GRAD U MALOM

Prvi put se sastalo riječko Vijeće građana: Kako unaprijediti mjesnu samoupravu?

Katarina Bošnjak

Foto Ana Križanec

Foto Ana Križanec

Vijeće bi trebalo dati preporuke i prijedloge te odgovoriti na pitanje kako Grad može unaprijediti sustav mjesne samouprave i povećati sudjelovanje građana



U RiHubu danas je održan prvi susret članova Vijeća građana Rijeke, prvog takvog tijela na razini cijele Hrvatske. Okupljenima su se obratili gradonačelnik Marko Filipović te voditelj Vijeća Igor Bajok iz Udruge SMART koja je zajedno s udrugom Friedrich Ebert Stiftung uvelike pomogla u pokretanju projekta.


Inovativna praksa


Zadatak riječkog Vijeća građana bit će izraditi preporuke za unaprjeđenje sustava mjesne samouprave kao i za povećanje sudjelovanja građana u razvoju lokalne zajednice, a kako je objasnio gradonačelnik, ova je praksa inovativna te provedena u brojnim zemljama EU-a, ne samo na lokalnoj nego i na nacionalnoj razini.





 


– Želimo čuti glas građana, ovaj puta u ovom projektu vezanom uz funkcioniranje mjesne samouprave u Gradu Rijeci, mislimo da je to jedna bitna i važna tema.


Od 1.000 adresa na koje su poslani pozivi odabrana su 34 građana da sudjeluju u ovome projektu i nadam se jednom inovativnom pristupu i rješenjima i idejama koje će doći od samih građana, kako ustvari unaprijediti sustav mjesne samouprave u Rijeci.


Očekuje nas intenzivnih mjesec i pol, dva razgovora i radionica, učit ćemo i jedni i drugi u tom procesu i nadam se najboljem rezultatu, da na kraju iz tog procesa izađemo s jednim novim alatom koji će poslužiti i VMO-ima i Gradskom vijeću i meni kao gradonačelniku, da možemo usmjeriti naše politike u onome pravcu kako to građani najbolje percipiraju, to je cilj cijelog ovoga projekta, kazao je Filipović te dodao kako se nada da će ovo biti dobar primjer drugim jedinicama lokalne samouprave, a možda i na nacionalnoj razini.



Kako je objasnio Igor Bajok, Vijeća građana spadaju u skupinu modela koji se mogu nazvati modelima deliberativne demokracije, a jedna od specifičnosti je upravo način na koji se građani pozivaju i uključuju u rad tijela.


Konkretno, za ovo neformalno tijelo građanke i građani odabrani su nasumično, a u odabiru su uspjeli osigurati da svi dolaze iz različitih dijelova Rijeke, da imaju podjednak broj muškaraca i žena i da imaju vrlo velik raspon dobi, od najmlađe članice koja ima 22 godine do najstarijih dvoje članova koji imaju 74.


Sedam susreta


– Čini mi se da smo u ovom procesu pozivanja građana uspjeli postići to da u ovih 34 stvarno imamo Rijeku u malom.


Kroz narednih sedam susreta proći ćemo fazu učenja o mjesnoj samoupravi i građanskoj participaciji, nakon toga ćemo imati prilike kroz jedan cijeli dan razgovarati međusobno, ali i s ključnim akterima u sustavu mjesne samouprave, predstavnicima i tajnicima Vijeća mjesnih odbora, predstavnicima gradske uprave, ali i organizacijama civilnog društva koja zapravo u zadnjih nekoliko godina kontinuirano jačaju i čine živom scenu aktivnih građana u kvartovima – objasnio je Bajok.



U središnjem dijelu projekta upravo su preporuke i prijedlozi mjera, koje će članovi Vijeća dati, koji su zapravo odgovori na pitanje kako Grad Rijeka može unaprijediti sustav mjesne samouprave i povećati sudjelovanje građana u razvoju lokalne zajednice.


Članovi vijeća zatim će glasati o vlastitim preporukama i one koje dobiju najveću podršku bit će upućene gradonačelniku koji će na njih odgovoriti.