Foto Sergej Drechsler
Način života u Jelenju prikazan je kroz dvosatno vođeno putovanje općinom, s usputnim zaustavljanjem na stanicama gdje su putnici na trenutak ušli u svijet udruga i osjetili energiju čitaonica u kojima one djeluju
povezane vijesti
»Dan kad je pukla brana« naziv je programa Susjedstva Jelenje, jednog od programskih pravaca 27 susjedstava Europske prijestolnice kulture, koje je predstavljeno sinoć na nekoliko lokacija u općini Jelenje – Dražicama, Lukežima i Podkilavcu.
Program, koji se odvijao u kontekstu mikro-lokaliteta Grobničkih Alpi, Rječine i Općine Jelenje kao najvećeg vodo-zaštitnog područja Primorsko-goranske županije, istaknuo je prednosti i ograničenja života zajednice ovog područja te javnost pozvao na promišljanje o temi gospodarenja vodom.
Aktivnosti su započele predstavljanjem jelenjskih udruga kroz program »Jelenje u 5 stanica«, uz prijevoz organiziranim autobusom, u kojem je sudionike s radom udruga i građanskih inicijativa susjedstva Jelenje kroz pet stanica upoznala Ada Maršanić.
Polazna stanica bila je u centru Dražica, odakle se krenulo do čitaonice Dražice, gdje su posjetitelje ugostile jelenjske tombolašice, umjetnica Margareta Krstić predstavila je Udrugu Margareta CroArt, a u sklopu Dnevnog boravka čitaonice Dražice održavana je i likovna radionica izrade nakita i glinenih pločica.
Program svečanog otvorenja održan je na Trgu mlikarice u Dražicama, uz nastup KUD-a Zvir Jelenje i preuzimanje vremenske kapsule od Susjedstva Praputnjak. Potom je u Domu kulture Dražice održano predstavljanje europskog susjedstva – Global Water Partnership Mediterranean, Grčka, kao i otvorenje multimedijalne izložbe – Marc Räder (DE), Jasenka Bulj (HR) i Sandra Ružić (HR), čiji je rad pobijedio na prošlogodišnjem natječaju OKiZA – Opatijska kultura i zeleni aktivizam, susjedstva Opatija.
Uz umjetnički program, u razgovoru o temi vode umjetnicima su se priključili i znanstvenici Tehničkog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, među njima i prof. dr. sc Lado Kranjčević, dipl. ing koji je simulacijom pucanja brane demonstrirao scenariji prirodne katastrofe poplavljivanja delte Rječine.
Svaka tema drukčija
Načelnik Općine Jelenje Robert Marčelja kazao je kako je program Susjedstva Jelenje zamišljen kao ugodno i poučno druženje te posebno istaknuto turistički obilazak jelenjskog kraja. Ovo je priča koja nas zbližava i povezuje, kazao je Marčelja. Ispred jelenjske Turističke zajednice nazočnima se obratila Jasminka Matrljan, koja je podsjetila kako je Rijeka prvi hrvatski grad koji nosi titulu Europske prijestolnice kulture.
– Sretni smo biti dio programskog pravca 27 susjedstava, pravca koji spaja ljude i običaje te načine života i na neposredan način povezuje europske građane. Način života u Jelenju svojim posjetiteljima prikazali smo kroz dvosatno vođeno putovanje općinom, s usputnim zaustavljanjem na stanicama gdje su putnici na trenutak ušli u svijet naših udruga i osjetili energiju čitaonica u kojima udruge djeluju, istaknula je Matrljan.
Voditeljica programskog pravca 27 susjedstava Branka Cvjetičanin govorila je o nastanku samog projekta pokrenutog prije tri godine. Svako susjedstvo ima neku temu koja je drugačiija od drugih. U ovom prostoru je puno različitosti, a fokusirali smo se na nevidljive niti koje spajaju Rijeku i Jelenje, a glavna među njima je Rječina, kazala je Cvjetičanin.
O važnosti Rječine govorio je i pročelnik za kulturu Grada Rijeke Ivan Šarar, koji je rekao “da nije bilo Rječine, ne bi u njezinom ušću nastala luka Rijeka”. Uživamo u svim susjedstvima, pa i u vašem. Vi niste periferija, nego prirodno i kulturno bogatstvo koje nas okružuje, istaknuo je Šarar.
Aktivnosti na Dubini
U Lukežima, kod čitaonice, u fokusu programa koji je organizirao ŠRD Rječina bila je Rječina, a program se sastojao od izložbe fotografije podvodnog svijeta Rječine i izlaganja pobjedničkog rada OKiZA, kao i postavljanje skulpture Regata, autorice Sandre Ružić. Domaćin na Dubini bio je jelenjski načelnik Robert Marčelja, koji je predstavio lokalitet i govorio o aktivnostima koje su se tamo odvijale, uključujuči eksploataciju šljunka i sanaciju lokaliteta, koji je ujedno i vodozaštini bazen.
U programu Planinarskog društva Obruč u Podkilavcu, kod čitaonice Podkilavac, gostovao je Emil Mandarić, slijepi planinar i umjetnik koji je govorio o svom iskustvu planinarenja koje je unatoč osobnom hendikepu pretvorio u iznimno iskustvo te je tom prilikom izložio kip Mlikarice i druge kipove.
Nositelji inicijative Susjedstva Jelenje su Turistička zajednica općine Jelenje i Općina Jelenje, europski partner susjedstva je organizacija Global Water Partnership Mediterranean iz Atene, a partner Tehnički fakultet Sveučilišta u Rijeci – Zavod za mehaniku fluida i računarsko inženjerstvo.
Posebne zahvale za realizaciju programa idu Adi Marčelja, Udruzi umirovljenika, tombolašicama, Udruzi Margareta CroArt, Športskom ribolovnom društvu Ričina, Planinarskom društvu Obruč i Kulturno-umjetničkom društvu Zvir Jelenje.
Najveće vodozaštitno područje
Općina Jelenje najveće je vodozaštitno područje u Primorsko-goranskog županiji, što po definiciji predstavlja područje oko vodocrpilišta u kojemu su zabranjeni ili ograničeni određeni oblici korištenja tla u cilju zaštite podzemnih voda.
Taj status oblikuje svakodnevnicu i kulturu življenja zajednice koja s Rječinom, ili uz nju, živi od pamtivijeka
. Stanovnici Jelenja, svjesni su prednosti, no i ograničenja s kojim se u tom kontekstu susreću, ukazujući na neraskidivu vezu čovjeka i rijeke, stvaraju prostor u kojem zajednica i rijeka nastavljaju svoj suživot, stavljajući na promišljanje jednu od najzahtjevnijih tema današnjice – vodu.