komad bivšeg veleposlanika RH u Italiji te istaknutog novinara i analitičara u Gradskoj je vijećnici grada Rijeke prezentiran kao djelo koje na historiografski i dokumentaristički način progovara o namjernom zanemarivanju zlodjela talijanskih kolonizatora i fašista te njihovom izostajanju iz kolektivne memorije talijanskog društva.
Osvrćući se na amnestiju fašista nakon završetka Drugog svjetskog rata, dugogodišnje sakrivanje dokumentacije o fašističkim zločinima ne samo na istočnoj obali Jadrana, već i u Libiji, Etiopiji i Eritreji, te suvremenijih uspostavljanja službenih narativa sjećanja preko kojih fašisti postaju domoljubi, Kraljević navodi kako je geneza uzroka neuspješne defašizacije Italije kompleksna.
Osim geopolitičkog konteksta i pripreme za početak Hladnog rata, postratna amnestija fašista, tvrdi autor, rezultat je i službene talijanske politike koja je odlučila da će kolektivnu memoriju na ratni period stvarati u skladu s ciljevima jačanja talijanskog nacionalnog identiteta i interesa, tamo gdje za kritičko osvrtanje na fašističke zločine nema mjesta.
– Moja knjiga govori o tome kako je od povijesne istine o fašističkim zločinima došlo do tzv. kolektivne memorije u kojoj se više ne spominju zločini, a u kojoj fašizam čak postaje i žrtvom nacizma i jugoslavenskog antifašizma.
U njoj propitujem neke od tema kao što su amnestija, odnosno masovnu aboliciju talijanskog fašizma u tzv. Togliattijevom zakonu iz 1946., i je li fašizam bio strano tijelo talijanskom društvu ili je on stvarno imao podršku u talijanskom društvu.
Iako je Italija imala antifašistički ustav, njen pokret otpora tj. talijanski partizani i danas su znak podjele među Talijanima čije vlasti u današnje vrijeme fašističke borce i njihove obitelji odlikuju, kazao je Drago Kraljević tijekom večeri koja se zbila u organizaciji Udruge antifašističkih boraca i antifašista grada Rijeke i izdavača “Revizije zla”, istarskog ogranka Društva hrvatskih književnika.
O knjizi su na skupu progovorili urednik knjige i predstavnik izdavača Boris Domagoj Biletić te njeni recenzenti, publicisti Damir Grubiša i Mirko Štifanić.
Biletić je istaknuo kako je pri izradi ovog djela bilo mnogo posla jer je ono prožeto mnoštvom talijanskih izvora s različitih ideoloških rakursa što joj, kao i činjenica da nije obojana političkim bojama, daje posebnu vrijednost kada je u pitanju istraživanje teškog povijesnog revizionizma i manipulacije kakve se ne događaju samo u Italiji.
Damir Grubiša, također bivši hrvatski veleposlanik u Italiji, naveo je kako “Revizija zla” otkriva aspekte propuštene defašizacije Italije, a čije su posljedice prisutne i danas, iako se fašizam današnjice oblači u neka nova odijela i teže ga je prepoznati i suzbiti, dok je sociolog Mirko Štifanić izdvojio kako Kraljevićevo djelo ne pruža samo nadideološki uvid u anatomiju razvoja i uspon talijanskog fašizma, već i njegov odnos s antifašizmom i ulogu samoprozvanih antifašista u revizionističkom projektu.
U sklopu zbivanja, uzvanike su u Gradskoj vijećnici pozdravili i predsjednik UABA Rijeka Vojko Obersnel i zamjenica gradonačelnika Rijeke Sandra Krpan, istaknuvši kako je Kraljevićeva knjiga u ovom trenutku potrebna kako bi nas podsjetila da fašizam nije nestao, da neke države nikada nisu raščistile sa svojom poviješću, ali i pokazala na koji se način, i to uspješno, zločini fašističke politike kroz politiku i kulturu i danas sakrivaju od javnosti.