Općina Jelenje

Proširenje dječjeg vrtića u Podhumu bit će najveće jelenjsko gradilište u 2023. godini

Sanja Gašpert

Robert Marčelja

Robert Marčelja

Naša vizija da Jelenje bude mjesto ugodnog življenja obitelji s djecom polako i sigurno se ostvaruje, a finalizirat ćemo zamišljeno kroz proširenje dječjeg vrtića u Podhumu, čija će gradnja započeti ove godine, rekao je Marčelja



JELENJE Općina Jelenje i u 2023. godini ambiciozno nastavlja s kapitalnim projektima i programom pod nazivom Dokazana snaga Jelenja. Program ima podršku 65 posto jelenjskih sumještana koji su svoj glas na lokalnim izborima dali upravo Robertu Marčelji, sadašnjem načelniku Općine Jelenje, koji je predstavio projekte za razdoblje od 2021. do 2025. godine.


– Naša vizija da Jelenje bude mjesto ugodnog življenja obitelji s djecom polako i sigurno se ostvaruje, a finalizirat ćemo zamišljeno kroz proširenje dječjeg vrtića u Podhumu, čija će gradnja započeti ove godine. Uvijek nastojimo biti sredina otvorena za suradnju i financiranje projekata iz vanjskih izvora, kaže načelnik Robert Marčelja. Dodaje kako će već početkom prvog kvartala ove godine biti završena natječajna dokumentacija za izvođenje radova na proširenju dječjeg vrtića u Podhumu. Radi se o najvećem kapitalnom projektu za djecu u ovom mandatnom razdoblju. Republika Hrvatska i Općina Jelenje zajednički ulažu u projekt.


– Naime, projekt je zadovoljio uvjete i odobrena su bespovratna sredstva u iznosu od 3,6 milijuna kuna, što je gotovo 480 tisuća eura. Projekt uključuje izgradnju novog krila dječjeg vrtića, povezivanje zgrade u jednu cjelinu, povećanje parking prostora i uređenje zelenih površina. Vrijednost radova ukupno iznosi gotovo šest milijuna kuna ili 800 tisuća eura. Uz vanjske izvore, osigurat ćemo i vlastita sredstva za realizaciju krucijalnog projekta za predškolski uzrast. Kada projekt bude završen, radit će se o potpunoj novoj zgradi, odnosno novom vrtiću, jer, obnovit će se postojeća zgrada i napraviti potrebna nadogradnja. Slična situacija bila je i s projektom zgrade osnovne škole u Dražicama, gdje smo zajedničkim snagama gradili s Primorsko-goranskom županijom. Danas naši učenici imaju najmoderniju školu u Hrvatskoj, napominje Marčelja te dodaje da se osim kapitalnih ulaganja u objekte za predškolski uzrast nastoji podjednako komunalno razvijati sva jelenjska naselja.




 


 


Ulaganja u cestovnu infrastrukturu


 


Nastavljaju se ulaganja u cestovnu infrastrukturu, kroz nerazvrstane ceste, ali i na županijskim prometnicama. Kroz koji mjesec počinje nastavak izgradnje nogostupa na ulasku u naselje Dražice, kod naselja Umole, ali i potpuna rekonstrukcija ceste u tom predjelu, kako bi se smanjila brzina prometovanja i poboljšala sigurnost. Nastavlja se i s projektom proširenja cesta od naselja Zoretići do Kukuljani. Radi se o dva kapitalna projekta u cestovnoj infrastrukturi za 2023. godinu u vrijednosti gotovo tri milijuna kuna (gotovo 400 tisuća eura). Što se tiče oborinske odvodnje, očekuje se nastavak radova na oborinskom kanalu u centru naselja Podkilavac, na pritoku Gonjuša, kako bi se u budućem periodu izljevi vode smanjili na minimum, kaže Marčelja, objašnjavajući najveće projekte u cestovnoj infrastrukturi te povezanoj oborinskoj odvodnji za 2023. godinu.


Što se tiče papirnatog dijela, aktivno se radi na nastavku projekta katastarske izmjere i pokretanja javnog izlaganja, koje se očekuje u 2023. godini. Općina Jelenje pristupila je dvjema aglomeracijama koje okrupnjuju geografski prostor Rijeke i okolice. Radi se o Urbanoj Aglomeraciji Rijeka i Aglomeraciji Rijeka.


Od 2017. godine veliki komunalni razvoj i napredak zajednice

 


 


Općina Jelenje sa svojih 5.100 stanovnika spada u srednje-velike jedinice lokalne samouprave u RH. Jelenje je unazad pet godina postalo odlično mjesto za život obitelji s djecom. Naime, u dvije godine rekonstruirana je škola i u suradnji s PGŽ-om izgrađena školsko-sportska dvorana koja do tada nije postojala, a uskoro kreću radovi na proširenju dječjeg vrtića. Gotovo svi veći projekti sufinanciraju se iz hrvatskih i EU fondova te uz pomoć PGŽ-a. Unazad pet godina izgrađeno je najviše u novijoj povijesti te lokalne samouprave. Pokrenut je novi investicijski ciklus, pa su projekti koji su nekada bili želja postali stvarnost. Tako, primjerice, sva naselja krasi nova LED rasvjeta, a mreža se neprestano nadopunjava i proširuje, uvedena je maksimalna transparentnost i uvid u trošenje sredstava Općinske uprave, neprestano se otvaraju nova gradilišta i razmišlja o novim projektima. Stoga Općina Jelenje nastavlja svoj razvoj u smjeru zelenih tehnologija, odnosno zelenu tranziciju. Mnogi projekti već su realizirani u tom smjeru, a krucijalni projekti očekuju se u budućem razdoblju. »Cilj je daljnji razvoj zajednice korištenjem resursa koji su nam na raspolaganju i trenutno su neiskorišteni«, kaže načelnik Robert Marčelja, dodajući kako je njegov tim Dokazana snaga Jelenja mnoge negativne trendove iz prijašnjih mandata promijenio u pozitivne. Marčelja naglašava kako je siguran da će se provedbom planirane tranzicije i uvođenjem zelenih tehnologija još dodatno podići kvaliteta života u zajednici. Za sve znatiželjnike koji žele doći na jelenjsko područje, izgrađen je i turistički brend Visit Jelenje, koji okuplja i predstavlja kompletnu turističku ponudu, od smještaja, biciklističkih staza do planinarskih puteva.

 


Omogućiti izgradnju solarne elektrane u Dubini


 


– Kroz Urbanu Aglomeraciju Rijeka dostupan je dio sredstva od 56 milijuna eura, koji se dijele među članicama koje čine 15 općina i gradova. U godinama koje slijede, očekuje nas projekt društvenih prostorija u Podkilavcu i poduzetnički inkubator u Jelenju. Putem Aglomeracije Rijeka očekujemo i prve kilometre kanalizacije na području našeg Jelenja. Vrijednost radova je 121 milijun kuna. Također, radi se na novom Prostornom planu, zadnji je donesen 2007. godine. Prioritet kod izmjene i dopune prostornog plana, osim zahtjeva mještana, je i omogućavanje izgradnje solarne elektrane u Dubini, ističe načelnik Marčelja.


Cilj projekta elektrane za proizvodnju električne energije FNE Dubina je izgradnja fotonaponskih elektrana na dijelu zemljišne površine nekadašnje šljunčare. Planirana je izgradnja ukupno tri fotonaponskih elektrana, a sva proizvedena električna energija isporučivala bi se u elektroenergetsku mrežu.


– Solarna elektrana u Dubini idealna je zbog toga što bi prostoru koji je sada divlji deponij i nalazi se u vodozaštitnom području dali novu dimenziju. Uredan i čist prostor za zelenu namjenu redovito bi prihodovao nova sredstva za našu zajednicu. Sada je prostor poprimio novu dimenziju, jer je završena druga faza čišćenja dijela prostora Dubine, odnosno nelegalnog odlagališta otpada. Već sada doprinosimo zelenoj tranziciji, a ovim projektom uvelike bi pozitivno utjecali i na prihodovnu stranu naše lokalne zajednice. Uz to, planiraju se postaviti solarni paneli na četiri javna objekata u vlasništvu Općine Jelenje, kako bi se iskoristila sunčeva energija za smanjenje računa za struju na javnim zgradama, kaže Marčelja.


Od manjih radova planira se izgradnja dječjeg igrališta u Lukežima i igrališta za uličnu košarku u Dražicama (Umole). Ovisno o dostupnosti EU i HR sredstava, planira se nova LED rasvjeta na nogometnom igralištu u Dražicama, a prijavljena je i obnova kalića na Hahliću. Aktivno se radi na cikloparku u Rastočinama i poboljšanju turističke infrastrukture.


– Na pozicijama koji su od najvećeg interesa za naše mještane, a to su predškolski i školski odgoj, socijalni program, socijalna skrb, namjera je povećati standard u odnosu na tekuću godinu, kao i potpore projektima i aktivnostima udruga u oblasti socijalno humanitarne, kulture i sporta, ističe Marčelja.


Općina Jelenje i dalje nastoji biti maksimalno transparentna jedinica lokalne samouprave. Najnovije informacije o projektima te uvid u trošenje proračunskih sredstava dostupni su na portalu jelenje.hr. Sustav e-Usluga svake se godine unaprjeđuje, a informacije o radu Općinske uprave prate se kroz redovite izvještaje, ali i Glasnik Općine Jelenje.