
Snježana Prijić Samaržija / Foto Sergej Drechsler
Osoba ili skupine koje imaju neki interes tendenciozno kontaminiraju izborni postupak, kaže rektorica Snježana Prijić Samaržija
povezane vijesti
Rektorica Sveučilišta u Rijeci prof. dr. Snježana Prijić Samaržija za sve navode o neregularnostima iz anonimnog pisma kaže da su posve neutemeljeni i ne mogu se interpretirati ni na koji drugi način već kao tendenciozno kontaminiranje izbornog postupka za rektora Sveučilišta u Rijeci od strane nepoznate osobe ili skupine koja ima neki interes.
– Činjenica da se u tijeku izbornog postupka za rektora/rektoricu na Sveučilištu u Rijeci već drugi put dostavlja anonimno pismo Novom listu, govori već i sama za sebe. Sveučilište u Rijeci će, bez obzira na sve pritske, ostati dosljedno promoviranju demokratizacije u postupanju, vladavine prava i transparentnog postupanja.
Demokratizirani sustav izbora za rektora Sveučilišta u Rijeci uveden je 2019. godine, jednoglasnom odlukom Senata Sveučilišta u Rijeci. Sustav izbora kakav se upravo provodi kreiran je od strane tadašnjeg Odbora za pravna i statutarna pitanja kojeg je vodila dekanica Pravnog fakulteta, a među članovima bio je i sadašnji dekan Pravnog fakulteta i sadašnji predsjednik tog Odbora, oboje vrhunski pravni stručnjaci.
Prije usvajanja izmjena i dopuna Statuta koji je uključio i ovaj način izbora, provedena je i javna rasprava na Sveučilištu u Rijeci, kao i javna tribina. Ni tada, ali niti u proteklih šest godina, nismo zaprimili niti jedan prigovor vezan uz koncept predizbora.
Ako je bilo ikakvih sumnji u koncept predizborne faze bili bismo, kao i uvijek, vrlo otvoreni da se i o tome otvori transparentna i demokratska rasprava, iznosi rektorica.
Rektorove nagrade
Dodaje da se izbor za dobitnike Rektorove nagrade provodi u skladu s Pravilnikom o nagradama i priznanjima Sveučilišta u Rijeci kojeg je jednoglasno donio Senat Sveučilišta u Rijeci. Dobitnike ne bira rektor, već neovisno peteročlano povjerenstvo.
– Kolegicu Elu Novosel je predložila njena matična institucija, Akademija primijenjenih umjetnosti, zbog iznimnog doprinosa na samoj sastavnici. Nije rijetkost da su upravo studenti koji obnašaju funkcije zamjenika ili predsjednika studentskih zborova sastavnica ili Sveučilišta dobitnici rektorove nagrade za studentski aktivizam jer su na tim čelnim mjestima upravo zbog svog velikog angažmana.
Primjerice, pošle su godine tu nagradu dobili tadašnji zamjenik predsjednice Studenskog zbora Sveučilišta Eugen Car i predsjednik studentskog zbora Ekonomskog fakulteta Andrija Herceg, ranije godine Nina Vukelić, predsjednica studentskog zbora Pomorskog fakulteta, a godinu ranije i predsjednica Studentskog zbora Sveučilišta Pegi Pavletić, objašnjava rektorica.
Postupak vezan uz konstituiranje Fakulteta za logopediju, odnosno, za konstituiranje Fakultetskog vijeća Fakulteta za logopediju, izbora dekana tog Fakulteta te njegovog uključivanja u rad Senata, dodaje, teče prema proceduri koja je zahtijevala izmjene i dopune Statuta Sveučilišta, a koju je definirao Odbor za pravna i statutarna pitanja Sveučilišta u Rijeci te jednoglasno usvojio Senat.
Vladavina prava
Rektorica se osvrnula i na probleme sa Studentskim zborom, istaknuvši da je Senat 18. ožujka informiran od strane članice Senata iz redova studenata i v.d. predsjednica Ele Novosel da je zatražila tumačenje Ministarstva, a temeljem upita na Skupštini Studentskog zbora Sveučilišta o temi legalnosti trećeg mandata studenata u Skupštini Studentskog zbora.
– S odgovorom Ministarstva upoznati smo prošli tjedan, neformalnim putem, odnosno e-mailom koji je članovima Senata dostavio Eugen Car. Nismo zaprimili nikakvu službenu, niti anonimnu prijavu temeljem koje bismo pokrenuli postupak utvrđivanja (ne)zakonitosti članstva bilo kojeg studenta/ice u Senatu Sveučilišta u Rijeci.
U ovom trenu napominjemo da u skladu sa Statutom Studentskog zbora koji je bio na snazi u trenutku izbora koji se dovode u pitanje, a koji je jednoglasno potvrdio Senat Sveučilišta dana 24. rujna 2024., članstvo studentskih predstavnika u Senatu Sveučilišta nije ovisilo o članstvu u Skupštini Studentskog zbora Sveučilišta, odnosno članom/icom Senata je mogao/la biti izabran/a svaki/a student/ica Sveučilišta.
Sveučilište u Rijeci poštuje autonomiju Studentskog zbora i odluke Skupštine te smatram neprihvatljivim da bilo tko donosi sud o nezakonitom postupanju prije nego što je uopće pokrenut, a kamoli proveden postupak utvrđivanja činjeničnog stanja od strane nadležnih tijela institucije.
Zaključujem da Sveučilište u Rijeci djeluje u skladu s načelom vladavine prava, isključivo kroz postupke koji su regulirani zakonima i drugim institucijskim regulatornim aktima.
Sve sugestije ili prijedlozi koji mogu unaprijediti rad Sveučilišta su dobrodošli i uvijek su bili i bit će predmetom rasprave i odlučivanja na Senatu i drugim odgovornim tijelima, zaključuje prof. dr. Prijić Samaržija.