Foto Mateo Levak
MM Epoxy Solutions osmislili su Marija Tonković i Matija Vidoš, a drugu nagradu vrijednu 50.000 kuna osvojili su Ivana Brkljačić i Philip Klobučar za proizvodnju autohtonog komposta. »Kuća ljekovitog bilja« Martine Tuta i Marka Vukovića osvojila je treću nagradu i 25.000 kuna
povezane vijesti
RIJEKA – Izvanredne prezentacije poduzetničkih ideja koje su izložili članovi najboljih šest timova 12. generaciji korisnika Startup inkubatora Rijeka zadale su muke komisiji koja je morala izabrati i nagraditi tri najbolje, a kao prvoplasiranu izdvojili su MM Epoxy Solutions.
Riječ je o ideji mladih ekonomista Marije Tonković i Matije Vidoša, koji se bave izradom namještaja od epoksidne smole u kombinaciji s drvom. U odnosu na druge proizvođače sličnih rješenja, taj se projekt izdvaja po specijaliziranoj, strojnoj, visokokvalitetnoj proizvodnji za pripremu i obradu drva koja se nalazi u industrijskoj zoni u Ogulinu te po korištenju smolom koja je proizvedena isključivo za rad s namještajem.
Jednako tako, jedini u Europi nude širok asortiman namještaja, stolove, gazišta, kuhinjske plohe, ormare, stolice, zidne panele i druge jedinstvene komade do kojih kupci mogu doći izravno ili putem dizajnera interijera i arhitekata. Mnogi su od njih prepoznali njihova rješenja kao kvalitetna i prilagodljiva mnogim različitim stilovima. Osim što su korisnici Startup inkubatora, ove mlade i vrijedne osobe su stanari Proizvodnog parka Torpedo u čijem prostoru rade sa smolom, a sad su nagrađeni i iznosom od 100.000 kuna, odnosno subvencijom za pokretanje vlastitog posla.
Ljubav prema prirodi
Druga nagrada, također novčana, ali u iznosu od 50.000 kuna dodijeljena je Terra Neri koju čine također Ivana Brkljačić i Philip Klobučar. Oni se bave proizvodnjom autohtonog komposta. Riječ je o projektu proizvodnje komposta visoke kvalitete za uporabu u organskoj poljoprivredi. Taj poduzetnički tim ističe dva glavna motiva zašto su se odlučili za pokretanje baš ove poslovne ideje – ljubav prema prirodi i želju da se napravi nešto u vezi s problemima otpada, klimatskih promjena i degradacije tla. Trenutačno su u potrazi za zemljištem na kojem bi pokrenuli proizvodnju, a u skoroj budućnosti planiraju prijavu projekta na fondove EU-a kako bi nabavili potrebne strojeve i opremu.
Treću nagradu osvojili su Martina Tuta i Marko Vuković za projekt pod nazivom »Kuća ljekovitog bilja« koji podrazumijeva izgradnju kuće u Gackoj dolini koja će postati okupljalište ljubitelja prirode, ljekovitog bilja, održivog načina života i avanturizma i to iz cijelog svijeta. Cilj projekta je zapravo vrlo plemenit, a podrazumijeva educiranje nove generacije o potrebi spajanja tijela i duha s prirodom te težnju da postanu interaktivna stanica na mapi održivog ekoturizma koja će promovirati floru Hrvatske i koristi ljekovitog bilja za zdravlje. Martina i Marko osvojili su 25.000 kuna koje će uložiti u daljnji razvoj projekta na radost svih koji će pohrliti u »Kuću ljekovitog bilja«.
Nove ideje i radna mjesta
Natjecatelje i goste okupljene u RiHubu pozdravio je gradonačelnik Rijeke Marko Filipović podsjetivši da je riječ o finalu osmomjesečnog intenzivnog rada.
– Nagrade nisu beznančajne, no, iza svih vas kandidata stoji izniman rad i napor. Ovaj, 12. Startup inkubator pokazuje kontinuitet ulaganja u nove kreativne ideje, a vi nam vraćate na najljepši mogući način – prilikama za zapošljavanje novih ljudi, odnosno otvaranje novih radnih mjesta što doista gradu daje novi ritam. Skorim otvaranjem i četvrtog inkubatora, zapravo otvaramo vrata novim idejama i kreativnim umovima koji su tu oko nas, kazao je gradonačelnik Filipović.
Idejama najbrojnija generacija dosad
Za ulazak u 12. generaciju korisnika Startupa pristiglo je ukupno 49 prijava što je, istaknuto je prilikom predstavljanja svih timova, rekordan broj prijava u povijesti Startupa Rijeka. Prijavljene ideje vrednovalo je Programsko vijeće, savjetodavno tijelo inkubatora, te je 22 tima koja su zadovoljila kriterije, činila 12. generaciju Startupa. Proces inkubacije započeo je u studenom prošle godine, a zbog pandemije COVID-19 dio od preko 40 provedenih radionica i predavanja održan je u online formatu, no, kao što je vidljivo, ova je generacija osmomjesečni program uspješno privela kraju. Inkubacijski osmomjesečni program bio je podijeljen u tri tematska modula – validaciju ideje, razvoj proizvoda, pravni aspekti i financije te izlazak na tržište. U prijenosu znanja i vještina sudjelovali su stručnjaci iz različitih područja.
U finalu jsu bila još tri projekta. Jedan od njih je i »Renergo« Ivana Jokića, Mislava Seleca i Rina Dugonjića, kojim se omogućava jednostavno i sigurno spajanje električnog bojlera na fotonaponske panele pomoću pretvarača – renerga. Projekt Nane Gulić pod nazivom SEed (Social and Emotional Eucation) je online platforma namijenjena razvoju socijalnih i emocionalnih vještina djece u dobi od 6 do 12 godina te Tesu – eco friendly proizvodi, odnosno projekt Suzane Šop Tovilović i Tee Tovilović, a riječ je o proizvodnji potpuno prirodnih sapuna i svijeća te veganskih inačica ovih proizvoda.