Foto: A. KRIŽANEC
povezane vijesti
Gradska knjižnica Rijeka u četvrtak je posjetitelje uvela u život važnog i cijenjenog Hreljana.
Na predstavljanju knjige “Josip Marohnić – život i djelo”, ljubitelji povijesti i njezinih ličnosti zaronili su u rad intelektualca koji je, migriravši u SAD, pomagao hrvatskoj zajednici oko egzistencijalnih pitanja za vrijeme velikog iseljeničkog vala kasnog 19. i ranog 20. stoljeća.
Autor je knjige Radovan Tadej, koji iza sebe ima više publicističkih i stručnih djela na temu prekomorske emigracije.
Na predstavljanju su uz autora sudjelovali Franjo Butorac iz izdavačke kuće Naklada Kvarner, Maria Florencia Luccheti i Tomislav Vodička u ime Instituta za istraživanje migracija te Ervin Dubrović, povjesničar umjetnosti i kulture.
Josip Marohnić rođen je na Hreljinu 1866. godine, a u SAD se doselio 1894. godine.
Po zanimanju je bio tipograf te je imao vlastitu tiskaru i knjižaru, koje su bile namijenjene uglavnom hrvatskim iseljenicima. Istovremeno, na razne je načine pomagao ljudima iz balkanskih krajeva kako bi se snašli u novim okolnostima.
Pred punom Dvoranom susreta u Gradskoj knjižnici, večer je najavila Renata Garbajs iz Hrvatske matice iseljenika – podružnica Rijeka.
“Ovo je knjiga koja se dugo najavljivala i jedva smo čekali da je gospodin Radovan završi. Radovan je veliki, plodonosni istraživač našeg iseljeništva, tako da je njegovo doprinos ovom polju velik. Možda toga danas nismo svjesni, ali budućnost će to pokazati”, rekla je Garbajs i nadodala kako se nada da će se gosti indentificairati s ovom pričom jer “nema kuće iz Primorsko-goranske županije iz koje netko nije otišao u svijet.”
Sam Radovan Tadej bio je glavni moderator razgovora, koji je bio popraćen čitanjima ulomaka iz knjige, pjesmom glazbenog dua na gitarama – Zorana i Franka Papića i dodjelom posebnih zahvala suradnicima koji su pomogli da se ova knjiga ostvari.
“Moje zanimanje za Marohnića počelo je kada je Bernardin Modrić snimao dokumentarni film o njemu, a ja sam bio scenarist. Marohnić je tada još bio neistražen i nepoznat, a ja sam ga htio predstaviti javnosti”, rekao je Tadej.
Nakon filma, mislio je da će povjesničari iz raznih instituta prepoznati Marohnićevu važnost i o njemu i njegovom djelu pisati radove, ali to se nije događalo, čak ni kada je nastupila stota obljetnica njegove smrti. “Tada sam odlučio da ću onaj sinopsis koji sam pripremio za film malo preraditi, doraditi i upotpuniti. Tako je nastala knjiga”, objasnio je Tadej.
Ova knjiga vrijedna je ne samo kao uvid u život i djelo Josipa Marohnića, već nas vodi i u živote ondašnjeg stanovništva. Jedan dio knjige posebno je posvećen stanovništvu iz Hreljina.
Jedna od govornica, Maria Florencia Luccheti iz Instituta za istraživanje migracija, Argentinka je porijeklom iz Hrvatske. Naglasila je kako ova knjiga nema samo povijesnu, nego i suvremenu važnost, jer se slične migracije događaju i danas.
“Kada budete čitali knjigu, nećete vidjeti samo priču tog važnog čovjeka, nego kroz njega možemo shvatiti kakvo je bilo to migrantsko iskustvo, koliko je bilo teško, zašto su ljudi odlazili. Sve su informacije jako slikovite, a opisana iskustva nas mogu potaknuti i na razmišljanje”, rekla je Luccheti.
Knjiga je izdana u Nakladi Kvarner uz sunakladništvo Instituta za istraživanje migracija, čiji je tajnik Tomislav Vodička ponosan na suradnju: “S obzirom na to da je knjiga komplementarna s našim aktivnostima, a već smo ranije surađivali s Tadejom, nije bilo razloga da ne budemo sunakladnici.
Ovo je početak jednog divnog prijateljstva, a suradnja će se nastaviti godinama koje dolaze”, rekao je Vodička.