Foto: V. KARUZA
Iznos je 260 eura mjesečno po djetetu upisanom u jaslice i 200 eura mjesečno po po djetetu upisanom u redoviti cjelodnevni vrtićki program
povezane vijesti
- ‘Samo želim raditi’: Riječanka ima dvije diplome, ali nikako ne prolazi na natječajima za zapošljavanje u Gradu Rijeci
- Marko Filipović predložio najveći proračun ikada i najavio novu kandidaturu za riječkoga gradonačelnika
- U planu nadogradnja dvije velike riječke škole. Evo kada bi trebali početi radovi na Drenovi i Zametu
RIJEKA – Upravni odjel za odgoj i obrazovanje, kulturu, sport i mlade objavio je javni poziv za podnošenje zahtjeva za ostvarivanje prava na sufinanciranje djelatnosti predškolskog odgoja i obrazovanja za dječje vrtiće drugih osnivača za pedagošku godinu 2023./2024., a rok za podnošenje prijava je 27. lipnja.
Odlukom Gradskog vijeća Rijeke sufinancirat će se djelatnost dječjih vrtića drugih osnivača iznosom od 260 eura mjesečno po djetetu upisanom u redoviti cjelodnevni jaslički program i iznosom od 200 eura mjesečno po djetetu upisanom u redoviti cjelodnevni vrtićki program.
U skladu s Državnim pedagoškim standardom, kapacitet u dječjim vrtićima drugih osnivača u gradu Rijeci, njih deset koji su uvršteni u Plan mreže, je 584 djece, dok su u vrijeme izrade ovog materijala dječji vrtići drugih osnivača u proteklom razdoblju potraživali sufinanciranje za prosječno 495 upisane djece. Gradski vrtići su tijekom ove pedagoške godine imali upisano 3.021 dijete.
Ekonomska cijena
Ekonomska cijena dječjih vrtića čiji je osnivač Grad Rijeka, kao ni cijena koju plaćaju roditelji nije mijenjana od 2008. godine, te se u predstojećem razdoblju ne planira njena izmjena, a odlukama o mjerilima za naplatu usluga za svaki pojedini vrtić određeni iznosi mjesečnog sudjelovanja roditelja-korisnika usluga u cijeni dječjeg vrtića kreće se u rasponu od 73 do 95,56 eura, ovisno o mjesečnom dohotku po članu kućanstva za cjelodnevni 10-satni boravak djeteta.
Dječji vrtići drugih osnivača izrađuju izračun ekonomske cijene koja se razlikuje od ustanove do ustanove. Razlozi za to nalaze se u činjenici da neki dječji vrtići obavljaju predškolsku djelatnost u vlastitom prostoru, dok drugi imaju prostor u najmu, neki vrtići nude posebne programe koji zahtijevaju dodatnu didaktičku opremu i edukaciju djelatnika, dok drugi vrtići provode redoviti odgojno-obrazovni program i slično.
Stoga je u proteklom razdoblju došlo do podizanja ekonomskih cijena dječjih vrtića te je Grad ove godine predložio sufinanciranje jasličkog odgojno-obrazovnog programa u iznosu od 230 eura, što je više nego u proteklom razdoblju, a razlog je nedostatak kapaciteta za upis prvenstveno djece jasličke dobi u dječje vrtiće čiji je osnivač Grad Rijeka te veću ekonomsku cijenu jasličkog odgojno-obrazovnog programa u odnosu na vrtićki odgojno-obrazovni program zbog mogućnosti upisa manjeg broja djece u ove skupine, sukladno mjerilima Državnog pedagoškog standarda.
Cilj je ovog pristupa dodatno stimulirati dječje vrtiće za zadržavanje jasličkih odgojno-obrazovnih skupina, odnosno otvaranje novih takvih skupina.
Naime, prema privremenim rezultatima upisa u iduću pedagošku godinu, u sve tri riječke predškolske ustanove na listi čekanja za upis nalazi se ukupno 276 djece s prvenstvom upisa, a u većini slučajeva radi se upravo o djeci jasličke dobi.
Iznimka od pravila
Sufinanciranje boravka djece u vrtićima drugih osnivača provodi se samo u odnosu na djecu koja zajedno s roditeljima imaju prebivalište na području grada Rijeke.
Iznimku od ovog pravila čine samohrani roditelji, jednoroditeljske obitelji te roditelji koji imaju status stranca s privremenim boravkom ili odobrenom međunarodnom zaštitom u Hrvatskoj, a žive na području grada Rijeke te djeca kojoj je dodijeljen skrbnik, odnosno djeca smještena u udomiteljsku obitelj ili ustanovu socijalne skrbi ako skrbnik ili udomitelj djeteta ima prebivalište na području grada Rijeke, odnosno ako ustanova socijalne skrbi ima sjedište ili podružnicu na području grada Rijeke, a svaki od ovih statusa potrebno je dokazati ispravom izdanom od strane nadležnog tijela.
Sufinanciranje se odnosi na razdoblje od 1. rujna 2023. do 31. kolovoza 2024. godine, a s dječjim vrtićima koji udovolje kriterijima javnog poziva sklopit će se ugovor o sufinanciranju redovitog programa predškolskog odgoja kojim će se regulirati međusobna prava i obveze ugovornih strana, u svrhu praćenja namjenske potrošnje proračunskih sredstava te osiguranja transparentnog uvida u financijsku i programsku dokumentaciju vezanu uz provedbu programa za koji je dječji vrtić dobio financijska sredstva iz gradskog proračuna.