Rajko Samueli Kačić / Foto V. KARUZA
Civilno strelište nije zatvoreno niti mojom osobnom voljom, a niti »neovlašteno«
povezane vijesti
Poštovani, sukladno Zakonu o medijima, a temeljem čl.40. i 41. (NN 59/04, 84/11, 81/13 i 114/22) molim Vas da objavite moje reagiranje na tekst objavljen u Vašem listu dana 25. siječnja 2024. g. pod naslovom »Streljana na Drenovi već pet godina zatvorena jer se Grad i država ne mogu dogovoriti«. U tekstu novinarke Sanje Gašpert navedena je izjava g. Vlade Serdara da Streljana nije zatvorena pravomoćnom odlukom mjerodavnog tijela, već je »doslovno i jednostavno zakračunata drugim bravama i lokotima od strane dotadašnjeg upravitelja – ravnatelja«. Nadalje se u tekstu navodi da je to učinjeno »neovlašteno«.
Podsjetio bih na činjenicu da nadzor nad radom Civilnih strelišta u Republici Hrvatskoj vrši MUP RH, koji je dostavio »Rješenje Ministarstva unutarnjih poslova, Uprave za upravne i inspekcijske poslove izdano 25. travnja 2019. g. Kl: UP/I-214-04/19-25/6, Ur.br: 511-01-209-19-3-AČ« a kojim rješenjem se odbija zahtjev za produljenje odobrenja za vođenje civilnog strelišta. Sukladno odredbama Zakona o eksplozivnim tvarima i proizvodnji i prometu oružja, Civilno strelište se bez Odobrenja nadležnog tijela ne može voditi te sam kao Voditelj strelišta postupio po rečenom Rješenju nadležnog tijela. Svi klubovi, dotadašnji korisnici strelišta, nadležna Policijska uprava primorsko-goranska te Grad Rijeka (Odjel gradske uprave za gospodarenje imovinom, Direkcija za pravne i imovinske poslove) obaviješteni su o novonastalom stanju te im je u dopisu uz citiranje odredbi »Rješenja« pojašnjeno sljedeće:
»….kako na samom strelištu postoje priručna skladišta čiji su korisnici pojedini streljački klubovi koji imaju potrebe odnošenja ili donošenja streljačke opreme, održavanja iste i sl., bit će osigurano nekoliko termina tjedno za omogućavanje pristupa prostorijama u tu svrhu. Također, u svrhu osiguranja objekta svi sustavi za isto (protuprovalni alarmni sustav te videonadzor) ostaju u funkciji ‘uključeno’, a osigurano je i svakodnevno obilaženje objekta od strane ovlaštenih zaštitara.«
Budući da se odredbe gore spomenutog Zakona o eksplozivnim tvarima i proizvodnji i prometu oružja ne odnose na MUP RH i MORH, ključevi su predani u Policijsku upravu primorsko-goransku čiji su djelatnici nastavili korištenje objekta.
Iz gore navedenog jasno proizlazi da Civilno strelište nije zatvoreno niti mojom osobnom voljom, a niti »neovlašteno«. Naprotiv, s moje strane je u petnaest godina koliko sam vodio objekt učinjeno baš sve da se nastavi neometan rad tog objekta, o čemu mogu posvjedočiti svi u Hrvatskoj koji su imali prilike na istom provoditi sportska gađanja. O razlozima nerješavanja problema zatvorenog strelišta i odnosa Grad Rijeka – Republika Hrvatska ne bih davao komentare, reagira Rajko Samueli-Kačić.