PLAĆE (GRADO)NAČELNIKA

Provjerili smo koliko zarađuju lokalni čelnici u PGŽ-u. Filipović sad ima 4.200 €, načelnici u “prstenu” preko 3.000

Damir Cupać, Barbara Čalušić, Sanja Gašpert, Jakov Kršovnik, Vladimir Mrvoš

Riječki gradonačelnik Marko Filipović dobio je povišicu od oko 1.800 eura

RIJEKA – Kada je Vlada krajem srpnja ove godine donijela odluku o visini osnovice za obračun plaće državnih dužnosnika kojom su značajno povećane plaće premijeru, predsjedniku, ministrima i svim inim dužnosnicima, koleteralni dobitnici postali su i čelnici lokalnih samouprava. Njima su automatizmom značajno povećane plaće i bili su pošteđeni dobivanja većine glasova u predstavničkim tijelima kako bi dobili veće plaće.


Traženje povećanja plaće za čelnike izvršne vlasti na lokalnoj razini uvijek je nezahvalan posao, a ovaj put nisu morali trpjeti kritike da traže nešto što nisu zaslužili. Vlada im je olakšala posao, a kolateralni dobitak nije nimalo beznačajan. Tako je riječki gradonačelnik Marko Filipović dobio povišicu od oko 1.800 eura i njegova neto plaća sada iznosi oko 4.200 eura.Marko Filipović - gradonačelnik Rijeke - 4.211 eura / Foto NL arhiva


Troje dužnosnika


U Gradu Rijeci dužnosnici su gradonačelnik Rijeke Marko Filipović, zamjenica gradonačelnika Sandra Krpan, koja dužnost obavlja profesionalno, i zamjenik gradonačelnika Goran Palčevski koji dužnost obavlja bez zasnivanja radnog odnosa. Prema odluci Gradskog vijeća o određivanju plaće i drugih prava gradonačelnika i zamjenika gradonačelnika Grada Rijeke, plaću dužnosnika koji dužnost obavlja profesionalno čini umnožak koeficijenta i osnovice za obračun plaće, uvećan za 0,5 posto za svaku navršenu godinu radnog staža, ukupno najviše za 20 posto. Osnovica za obračun plaće dužnosnika utvrđuje se u visini osnovice za obračun plaće državnih dužnosnika prema propisima kojima se uređuju obveze i prava državnih dužnosnika. Koeficijenti za obračun plaće dužnosnika iznose za gradonačelnika 6,42, a za zamjenika gradonačelnika 5,45. Mjesečna naknada za rad zamjenika gradonačelnika koji dužnost obavljaju bez zasnivanja radnog odnosa iznosi 30 posto od umnoška koeficijenta za obračun plaće utvrđenog za zamjenika gradonačelnika koji dužnost obavlja profesionalno i osnovice za obračun plaće.


Nakon donošenja odluke Vlade Republike Hrvatske o visini osnovice za obračun plaće državnih dužnosnika u visini od 947,18 eura bruto, neto plaće dužnosnika Grada Rijeke iznose: za gradonačelnika bruto (s minulim radom) 6.688,98 eura, neto 4.211,74 eura; za zamjenicu gradonačelnika koja dužnost obavlja profesionalno bruto (s minulim radom) 5.807,39 eura, neto 3.730,65 eura; za zamjenika gradonačelnika koji dužnost obavlja bez zasnivanja radnog odnosa, bruto 1.548,64 eura, neto 1.081,57 eura. Prije povećanja, neto plaća riječkog gradonačelnika iznosila je oko 2.400 eura, a njegove zamjenice oko 2.300 eura.


Briga o zaposlenicima


Gradonačelnik Marko Filipović naglašava da su nakon odluke Vlade iz srpnja ove godine o povećanju plaća dužnosnicima, automatizmom porasle dužnosničke plaće u Gradu Rijeci, odnosno njegova plaća, plaća zamjenice Sandre Krpan i naknada koju prima zamjenik Goran Palčevski koji tu dužnost obavlja bez zasnivanja radnog odnosa.


– No, bez obzira na to povećanje, sredstva koja se za dužnosničke plaće izdvajaju u gradskom proračunu ostat će otprilike ista kao i prije ovog povećanja jer će zamjenica Sandra Krpan, kao zastupnica u Hrvatskom saboru, primati zastupničku plaću. Također, ovim Vladinim povećanjem plaća dužnosnika stvoreni su zakonski uvjeti za mogućnost daljnjeg povećanja plaća službenika i namještenika u Gradu Rijeci. Podsjećam da su u protekle tri godine u nekoliko navrata povećavana materijalna prava zaposlenih u gradskoj upravi, a u pregovorima sa socijalnim partnerima uvijek smo vodili računa da najviše rastu najmanje plaće i one su od 2021. godine u prosjeku rasle za oko 50 posto, dok su veće plaće u prosjeku rasle za oko 35 posto, pojašnjava Filipović. On dodaje da je Grad Rijeka u veljači ove godine zbog velike inflacije i rasta troškova života, bez obzira što Vlada umanjuje tu činjenicu, dao prijedlog koji je Gradsko vijeće i prihvatilo, o povećanju dužnosničkih plaća.


– To smo učinili isključivo kako bismo stvorili pravni okvir za novo povećanje plaća zaposlenika. Naime, Zakonom o plaćama u lokalnoj, područnoj (regionalnoj) samoupravi propisano je da se plaća pročelnika upravnog tijela, bez uvećanja za radni staž, ne smije odrediti u iznosu većem od umnoška osnovice i koeficijenta za obračun plaće gradonačelnika koji svoju dužnost obnaša profesionalno u istoj jedinici lokalne samouprave, odnosno bilo je neophodno povećati plaće dužnosnika u Gradu Rijeci da bi se mogle povećati plaće službenika i namještenika. Ovo posljednje povećanje materijalnih prava službenika i namještenika također je ispregovarano sa socijalnim partnerima kroz dodatak kolektivnom ugovoru koji je na snazi od travnja ove godine. Plaće radnika, pa i zaposlenika javne gradske uprave, moraju moći pratiti troškove života. U protivnom, s obzirom na današnje stanje na tržištu rada, bit će teško zadržati postojeće i privući nove stručne ljude koji bi radili u javnoj upravi, zaključio je Filipović.


Plaće pročelnika


U Gradu Rijeci prosječna bruto plaća za kolovoz 2024. rasla je u odnosu na plaću isplaćenu za lipanj 2021. godine za 52,96 posto, odnosno prosječna neto plaća rasla je za 45,66 posto u istom razdoblju. Prosječna plaća službenika i namještenika Grada Rijeke za kolovoz 2024. iznosi 2.008,76 eura bruto, odnosno 1.411,01 eura neto. Prosječna plaća službenika i namještenika Grada Rijeke za lipanj 2021. godine iznosila je 1.313,30 eura bruto, odnosno 968,70 eura neto. Kada je riječ o pročelnicima, njihova prosječna plaća iznosi 3.760,08 eura bruto, odnosno 2.474,77 eura neto. U odnosu na prosječnu plaću pročelnika isplaćenu za lipanj 2021. godine, u bruto iznosu je porasla za 35,39 posto, odnosno u neto iznosu za 32,93 posto.


Novom odlukom Vlade Republike Hrvatske iz srpnja ove godine, kojom je povećana osnovica za obračun plaće državnih dužnosnika, povećane su i plaće gradonačelnika i načelnika riječkog prstena. Načelnici Općine Čavle Ivani Cvitan Polić slijedom te odluke plaća je povećana na 3.100 eura neto, u što su uključene porezne olakšice za dvoje djece i petnaest godina radnog staža, koliko ima načelnica Cvitan Polić. O povećanju plaće čavjanskoj načelnici raspravljalo se i na sjednici Općinskog vijeća Čavala. Naime, čavjanski su vijećnici jednoglasno usvojili odluku o drugim izmjenama i dopunama odluke o osnovici i koeficijentu za obračun plaće općinskog načelnika, kao i odluku o prvim izmjenama i dopunama odluke o visini naknade za rad općinskog načelnika koji dužnost obnaša bez zasnivanja radnog odnosa. Ovom se odlukom predlaže uskladiti osnovicu s osnovicom za obračun plaće državnih dužnosnika, prema propisima kojima se uređuju obveze i prava državnih dužnosnika. Koeficijent za obračun plaće općinskog načelnika se ne mijenja te ostaje u iznosu od 4,50. Odluka se primjenjuje počevši s plaćom za kolovoz, koja se isplaćuje u rujnu. Nastavno na ovaj prijedlog, izmijenjena je i odluka o visini naknade za rad općinskog načelnika koji dužnost obnaša bez zasnivanja radnog odnosa, na način da naknada iznosi 50 posto od umnoška koeficijenta za obračun plaće utvrđene za općinskog načelnika koji dužnost obavlja profesionalno i osnovice za obračun plaće. Iako Općina Čavle trenutno nema načelnika koji dužnost obnaša bez zasnivanja radnog odnosa, odluka je donesena za buduće razdoblje, ukoliko se takvo što dogodi.


Robert Marčelja, načelnik Općine Jelenje – 3.229 eura / Foto NL arhiva


Automatizam


Plaća načelnika susjedne Općine Jelenje Roberta Marčelje odlukom Vlade povećana je na 3.222.49 eura neto, s poreznim olakšicama u koje je uključeno 26 godina staža te dvoje djece načelnika Marčelje. Za razliku od Općine Čavle, u jelenskoj općini ova je odluka ugrađena u Statut, točnije, povećanje plaće išlo je automatizmom, sukladno odluci Vlade i o njoj nije trebalo raspravljati Općinsko vijeće Jelenja. Slično je i u Općini Klana, gdje je ova odluka također išla automatizmom, pa nije trebala ići na odlučivanje na Vijeće. Načelnica Općine Klana Željka Šarčević Grgić, sukladno odluci Vlade, tako sada ima neto plaću u iznosu od gotovo tri tisuće eura, u što su uključene porezne olakšice za jedno dijete i 23 godine staža.


Željka Šarčević Grgić,
načelnica Općine
Klana – 3.000 eura / Foto NL arhiva


U Gradu Bakru gradonačelnik Tomislav Klarić već gotovo jedanaest godina ne prima plaću te s te osnove na njegov račun nije isplaćen niti jedan cent iz gradskog proračuna u navedenom razdoblju. Naime, gradonačelnik Klarić je od sredine 2013. godine saborski zastupnik HDZ-a u Hrvatskom saboru. Od tog razdoblja do danas Klarić ne prima gradonačelničku plaću iz proračuna Grada Bakra, nego ima saborsku plaću kao zastupnik. Da prima plaću u Gradu Bakru, s obzirom na novu osnovicu, sukladno odluci Vlade, imao bi pravo na bruto plaću u iznosu od 4.309,67 eura i to ako bi bio obračunat maksimalni koeficijent za grad veličine Bakra, sukladno broju stanovnika. U svakom slučaju, Grad Bakar do daljnjeg ima besplatnog gradonačelnika.


Tomislav Klarić, gradonačelnik Bakra –
4.310 eura
(bruto, plaću prima u Saboru)


Kao i druge čelne ljude gradova i općina, i kraljevičkog smo gradonačelnika Dalibora Čandrlića i nadležnu pročelnicu zamolili za informaciju kolika su gradonačelnikova bruto i neto mjesečna primanja, a s obzirom na novu odluku Vlade o visini osnovice za obračun plaće državnih dužnosnika. Gradonačelnik Čandrlić u telefonskom nam je razgovoru rekao da podatak nećemo dobiti jer »bacamo krvave kosti pred narod« te će iznos biti napisan bez konteksta, odnosno njegovih godina staža i drugoga što utječe na plaću. Nije mu se svidjelo ni to što se o ovoj temi nije pisalo dok je dužnost gradonačelnika obavljao volonterski, na što smo rekli da to nema veze s njime, već se javno predstavljaju informacije svih dužnosnika Rijeke i riječkog prstena. Kako bilo, u telefonskom razgovoru uputio nas je na odluke vezane za plaću gradonačelnika o osnovici i koeficijentu koji su objavljeni na internetskoj stranici Grada, a to je mailom učinila i pročelnica Matea Dundović.


Dalibor Čandrlić,
gradonačelnik Kraljevice – 3.300 eura / Foto NL arhiva


Okvirni izračun


Prema odluci Vlade, a što je onda potvrdilo i Gradsko vijeće Kraljevice 31. srpnja, osnovica za izračun plaće gradonačelnika Grada Kraljevice iznosi 947,18 eura bruto. Koeficijent je 4,55 prema izglasanoj odluci Gradskog vijeća od 20. rujna 2022. godine, a potrebno je taj umnožak uvećati i za 0,5 posto za svaku godinu radnog staža, do najviše 20 posto. Umnoškom osnovice i koeficijenta mjesečno dobijemo iznos od 4.309 eura bruto. Prema podacima iz njegove biografije objavljene na internetskoj stranici Grada Kraljevice, procijenili smo da se tome dodaje još 645 eura bruto, s obzirom na staž, te tako dolazimo do okvirne brojke od 4.950 eura bruto mjesečno. Preračunato, neto plaća mu je otprilike 3.300 eura, prema izračunu na kalkulatoru plaća RRIF-a, što je kalkulator informativnog karaktera, konzultantskog i trgovačkog društva koje izdaje časopise, stručne priručnike iz područja računovodstva, financija, poreza i prava.


Dražen Vranić,
načelnik Općine
Kostrena – 3.297 eura / Foto NL arhiva


I kostrenskom načelniku Draženu Vraniću povećala se plaća i ona sada iznosi 3.297,17 eura neto. Za njegovu povišicu nije bila potrebna odluka Općinskog vijeća.


– Plaća načelnika je definirana Zakonom o plaćama u lokalnoj i regionalnoj samoupravi te odlukom Općinskog vijeća Općine Kostrena koja je sukladna naprijed navedenom zakonu. Navedenim zakonom i odlukom Općinskog vijeća određen je koeficijent i osnovica za izračun plaće, a ona je određena u visini osnovice koja je određena za državne dužnosnike, odnosno sukladno tome kako je to u zakonu definirano za gradove i općine koje imaju od 3.000 do 10.000 stanovnika. Prilikom povećanja iznosa osnovice za državne dužnosnike koju je donijela Vlada u srpnju, odluku Općinskog vijeća Općine Kostrena, koja pored Zakona definira koeficijent i osnovicu za izračun plaće načelnika, nije trebalo mijenjati niti donositi novu, budući je u toj Odluci sukladno zakonu već dugo vremena definirano da je iznos osnovice onaj koji je određen za državne dužnosnike, pa je slijedom toga povećanjem te osnovice od strane Vlade, došlo i do povećanja plaće načelnika. Sukladno tome, moja plaća je povećana u okvirima onoga što je propisano za gradonačelnike i načelnike jedinica lokalne samouprave koje imaju od 3.000 do 10.000 stanovnika i ona s obračunatim uvećanjem za radni staž od 31 godinu sada iznosi 3.297,17 eura, objasnio je Vranić.


Sanja Udović,
načelnica Općine
Viškovo – 3.714 eura / Foto NL arhiva


Kastav pred odlukom


Načelnica Općine Viškovo Sanja Udović ima neto plaću od 3.714 eura mjesečno, s osobnim odbitkom, a njen zamjenik Denis Mladenić ima 3.116 eura, odnosno u bruto iznosu 5.540 eura mjesečno ima načelnica, a 4.773 eura bruto ima njen zamjenik, nakon što im je povećana osnovica za obračun plaće o čemu je Odluku donijela hrvatska Vlada u srpnju ove godine. Posljednji put koeficijent za obračun plaće načelnice i zamjenika podignut je godinu dana prije toga, na sjednici Općinskog vijeća u srpnju 2023. godine, kada je podignut s 5,15 na 5,27. Tom prilikom koeficijent za zamjenika podignut je s 4,3775 na 4,44795. Podsjetimo, osnovica za obračun plaće propisana je Odlukom o visini osnovice za obračun plaće državnih dužnosnika koju je donijela Vlada Republike Hrvatske 25. srpnja 2024. godine i iznosi 947,18 eura. Iz Općine Viškovo poručuju da u dogledno vrijeme neće biti nove odluke o podizanju koeficijenta na glasanju u Općinskom vijeću, tj. da se neće dati na glasanje vijećnicima odluka kojom bi se povećala plaća načelnici i zamjeniku.


Matej Mostarac,
gradonačelnik
Kastva – 3.120 eura
(bruto, slijedi povećanje u listopadu) / Foto NL arhiva


Na pitanje oko povećanja plaća gradonačelnika prilično neodređeno odgovorio nam je i Matej Mostarac, gradonačelnik Kastva.


– Moja trenutna plaća iznosi bruto 3.120 eura. U skladu s izmjenama, vjerojatno ćemo ići u usklađenje, a prijedlog zbog transparentnosti mora proći Gradsko vijeće, kaže gradonačelnik Mostarac.


Gradsko vijeće Kastva iduću sjednicu trebalo bi odraditi 3. listopada.