Festival inovacija

Prva riječka hrvatska gimnazija ugostila učenike i nastavnike iz inozemstva. Rade na stvaranju inovativnog laboratorija

Ingrid Šestan Kučić

U Rijeci su domaćini i gosti iz Portugala, Grčke, Bugarske, Italije i Mađarske radili na inovacijama, kreativnom razmišljanju i digitalnim vještinama kroz stvaranje inovativnog laboratorija I-lab



RIJEKA – Prva riječka hrvatska gimnazija bila je domaćin Inovacijskog festivala – festivala inovacija u učenju i poučavanju financiranog u sklopu Erasmus+ projekta School Innovation Labs – SiLab +. U projektu sudjeluje čak osam partnera, a uz Hrvatsku i Prvu riječku hrvatsku gimnaziju kao glavnog koordinatora projekta, to su i škole te ustanove iz Portugala, Grčke, Bugarske, Italije i Mađarske.


U sklopu cjelotjednog druženja Riječka je gimnazija ugostila trideset učenika i nastavnika iz partnerskih zemalja, a cilj je SiLab projekta potaknuti učenike da steknu vrijedne vještine za tržište rada, odnosno inovacije, kreativno razmišljanje i digitalne vještine kroz stvaranje inovativnog laboratorija koji će se ugraditi u škole: I-lab.


Kako bi stvorili ovaj inovativni radni prostor, partneri će razviti dva rezultata, odnosno stvorit će i-laboratorij te će prikupiti najbolje primjere iz prakse i resurse da ih razviju na najbolji mogući način. Drugi je cilj razviti online softver za i-labs.




Navodeći da je otvorenje cjelotjednog programa započelo kroz kroz uvod u kulturnu baštinu Grada Rijeke ravnateljica PRHG-a, Jane Sclaunich, kaže da je zahvaljujući suradnji s Gradskom knjižnicom Rijeka koja je ustupila prostor Dječje kuće i Palače šećera, gostima predstavljen dio bogate obnovljene kulturne baštine.


– Kroz projekt učenici su imali prilike upoznati se s najnovijim tehnologijama koje se koriste u nastavi, ali i inovativnim metodama design thinkinga, inovacijskih inkubatora, korištenja različitih digitalnih alata za poticanje kreativnosti u učenju i slično. U projektu je razvijen priručnik za nastavnike koji otvara šire perspektive u učenju i poučavanju u različitim područjima od tehnologije i STEM-a, poduzetništva, umjetnosti i kulture. U sklopu projekta Poslovna akademija Rijeka (PAR) održala je za učenike i radionicu o poduzetništvu. Nastavnici iz Portugala i Grčke održali su izvrsne radionice o održivom razvoju, a Hrvatska o korištenju VR, robota i 3D printera u nastavi te Bugarska o prehrani. Demonstracije novih tehnologija bile su brojne, a najviše učenike je oduševila »smart shirt«. Riječ je o pametnoj majici koja kroz mobilnu aplikaciju učitava unutarnje organe čovjeka i učenicima kroz virtualnu realnost pokazuje njihovo funkcioniranje, pojašnjava ravnateljica.


Predstavljanje aktivnosti u Bruxellesu


Cilj projekta je poticati učenike na kreativna rješenja – »thinking outside the box », a Jane Sclaunich kaže da je osim priručnika razvijen i digitalni alat za učenike.


– Priručnik će biti dostupan s pilotiranim inovativnim metodama poučavanja i radionicama, a mađarski partneri su razvili i digitalni alat za učenike Brainstorming. Sve te aktivnosti bit će ovaj mjesec predstavljene i u Bruxellesu, najavljuje ravnateljica. Također, dio tih projektnih aktivnosti, među kojima su novi priručnik te digitalni alat Brainstorming, u siječnju će biti predstavljen hrvatskoj široj stručnoj javnosti.