"Trisomija"

Predstavljen treći roman Nataše Merle Tomljanović: U fokusu je želja za inkluzivnim društvom

Edi Prodan

Snimio Edi Prodan

Snimio Edi Prodan

Riječ je romanu što dominantno tematizira živote i izazove obitelji s djecom s teškoćama u razvoju, s posebnim naglaskom na djecu sa sindromom Down



 


 


Praznik inkluzije silno dobre energije te rijeke pozitivnih vibracija ispunili su u četvrtak na večer Gradsku vijećnicu Grada Rijeke. Ne, ma ni slučajno, nisu u njoj bili političari, njezini najčešći stanari jer u tom bi se slučaju ta naša Vijećnica raspadala od zlovolje i apsolutnog negiranja bilo kakvog zajedništva, već je u središtu zbivanja bila – Trisomija. Treći roman autorice Nataše Merle Tomljanović, članice UO Saveza edukacijskih rehabilitatora Hrvatske koja je dobrim mislima obavila sve prisutne koji su do zadnjeg mjesta ispunili taj važni gradski prostor.




Iako je riječ o autorici koja je prethodna dva zanimljiva književna djela smjestila u zonu fantastike, Trisomija je – psihološki realizam. Knjiga posebna po tome što je riječ o jednom od prvih romana na hrvatskom jeziku koji u svojoj misiji ima – inkluziju osoba s posebnim potrebama. Riječ je romanu što dominantno tematizira živote i izazove obitelji s djecom s teškoćama u razvoju, s posebnim naglaskom na djecu sa sindromom Down. Svakako, osim same obitelji kojom dominira ljubav, ali u nekim periodima njihovog postojanja i nezadovoljstvom smjerom i količinom te ljubavi, u konačnici sve razdjelnice opet postaju sastavnicama, obitelj ostaje na okupu. Ono što je jako važno, uz dakako umjetničku imaginaciju, činjenica je da autorica trajno, jer knjige nisu prolazna “roba” kao što su to medijski napisi, potiče javnost na potrebu snažnije promocije te implementacije inkluzije u naše društvo kao i u naše često bezrazložno zlovoljne živote.


Snimio Edi Prodan


– Maksimalno sam se minuciozno posvetila medicinskom i sociološkom proučavanju sindroma Down jer stalno me držala misao kako ni na koji način ne smijem u bilo kojem segmentu romana tim divnim ljudima i tim obiteljima nanijeti bilo što loše. S obzirom da je večeras s nama mnogo članova Udruge Rijeka 21, čini mi se da nisam nigdje pogriješila, istaknula je Merle Tomljanović.


O knjizi, pojedinim ulomcima romana koji su je najviše dojmili na jedan silno sugestivni i beskrajno emotivni način govorila je i Amira Mešić, predsjednica Udruge za sindrom Down Rijeka 21.


Snimio Edi Prodan


– Zahvaljujem se autorici jer je na emotivan način, baš kao da je i sama dio obitelji u kojoj je netko sa sindromom Down, napisala tako iskren i nama koji živimo takve živote koristan roman, naglasila je Mešić dok je Maja Veranić svojim čitanjem zanimljivog ulomka Trisomije pokazala, i zaslužila veliki aplauz, što to inkluzija osoba sa sindromom Down uistinu jeste.


Detaljnu raščlambu romana iznijela je prof. edu. reh Kristina Kalinić stavivši kako naglasak na umjetnost i lijepu književnost, tako i na veliku preciznost s kojom je autorica analizirala medicinske zahvate, inače važni dio romana, dok je kroz program vodila Gordana Kovačević, neumorna, istinska pedagoška i kulturna institucija te veliki svjetski putnik. Šećer i šlag, desert pun svih gušti bio je i nastup ženske klape Vongola koja je izvela nekoliko popularnih skladbi.


Trisomija je tu među nama, svi koji s njom žele obogatiti svoj emocionalni život adresa za narudžbu je  [email protected].


Snimio Edi Prodan