Postrojenje u Mihačevoj dragi

Provjerili smo što se to događa s riječkom sortirnicom vrijednom čak pet milijuna eura

Damir Cupać

Planirana količina prethodno odvojeno sakupljenog otpada koja dnevno ulazi u sortirnicu iznosi otprilike 50 tona / Snimio Vedran KARUZA

Planirana količina prethodno odvojeno sakupljenog otpada koja dnevno ulazi u sortirnicu iznosi otprilike 50 tona / Snimio Vedran KARUZA

Gradonačelnik Marko Filipović rekao je da sortirnica mjesec dana nakon svečanog otvorenja još uvijek ne radi jer tek treba izabrati koncesionara, a gradska vlast je bila uvjerena da će posao upravljanja sortirnicom preuzeti KD Čistoća



RIJEKA – Krajem prošlog mjeseca obznanjeno je da je gotov projekt izgradnje sortirnice u Mihačevoj dragi, ali mjesec dana nakon završetka radova, novi pogon i dalje je zatvoren i nije počeo s radom. Gradonačelnik Rijeke Marko Filipović pojasnio je na Kolegiju gradonačelnika da je problem u tome što tek treba izabrati koncesionara, a gradska vlast je bila uvjerena da će posao upravljanja sortirnicom preuzeti Komunalno društvo Čistoća. Dakle, slijedi odabir operatera i dok se taj postupak ne okonča, vrata novog pogona ostat će zatvorena.


Odabir operatera


– Nakon dovršetka radova na sortirnici te nakon ishođenja uporabne dozvole, slijedi postupak odabira operatera postrojenja za sortiranje odvojeno prikupljenog otpada koji se, sukladno ugovoru sklopljenom između Grada Rijeke, Ministarstva zaštite okoliša i energetike te Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, mora provesti sukladno odredbama Zakona o javnoj nabavi ili Zakona o koncesijama. Stručne službe Grada Rijeke, u skladu sa stanjem nakon ishođenja uporabne dozvole, trenutno rade temeljitu analizu i pripremu kako bi se svi čimbenici i uvjeti za odabir operatera sortirnice mogli na adekvatan način formirati, a sukladno trenutno iznimno nestabilnom stanju na tržištu, što otežava proces analize i pripreme. Spomenuta analiza provodi se u skladu sa stanjem nakon ishođenja uporabne dozvole, odnosno u skladu sa sadašnjim stanjem jer su analize provedene u ranijim stadijima projekta podložne promjenama zbog okolnosti na globalnoj razini, pojašnjavaju u Odjelu gradske uprave za komunalni sustav. Dodaju da se provodi i detaljna analiza odredbi zakona kojim se uređuje javna nabava i zakona kojim se uređuju koncesije kako bi se nakon formiranja svih čimbenika i uvjeta za odabir operatera mogao utvrditi model odabira, a u skladu s odredbama ugovora sklopljenog između Grada Rijeke, Ministarstva zaštite okoliša i energetike te Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.


I mjesec dana nakon dovršetka radova, sortirnica je – zatvorena / Foto V. KARUZA

I mjesec dana nakon dovršetka radova, sortirnica je – zatvorena / Foto V. KARUZA


 


Samoodrživa sortirnica




– Riječ je o provedbi postupka za koji nema prethodnih iskustava na području Republike Hrvatske, naime, sortirnica u Rijeci prva je sortirnica koja je u sklopu EU natječaja dovršena u Hrvatskoj. Sve navedeno je osobito važno ne samo zbog obveze Grada Rijeke kao jedinice lokalne samouprave da odgovorno upravlja imovinom, već i zbog činjenice da svako postupanje suprotno sklopljenom ugovoru o dodjeli sredstava donosi sa sobom mogućnost naplate penala, tvrde u Odjelu gradske uprave za komunalni sustav. Projekt »Postrojenje za sortiranje odvojeno prikupljenog otpada (sortirnica) na lokaciji Mihačeva draga« proveden je u okviru Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020. Ukupna vrijednost projekta je 37,3 milijuna kuna, od čega je 31,3 milijuna kuna bespovratnih EU sredstava. Preostala sredstva osigurali su Grad Rijeka te gradovi Kastav, Kraljevica i Bakar te općine Viškovo, Klana, Čavle, Jelenje i Kostrena iz kojih će se otpad također obrađivati u sortirnici. Sortirnica na lokaciji Mihačeva draga izgrađena je na ukupnoj površini od 5.636 »kvadrata« i prvo je takvo postrojenje za sortiranje odvojeno prikupljenog otpada na području Republike Hrvatske. U hali sortirnice smješteno je postrojenje za sortiranje, u nadstrešnici za odlaganje baliranog materijala odlaže se balirani sortirani materijal te je izvedena vaga gdje se radii vaganje vozila koja dovoze predsortirani otpad i odvoze balirani sortirani materijal pogodan za reciklažu. Na krovu hale sortirnice ugrađeni su solarni paneli koji proizvode električnu energiju za potrebe sortirnice te na taj način doprinose očuvanju okoliša te ujedno i smanjuju troškove pogona.


U skladu s EU ciljem


Planirana količina prethodno odvojeno sakupljenog otpada koja dnevno ulazi u sortirnicu iznosi otprilike 50 tona, što zahtijeva kapacitet do sedam tona na sat predsortiranog komunalnog otpada koji ulazi u postrojenje.
– Izgradnjom postrojenja za sortiranje odvojeno prikupljenog otpada nastavljeno je investiranje u sustav prikupljanja i gospodarenja otpadom, a u skladu s principima održivog razvitka i zaštite okoliša. Sortirnice su, naime, jedan od važnijih dijelova sustava gospodarenja otpadom, jer se sortiranjem povećava kvaliteta i vrijednost odvojeno prikupljenih korisnih sirovina iz otpada, a time i plasman tih sirovina na tržište. Sortiranjem se doprinosi i povećanju stope recikliranja komunalnog otpada te smanjenju količine otpada koji se odlaže na odlagalište, čime se direktno utječe na postizanje europskoga cilja za ponovnu uporabu i recikliranje komunalnog otpada, zaključili su u Odjelu gradske uprave za komunalni sustav.