Foto Nikola Blagojević
povezane vijesti
Sjednica Povjerenstva za ravnopravnost spolova PGŽ-a, održana u županijskom sjedištu, pod predsjedanjem Jovane Čutul, njegove predsjednice, aktualizirala je veliku temu nasilja nad ženama starije životne dobi.
Gošća sjednice bila je predsjednica Povjerenstva za ravnopravnost spolova Grada Zagreba Rada Borić sa suradnicama, te je riječko povjerenstvo upoznala s kampanjom NeVidljiva, posvećenoj borbi protiv nasilja nad ženama starije dobi.
Paola Bogović, članica Povjerenstva PGŽ-a te dugogodišnja djelatnica riječke Udruge Uzor, goste je upoznala s borbom protiv nasilja nad ženama u Rijeci te predočila pregled usluga koje se u Rijeci ženama žrtvama nasilja pružaju. Tako je to bila sjednica razmjene iskustava dvaju povjerenstava.
Borić je rekla da su u Zagrebu uvidjeli kako su se u borbi protiv nasilja nad ženama najmanje bavili starijim ženama žrtvama nasilja, i da o tome ima premalo istraživanja.
Zbog toga je Povjerenstvo Grada Zagreba provelo upitnik među osobama starije životne dobi, ponudivši taj upitnik u raznim ustanovama i institucijama, poput ordinacija liječnika ili domova umirovljenika, i na njega je odgovorilo više od tisuću starijih osoba, većinom žene i 20 posto muškaraca.
– Žene starije životne dobi žive različite oblike nasilja koje ne vidimo. Odgovori su pokazali da žene starije dobi prepoznaju nasilje kao i zanemarivanje, ali to najčešće ne prijavljuju zato što smatraju da se ništa neće promijeniti.
Taj defetizam moramo promijeniti, a to možemo šaljući naše preporuke institucijama ili domovima. I u gradskoj upravi možemo postaviti zahtjeve poput zahtjeva za više domova za starije osobe – jer ako će biti više mjesta sigurno će biti i drugačiji tretman starijih osoba.
K tome, žene ne prijavljuju nasilje djece nad njima, i to zato što ih je sram. Neke ipak o tome kažu drugom članu obitelji, neke liječniku, neke se povjere susjedi, rekla je Borić, upozorivši i na nasilje nad starijim osobama u različitim sustavima, poput domova za starije osobe i u zdravstvu.
Upozorila je i na to da su starije žene s invaliditetom diskriminirane još više.
– Puno se toga može unaprijediti. Kako je moguće da su žene 10 do 15 posto manje plaćene od muškaraca? Potplaćene su, i to se reflektira i u manjoj mirovini, pa ih i društvo tako percipira, samo su neki od naglasaka koje je iznijela Borić.