Hrvatska udruga stanara

PRIJEM U ŽUPANIJI PGŽ prvi u Hrvatskoj po broju obnovljenih zgrada

Vladimir Mrvoš

Foto S. DRECHSLER

Foto S. DRECHSLER

Udruga ima web stranicu na kojoj je više od 80.000 savjeta vezanih uz problematiku stanovanja i suživota u višestambenim zgradama, a održana su i brojna predavanja te tiskane edukativne brošure



RIJEKA – Život u višestambenim zgradama nekad predstavlja problem zbog kulturoloških, obrazovnih, a najviše zbog financijskih različitosti stanara. Prijelazom iz socijalističkog u “divlji” kapitalistički sustav, a najviše otkupom stanova, praksa je pokazala da postoji mnoštvo problema između stanara, novih vlasnika nekretnine i upravitelja zgrada, komunalnih službi, ali i samih izvođača radova na stambenim zgradama.


Od inicijative do udruge


U Rijeci je, da bi se riješili takvi problemi, prije dvadeset godina osnovana Udruga stanara – suvlasnika stambenih zgrada.


Milan Jokić bio je entuzijast koji je dao inicijativu iz praktičnih razloga, a kasnije je ta inicijativa postala udruga. U njegovoj zgradi curila je voda pa se gubilo oko 1.000 “kubika” vode mjesečno i za to nikoga nije bilo briga.


Simbolično obilježena 20. godišnjica Udruge stanara / Snimio Vladimir MRVOŠ




– Organizirali smo se u zgradi, pozvali ing. Maršanića koji je otkrio gdje curi, bila su dovoljna dva-tri udarca krampom da se popravi cijev i svi problemi s visokim računima za vodu su nestali, objašnjava Jokić, te napominje kako je nakon toga inicijativa postala udruga koja uspješno djeluje već dvadeset godina.


Upravo tim povodom zamjenik župana Vojko Braut sa suradnicima primio je predstavnike Udruge stanara i predstavnika zgrada, kako bi i na jedan simboličan način bila obilježena 20. godišnjica djelovanja te udruge, prve i za sada jedinstvene u Hrvatskoj.


Na prijemu se razgovaralo o putu razvoja te udruge koja danas djeluje na nacionalnoj razini, a nerijetko savjetima pomaže i u zemljama u okruženju gdje je također promjenom pravnog sustava društvena imovina postala privatna, pa se mnogi još ne snalaze jer misle da o njihovoj privatnoj imovini mora brinuti netko drugi, a ne oni kao vlasnici.


Udruga ima i svoje web stranice na kojima je više od 80.000 savjeta vezanih uz brojnu problematiku stanovanja i suživota u višestambenim zgradama, a održana su i brojna predavanja te tiskane edukativne brošure.


– Najbolji rezultati po pitanju podizanja razine svijesti i osobne odgovornosti građana, odnosno suvlasnika zgrada, ostvareni su upravo na području Primorsko-goranske županije koja se može pohvaliti i prvim mjestom u Hrvatskoj po broju obnovljenih zgrada. Od značajnijih projekata naveo bih i provedbu edukacije učenika osnovnih škola u suradnji s Nastavnim zavodom za javno zdravstvo i komunalnim društvima s područja PGŽ-a na temu energetske učinkovitosti, zaštite okoliša te prevencije bolesti i promocije zdravlja, kaže Jokić.


Novi zakon


Predsjednik udruge Dejan Bodul zahvalio je Županiji na kontinuiranoj podršci radu i napomenuo da je pokrenut proces izrade Zakona o upravljanju i održavanju zgrada koji za cilj ima povećati efikasnost upravljanja stambenim zgradama.


Upravo na web stranicama udruge može se pročitati da je “glavni krivac” za donošenje Zakona o upravljanju i održavanju zgrada – Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada.


“Ako se pogleda sadržaj na ovom portalu, može se vidjeti da je inicijativa za taj zakon pokrenuta još 2008. godine. Pripremljena je i prva ogledna verzija koja je pomogla da se pripremi nacrt novog zakona”, kaže se na informativnim i zanimljivim web stranicama ove udruge.