Riječka premijera

Predstavljena knjiga Danijela Frke “Vis – posljednja nada”: Slamka spasa za savezničke zrakoplovce

Sanja Gašpert

Foto Sergej Drechsler

Foto Sergej Drechsler

Knjiga izdana na hrvatskom i engleskom jeziku donosi povijesne segmente ratnog aerodroma na Visu, koji je odigrao važnu i značajnu ulogu u kritičnim trenucima obrane otoka od njemačkog napada



Dvije godine nakon izdavanja, knjiga Danijela Frke »Vis – posljednja nada« doživjela je i svoju riječku premijeru, u organizaciji Udruge antifašističkih boraca i antifašista grada Rijeke i izdavačke kuće Despot Infinitus, a na predstavljanju u Gradskoj vijećnici u Rijeci, u prigodnoj autorovoj projekciji posjetitelji su mogli vidjeti i posve nepoznate filmske snimke u boji snimljene na aerodromu na Visu.


Knjiga izdana 2022. godine na hrvatskom i engleskom jeziku donosi povijesne segmente ratnog aerodroma na Visu, koji je odigrao svoju važnu i značajnu ulogu u kritičnim trenucima obrane ovog otoka od njemačkog napada.





Kako je istaknuto, brojke o aktivnostima vezanim za aerodrom same po sebi govore o njegovoj važnosti koju je imao ne samo za branitelje Visa, već i za savezničke i domaće zrakoplovce koji su s njegove poletno-sletne staze polijetali u napad na okupirane dijelove zemlje.


Konačno, on je neosporno zaslužan za spašavanje velikog broja savezničkih zrakoplovaca, prvenstveno američkih i britanskih, kojima je on predstavljao posljednju slamku spasa od pada i strašne smrti u dubinama Jadrana.


Prisilna slijetanja


Koliko je točno viški aerodrom spasio života, vjerojatno nikada neće biti poznato, jer su sačuvani podaci nepotpuni. Pa ipak, i iz sačuvanih dokumenata brojke o prisilnim slijetanjima dovoljno su impresivne, iako posve sigurno nisu potpune.



– Kada sam 2017. godine boravio na Visu na ronilačkom tjednu, otišao sam u Viški muzej, gdje sam susreo jednu englesku obitelj koja se raspitivala za neku knjižicu ili brošuru o Visu u Drugom svjetskom ratu, a s obzirom na činjenicu da je djed člana te obitelji bio pilot koji je letio s viškog aerodroma.


Tada mi je sinula ideja da napišem jednu manju brošuru za turističku zajednicu, međutim, tijekom istraživanja u američkim i engleskim arhivima našao sam obilje materijala te došao na ideju da napišem knjigu, na kojoj sam radio tri godine, rekao je autor knjige Danijel Frka.



Zvonimir Despot iz Despot Infinitusa istaknuo je kako je ova knjiga vrhunac Frkinog istraživačkog rada, koja se bavi hrvatskom i američkom povješću, a koja je dobila brojne pohvale iz zemlje i inozemstva te izvrsne američke recenzije.


Predstavljanju knjiga nazočila je i gradonačelnica Komiže Tonka Ivčević, koja je izrazila posebno oduševljenje što je predstavljanje ove knjige koja se ne bavi riječkim temama izazvala tako velik interes Riječana, s obzirom na to da je Gradska vijećnica bila popunjena do posljednjeg mjesta. Ivčević je zahvalila organizatorima iz riječke UABA-e, izdavaču i autoru.


Logističko središte


U ime organizatora govorio je predsjednik UABA-a Rijeka Vojko Obersnel, koji je istaknuo kako je ovo knjiga enciklopedijskog formata što se tiče veličine i vrijednosti.



– Vis je oduvijek bio važno sjedište i sjecište puteva na Jadranu, otok je to izuzetnog značenja, pogotovo tijekom Drugog svjetskog rata. Vis je jedini otok na koji nikada nisu stupili Nijemci, iako su se za to pripremali.


Značaj Visa vezan je uz viški aerodrom, na kojem je spašeno više od četiri tisuće savezničkih pilota, bio je značajno logističko središte, a od 1944. godine na Visu je boravio i Vrhovni štab Narodnooslobodilačke vojske na čelu s Josipom Brozom Titom, donoseći brojne značajne odluke, rekao je Obersnel.


Predsjednik Saveza antifašističkih boraca i antifašista Primorsko-goranske županije i izaslanik primorsko-goranskog župana Dinko Tamarut rekao je kako je ovo još jedna priča o istini iz NOB-a, koja pokazuje koliki je značaj za vrijeme Drugog svjetskog rata Vis imao za otočane i cijelu Dalmaciju.


Nazočnima se obratio i gradonačelnik Rijeke Marko Filipović koji je rekao kako se Rijeka uvijek i oduvijek ponosi sa svojom antifašističkom prošlošću, a antifašizam je ugrađen u temelje grada i moderne Europe.