Izbor

Raspisuje se natječaj za novog rektora Sveučilišta u Rijeci, uvodi se institut predizbora

Ingrid Šestan Kučić

Foto Sergej Drechsler

Foto Sergej Drechsler



Senat Sveučilišta u Rijeci danas je donio odluku o pokretanju postupka za izbor rektora Sveučilišta u Rijeci za mandatno razdoblje 2025. – 2029., a natječaj će biti raspisan već 21. listopada i trajat će do 10. prosinca.


Prema hodogramu koji su usvojili članovi Senata cijeli postupak novog rektora bit će okončan tek 11. veljače iduće godine kada će se na sjednici Senata odlučivati tko će naslijediti aktualnu rektoricu prof. dr. Snježanu Prijić Samaržiju, kojoj u travnju ističe drugi uzastopni mandat.


Tko predlaže kandidate?


Prema Statutu Sveučilišta kandidata za rektora predlaže vijeće sastavnice ili najmanje 5 posto nastavnika Sveučilišta, odnosno sastavnica Sveučilišta.




Predlagatelji su obvezni do 10. prosinca dostaviti prijedloge kandidata za izbor rektora Sveučilišta, životopis kandidata za izbor rektora, − program rada za mandatno razdoblje 2025.-2029. te izjavu kandidata o prihvaćanju kandidature.



Potom će Povjerenstvo održati sjednicu 11. prosinca, a sjednica Senata na kojoj Povjerenstvo izvješćuje Senat o prispjelim prijavama kandidata i na kojoj Senat utvrđuje listu kandidata koji ispunjavaju uvjete za izbor rektora održat će se 17. prosinca.


Međutim, lista kandidata, životopisi, izjave kandidata o prihvaćanju kandidature i programi rada kandidata javno će se objaviti na službenim mrežnim stranicama Sveučilišta i sastavnica Sveučilišta tek 2. siječnja iduće godine.


Institut predizbora


Od tog dana pa do 1. veljače svaki će kandidat javno predstavljati svoj program na Sveučilištu i sastavnicama Sveučilišta iz članka, a ukoliko se na sjednici Senata utvrdi lista s više od dvije pravovaljane kandidature za rektora na sastavnicama Sveučilišta glasanje će se održati dana 3. veljače.



Taj dio izbornog postupka je novina u hrvatskom sustavu visokog obrazovanja, jer riječ je o institutu predizbora koji omogućuje da svi članovi fakultetskih i odjelnih vijeća sudjeluju u izboru rektora.


Naime, između svih kandidata za rektora, svaka će sastavnica za konačne izbore predlagati dvoje koji su dobili najveći broj glasova.


Senat će, u konačnici, između dvoje koji su dobili najviša rangiranja na svakoj od sastavnica, izabrati rektora


.Prema hodogramu Senat će najprije 6. veljače 2025. godine održati zatvorenu sjednicu na kojoj će programe rada predstaviti kandidati za rektora, a sjednica na kojoj će se odlučivati o izboru rektora održat će se dana 11. veljače.


Predstojnica Centra za istraživanje uma


Osim utvrđivanja hodograma za postupak izbora rektora Senat je danas novom predstojnicom Centra za istraživanje uma i ponašanja Sveučilišta u Rijeci imenovao doc. dr. Valneu Žauhar.



Vizija je Centra unaprijediti istraživanje i obrazovanje okupljajući znanstvenike iz različitih područja znanosti koji proučavaju ponašanje i mentalne procese.


Usvojeni su i programi cjeloživotnog obrazovanja “Edukativna radionica – Stop animacija” Akademije primijenjenih umjetnosti, kao i programi Fakulteta za matematiku: “Statistika”, “Optimizacija” i “Matematika”.


Radi se o programima cjeloživotnog obrazovanja čijim se završetkom stječe 30 ECTS bodova.


Usvojen je i prijedlog za dodjelu počasnog zvanja professor emeritus prof. dr. Dragici Bobinac, redovitoj profesorici u trajnom izboru, pod čijim je vodstvom Zavod za anatomiju je izrastao u vrlo respektabilnu znanstveno-nastavnu jedinicu Medicinskog fakulteta u Rijeci.


Ekspertna skupina za Zajednicu znanja i inovacija


Na današnjoj je sjednici imenovana i ekspertna skupine Sveučilišta u Rijeci za prijavu Zajednice znanja i inovacija za područje vodnih, morskih i pomorskih sektora i ekosustava u sklopu očekivanog poziva Europskog instituta za inovacije i tehnologije, koju čine profesori: Ana Perić Hadžić, Lado Kranjčević, Helga Pavlić Skender, Barbara Karleuša, Siniša Družeta, Srđan Žuškin, Nino Krvavica i Petra Adelajda Zaninović.


Kako se početkom iduće godine očekuje objava poziva za osnivanje Zajednice znanja i inovacija za područje vodnih, morskih i pomorskih sektora i ekosustava programa Obzor Europa novoosnovana ekspertna skupina, koja se sastoji od stručnjaka s različitih sastavnica Sveučilišta u Rijeci, ima zadaću sudjelovati u pripremi prijave za poziv.


Sveučilište u Rijeci je tijekom ove godine aktivno radilo na prikupljanju informacija i osiguranju široke podrške za uključenje u inicijativu zbog čega je donesena odluka o osnivanju Savjetodavnog odbora i radne skupine kao nositelja pripremnih aktivnosti.