WhatsApp grupa

Provjerili smo što na Sveučilištu i fakultetu znaju o riječkim studentima koji gnjusno rangiraju kolegice

Ingrid Šestan Kučić

Ilustracija / Foto Marko Gracin

Ilustracija / Foto Marko Gracin

Akademska zajednica je zgrožena, a Sveučilište u Rijeci je putem "zaštićenog kanala" počelo zaprimati prijave o studentima Medicine koji kolegice rangiraju po tome jesu li "silovljive"



Povodom uznemirujuće i iznimno ozbiljne teme navodne WhatsApp grupe studenata na riječkoj medicini u kojoj grupa muških studenata ocjenjuje studentice i stavlja ih u kategorije jesu li za silovanje ili ne, Sveučilište u Rijeci danas je otvorilo posebnu zaštićenu e-mail adresu putem koje se s punim povjerenjem mogu uputiti saznanja ili zatražiti podrška, a sudeći prema današnjoj izjavi rektorice Sveučilišta u Rijeci, prof. dr. Snježane Prijić Samaržija može se zaključiti da su prijave počele stizati.


– O sadržaju koji pristiže na naš zaštićeni kanal ne mogu komunicirati u javnosti već postupam u skladu s mojim dužnostima kao odgovorne osobe prema Kaznenom zakonom.


U suradnji sam s Pravobraniteljicom za ravnopravnost spolova, a naš je prioritet zaštita privatnosti i dobrobiti svih pogođenih osoba. U skladu s time ćemo i izvještavati o ishodima, poručila je rektorica.


Kako rangiraju studentice




E-mail adresa je: [email protected], a istovremeno je povodom seksističkog i nasilnog verbalnog postupanja dijela studenata Medicinskog fakulteta izdana i izjava podrške osobama pogođenima govorom mržnje i poticanjem na seksualno nasilje.


Dodatno, zatraženo je od dekana Medicinskog fakulteta u Rijeci žurno očitovanje o informacijama i radnjama koje je Fakultet poduzeo odmah po saznanju, uključujući interne postupke provjere, mjere zaštite sigurnosti i dobrobiti studentica i drugih članova fakultetske zajednice, kontaktiranje policije, Državnog odvjetništva ili drugih nadležnih tijela, informiranje o psihološkoj, pravnoj i institucionalnoj podršci te informiranje o dostupnim mehanizmima zaštite, te komunikaciju sa studentima i javnošću po ovom pitanju.


Prema navodima studenata radi se o studentima prve godine medicine koji imaju WhatsApp grupu u kojoj rangiraju studentice i vjerojatno nasumično odabrane žene u kategorije – silovljiva/nesilovljiva/silovljiva, ali pod utjecajem alkohola/droge.


“Nismo zaprimili predstavku”


Međutim, dekan Medicinskog fakulteta prof. dr. Goran Hauser danas je istaknuo da “Uprava Medicinskog fakulteta u Rijeci nije zaprimila službenu predstavku u svezi događaja koje navodite te se o istima ne možemo očitovati”.


– Naravno, oštro osuđujemo sve takve i slične pojavnosti i ponašanja u društvu. Ukoliko zaprimimo prijavu istu ćemo proslijediti nadležnim institucijama te provesti sve postupke i predviđene mjere sukladno pozitivnim propisima Hrvatske i općim aktima, istaknuo je prof. dr. Hauser.


Uprava te ustanove ujedno je objavila da se želi jasno i nedvosmisleno izraziti.


– Snažno osuđujemo svaki oblik rodno uvjetovanog nasilja, govora mržnje i poticanja na seksualno ili bilo kakvo drugo nasilje. Ovakvi oblici ponašanja duboko su neprihvatljivi i u suprotnosti su s vrijednostima našeg Fakulteta i Sveučilišta – poštovanjem, ravnopravnošću, sigurnošću i dostojanstvom svake osobe. Studenticama, studentima i svima pogođenima ovim događajem upućujemo punu podršku.


Uvjereni smo da je akademski prostor dužan biti sigurno mjesto za učenje, rast i suradnju. Zahvaljujemo Sveučilištu u Rijeci na jasnoj i pravovremenoj podršci i pomoći koju nam pruža u ovoj nemiloj situaciji – no još važnije, sada su potrebna djela. Hitna, konkretna i odlučna.


Pozivamo sve članove i članice naše zajednice da ne šute pred nasiljem i da se s punim povjerenjem obrate nadležnim institucijama te da potraže pomoć i podršku ako im je potrebna:


Sveučilište u Rijeci – psihološka pomoć: [email protected], stoji u njihovom priopćenju.


Pozvali studente koji imaju dokaz


Ponovno su pozvali studente koji imaju dokaz ili mogu posvjedočiti slučaju da prijave saznanja nadležnim institucijama, policiji i DORH-u upozorivši da je ovo trenutak kada se bira zajednica koja se želi graditi.


– Mi biramo onu koja štiti, osnažuje i ne okreće glavu, ističu članovi Uprave Medicinskog fakulteta.


Sa Sveučilišta su pak poručili da izražavaju nedvosmislenu i snažnu osudu svakog oblika rodno uvjetovanog nasilja, seksualnog uznemiravanja, govora mržnje i poticanja na kaznena djela seksualnog nasilja.


– Bez prejudiciranja konkretnih okolnosti navedenog slučaja, ističemo da su iskazi i ponašanja kakva se opisuju u medijima i na društvenim mrežama neprihvatljivi i duboko suprotni temeljnim vrijednostima akademske zajednice i društva.


Takvi oblici izražavanja i postupanja, ako se utvrde, mogli bi predstavljati kaznena djela iz Kaznenog zakona Republike Hrvatske, uključujući javno poticanje na nasilje i mržnju, poticanje na silovanje, te zlostavljanje ili ponižavanje na temelju spola.


Sveučilište u Rijeci neće tolerirati ponašanja koja narušavaju sigurnost, dostojanstvo i ljudska prava bilo kojeg člana ili članice akademske zajednice, te će, u okviru svojih nadležnosti, poduzeti sve potrebne korake radi zaštite pogođenih osoba i sprječavanja sličnih slučajeva, zaključuju na Sveučilištu u Rijeci.