Suradnja policije i psihologa

Radionica o “zdravim i nezdravim odnosima”: Prevencija nasilja u mladenačkim vezama

Vladimir Mrvoš

Učenici Strojarske škole za industrijska i obrtnička zanimanja / Foto PUPG

Učenici Strojarske škole za industrijska i obrtnička zanimanja / Foto PUPG



 


RIJEKA – U Informativnom centru za prevenciju kriminaliteta na području grada Rijeke održana je radionica pod nazivom “Zdravi i nezdravi odnosi” na temu prevencije nasilja u mladenačkim vezama. U njoj je sudjelovalo 12 učenika prvog, drugog i trećeg razreda Strojarske škole za industrijska i obrtnička zanimanja Rijeka, koji su se dobrovoljno javili za sudjelovanje, a vodile su je policijska službenica za nadzor i planiranje – za prevenciju, Ingrid Mavrić i psihologinja škole Senka Tomljanović Manestar. Radionici je prisustvovala i školska psihologinja Petra Plišić.


Prezentirane su informacije o statističkim podacima koji ukazuju na učestalost nasilnih oblika ponašanja u mladenačkim vezama, a potom su učenici podijeljeni u tri skupine s uputom da svaka odredi svog predstavnika koji će voditi bilješke o raspravi i izlagati zajedničke zaključke. Svaka skupina je tada dobila tablice u kojima su na 20 polja bile ispisane različite situacije koje se odnose na partnerske odnose u mladenačkim vezama sa zadaćom da ih razvrstaju u 2 grupe, i to “zdravi odnosi” i “nezdravi odnosi” na način da polje s procjenom zdravog odnosa označe plavom, a polje s procjenom nezdravog odnosa ružičastom bojom uz obrazloženje zašto su određene situacije tako karakterizirali.




Nakon vrlo dinamičnih rasprava, predstavnik svake skupine iznosio je odgovore. Pri procjeni nekih situacija u partnerskim vezama skupine su se razilazile u mišljenju. No, pri nabrajanju karakteristika kvalitetne veze bili su vrlo složni u isticanju uzajamnog uvažavanja, povjerenja, iskrenosti, efikasne komunikacije i međusobnog podržavanja kao temeljnih odrednica zdravog odnosa.


Radionica na temu prevencije nasilja u mladenačkim vezama održana je i u Građevinskoj tehničkoj školi u Rijeci s naglaskom na prepoznavanje različitih oblika nasilja u prvim romantičnim vezama mladih. U radionici je sudjelovalo deset učenica trećih i četvrtih razreda, koje polaze izborni predmet “Škola i zajednica”. Radionicu je vodila Ingrid Mavrić, uz prisustvovanje voditeljice “Škole i zajednice” Sonje Planinić i pedagoginje škole Mirande Petrić. Tijekom grupnog rada u kojem je u zadanoj priči o jednoj adolescentskoj vezi trebalo detektirati sve oblike nasilja učenice su bile vrlo uspješne i tako pokazale visoki stupanj znanja, ali i osviještenosti o tome što je nasilje i kako na njega reagirati. Posebnost diskusije bila je vezana za nasilje putem elektroničkih medija pa je i pritisak partnera za odavanjem lozinke za pristup aplikacijama, kao i pritisak za slanjem fotografija (seksting) prepoznat kao vrlo čest oblik nasilja među mladima.


– Nasilje u partnerskim vezama adolescenata predstavlja značajan društveni problem zbog visoke učestalosti, brojnih posljedica koje ostavlja kod mladih osoba izloženih nasilnom ponašanju, kao i zbog životnog razdoblja u kojem se događa. Većina mladih nije svjesna toga da su neka njihova ponašanja prema drugima nasilna i zakonski kažnjiva pa ih zbog toga ni ne mijenjaju, zbog čega je sustavna prevencija iznimno važna, kao i zato što nasilje u mladenačkim vezama prethodi kasnijem nasilju u obitelji. Stoga će se zbog aktualnosti ove teme i velikog interesa srednjih škola edukacije na ovu temu i dalje nastaviti, kažu iz Policije uprave primorsko goranske.