Foto V. Karuza
Riječ je o prenamjeni prostora Baredice u vrtićke kapacitete i preseljenju korisnika u prostor bivšeg Ogranka Zamet Gradske knjižnice Rijeka, otvaranju novog vrtića na Kampusu na Trsatu te proširenju vrtićkih kapaciteta na Srdočima
povezane vijesti
RIJEKA – Do početka nove pedagoške godine Grad Rijeka će otvoriti sedamdesetak novih mjesta u predškolskim ustanovama, a riječ je o prenamjeni prostora Baredice u vrtićke kapacitete, otvaranju novog vrtića na Kampusu na Trsatu te o proširenju vrtićkih kapaciteta na Srdočima.
Intenzivan rad
Na proširenju vrtićkih kapaciteta radi se od početka ove godine, a dobivanjem suglasnosti Ministarstva znanosti i obrazovanja na idejni projekt prenamjene nekadašnjeg Ogranka Zamet Gradske knjižnice Rijeka za potrebe sadašnjih korisnika Baredica otvorile su se mogućnosti za ponovnu uspostavu vrtićkih kapaciteta na Baredicima. U tom bi vrtiću, kaže zamjenica riječkog gradonačelnika Sandra Krpan, trebale biti smještene dvije vrtićke skupine.
– Do ljeta prostor Odjela Baredice koji djeluje u sklopu Centra za odgoj i obrazovanje, a u kojem su smještena djeca koja uz intelektualne teškoće imaju i veća tjelesna oštećenja uz druge utjecajnije teškoće u razvoju, ponovo će postati dječji vrtić. Naime, riječ je o prostoru u kojem se nekad i provodila predškolska djelatnost te je pripadao Dječjem vrtiću Rijeka, a sada će ponovo ući u njegov sastav. Trenutni korisnici Baredica dobit će novi prostor površine dvjestotinjak četvornih metara koji će im biti u potpunosti prilagođen, a za adaptaciju prostora iz gradskog će se proračuna izdvojiti 800 tisuća kuna, najavljuje Krpan.
Radovi na adaptaciji oba prostora trebali bi biti gotovi do početka rujna, a do tada bi se trebao realizirati i projekt vrtića Kampus.
– To je zajednički projekt Grada, Sveučilišta u Rijeci i dječjeg vrtića. Radi se i o iskoraku za riječko Sveučilište, jer to će biti prvo hrvatsko sveučilište koje će u svom sastavu imati vrtić. Ideja za takav projekt postoji i u suradnji s KBC-om Rijeka. U slučaju vrtića na Kampusu, Sveučilište osigurava prostor, a ponudili su dvije lokacije te sada treba donijeti konačnu odluku. Grad će osigurati sredstva za prenamjenu prostora, kao i sredstva za zapošljavanje kadra, benefit tog projekta je i u tome što će studenti Učiteljskog fakulteta dobiti mjesto na kojem će odrađivati praksu, dok će zaposlenici na Kampusu imati vrtić gotovo na radnom mjestu, ističe zamjenica gradonačelnika. Dodaje i da se Sveučilište obvezalo napraviti prijedlog sporazuma, a taj će vrtić imati površinu od dvjestotinjak četvornih metara te će imati izlaz na zelenu površinu i biti smješten u prizemlju.
Što prije do rješenja
– U planu je i nalaženje rješenja za proširenje kapaciteta vrtića Srdoči unutar samog objekta, a sve to radimo kako bismo u što većoj mjeri upisali djecu koja ostaju ispod crte. Odlučili smo se za ovakav model jer problem smještaja u vrtiće želimo što prije riješiti, a novi se vrtići ne mogu tako brzo izgraditi. Neupitno je da zapadni dio Rijeke ima veliku potrebu za predškolskim smještajnim kapacitetima i mišljenja sam da urbana politika Grada treba ići u smjeru da se kod svake planirane izgradnje planira i izgradnja javnih prostora društvene namjene poput vrtića, pojašnjava Krpan.
Trenutno se za jedno upisno mjesto u vrtićima bori gotovo dvoje djece, jer za 756 upisnih mjesta u tri riječka gradska vrtića ukupno su stigle 1.353 prijave. Iako je među tim prijavama i veći broj onih koje su duple, jer su roditelji imali mogućnost odabira dvije predškolske ustanove, za predpostaviti je da ipak neće svi kandidati naći svoje mjesto u predškolskoj ustanovi.
Od gradnje se nije odustalo
Trenutni planovi oko proširenja kapaciteta su tek početak, jer od izgradnje novih objekata nije se odustalo. Zamjenica gradonačelnika kaže da se Grad priprema za prijavu na natječaj za izgradnju i opremanje vrtića u okviru Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, koji je vrijedan 1,22 milijarde kuna, a kojem je cilj otvoriti novih 22.500 vrtićkih mjesta. Riječ je o natječaju koji se odnosi na izgradnju, dogradnju, rekonstrukciju i opremanje predškolskih ustanova, a Grad Rijeka planira prijaviti projekt izgradnje vrtića na Rastočinama, dok će se vrtići Galeb, Zamet i Maestral prijaviti za adaptaciju. Jedan od izglednijih kapitalnih projekata je i izgradnja vrtića na Krnjevu, i to u suradnji s Talijanskom unijom. Radi se o vrtiću kapaciteta pet do šest odgojnih skupina, ovisno o tome koliki će biti jaslički kapaciteti. Planirani kapacitet tog vrtića je stotinjak djece, a sama površina lokacije iznosi oko 3.500 četvornih metara.