Volonteri Crvenog križa - Dalibor Panić, Andreja Dodić, Branka Markač i Ana Topić / Foto ANGELA MAKSIMOVIĆ
Tijekom provedbe uočili smo da u zajednici postoji potreba, ali i veliki interes za radionicama o pružanju prve pomoći djeci, stoga smo odlučili da znanje prenesemo odgojiteljima i voditeljima dječjih vrtića, rekao je Dalibor Panić
povezane vijesti
RIJEKA – Hvalevrijedan projekt mladih volontera Društva Crvenog križa Primorsko-goranske županije »Prvi korak u sigurnim rukama« u ovoj je godini dobio novu verziju naziva »Drugi korak u sigurnim rukama« u sklopu koje se odgojitelje naše županije educira o pružanju prve pomoći maloj djeci.
Projekt »Drugi korak u sigurnim rukama« počeo je u siječnju ove godine, a što se njime ostvarilo te koje su predstojeće aktivnosti i planovi, predstavili su nam volonteri DCK-a PGŽ-a Dalibor Panić, Andreja Dodić i Ana Topić te v.d. ravnateljice Društva Crvenog križa Branka Maračić.
Volonteri u akciji
Prema riječima Branke Maračić, radi se o svojevrsnom nastavku projekta »Prvi korak u sigurnim rukama« u sklopu kojeg je razvijen program za pružanje prve pomoći djeci i dojenčadi te su održane edukacije volontera, ali i desetak radionica u kojima je sudjelovalo više od 100 sudionika. Kao i prethodni, projekt su osmislili te ga aktivno provodi desetak mladih volontera, a projektne su aktivnosti sufinancirane sredstvima Europske unije putem programa Europskih snaga solidarnosti.
– Prošlogodišnji je projekt prvenstveno bio namijenjen edukaciji nas volontera, a potom i zainteresiranih građana, budućih roditelja i roditelja. Tijekom provedbe uočili smo da u zajednici postoji potreba, ali i velik interes za radionicama o pružanju prve pomoći djeci, stoga smo odlučili da svoje znanje prenesemo odgojiteljima i voditeljima dječjih vrtića, odnosno osobama koje svakodnevno skrbe o djeci vrtićke dobi, rekao je Dalibor Panić.
Pritom ih je, kaže, pozitivno iznenadila zainteresiranost za ovaj tip edukacije.
– Prije početka samog projekta ispitali smo interes dječjih vrtića na području županije i dobili odgovor da je za sudjelovanje u projektu zainteresirano 10 ustanova s više od 400 odgojitelja. To nam je bio dodatni vjetar u leđa i znak da snažno zakoračimo naprijed te krenemo u provedbu projekta »Drugi korak u sigurnim rukama«, dodao je.
Teorija i praksa
U sklopu projekta nastali su i promotivni i edukativni materijali te je do sada održano 12 radionica u dječjim vrtićima u Rijeci, Malinskoj, Delnicama, Kraljevici, Triblju, Crikvenici, Malom Lošinju i Cresu, u kojima je sudjelovalo oko 200 odgojitelja.
Naime, kako je objasnila Andreja Dodić, u sklopu radionica odgojitelji se upoznaju s postupcima prve pomoći kod ozljeda, ali i naglo nastupajućih bolesnih stanja djece te osobito kroz uvježbavanje postupaka u životno ugrožavajućim situacijama.
– Radionica se sastoji od teorijskog i praktičnog dijela. U teorijskom dijelu pružamo informacije o prvoj pomoći, odnosno na koji način je pružiti, kako pristupiti reanimaciji kod dojenčadi, djece, ali i odraslih osoba, kako pristupiti kod gušenja, nesvjestice i pada, ali i što napraviti kod uboda kukaca, krpelja, opeklina i površinskih rana, objasnila je Andreja Dodić.
Potom kreće praktični dio u kojem odgojitelji imaju priliku postupke uvježbati na modernim lutkama.
– Fokus je upravo na tom praktičnom dijelu. Svi više-manje znaju pružiti prvu pomoć odrasloj osobi, međutim jako malo ljudi zna kako postupiti u životno ugrožavajućoj situaciji te prvu pomoć pružiti maloj djeci i dojenčadi, a pritom se ona dosta razlikuje. Upravo je to i jedan od razloga zašto smo krenuli u ovu priču, dodala je Dodić.