Foto Vedran Karuza
Manje mjesta za buduće ekonomiste, više za turističke djelatnike, a uvode se eksperimentalni programi Intermedijski fotograf i Tehničar posluživanja
povezane vijesti
Manje upisnih mjesta u programima ekonomskog i upravnog usmjerenja te povećanje broja upisnih mjesta za ugostiteljska, zdravstvena i turistička zanimanja, kao i uvođenje novih programa novosti su koje donose ovogodišnji upisi u srednje škole.
Eksperimentalni programi
Prema najavama pročelnice Upravnog odjela za odgoj i obrazovanje Primorsko-goranske županije, Edite Stilin, ovogodišnji osmaši mogu računati na 2.680 upsinih mjesta u srednjim školama čiji je osnivač Županija, kao i na nove eksperimentalne programe Intermedijski fotograf i Tehničar posluživanja.
– Radi se o našem prijedlogu upisa u prvi razred, a konačnu riječ donosi Ministarstvo znanosti i obrazovanja. S obzirom na Nacionalni plan oporavka i otpornosti koji nalaže da treba povećati obuhvat gimnazijskih programa i istovremeno u dijelu strukovnih škola smanjiti programe koji se odnose na ekonomska i upravna zanimanja plan upisa koji smo predložili ide u tom smjeru, a osnova za prijedlog upisa bio je broj učenika osmih razreda kojih ima 78 više nego lani.
Riječ je o 2.452 osmaša, a tom broju smo dodali 80 mjesta za ponavljače te učenike iz drugih županija, kojih svake godine bude 150. Prijedlog upisa usuglašen je s Gospodarskom komorom, kao i s Obrtničkom komorom, kazala je pročelnica.
Osmašima će se ukupno ponuditi 83 različita programa, a kada se upisnoj kvoti pridodaju i škole čiji osnivač nije Županija budući srednjoškolci mogu ukupno računati na 2.782 upisna mjesta, jer kako je pojasnila Stilin, Salezijanska klasična gimnazija planira upisati 74 učenika, a Srednja škola Andrije Ljudevita Adamića njih 48.
Navodeći najveće promjene u upisnim kvotama pojedinih škola pročelnica je naglasila da će Ekonomska škola Mije Mirkovića ove godine upisati razredni odjel upravnih referenata manje nego lani, dok se u Srednjoj školi Hrvatski kralj Zvonimir taj program ukida i umjesto njega uvodi se još jedan razredni odjel gimnazije. Srednja škola Delnice u kojoj lani u taj program nije nitko upisao.
Ukupno će se predložiti upis novih sedam razrednih odjela, a zbog izrazitog deficita u županiji u Medicinskoj školi planira se upis jednog razrednog odjela više za medicinske sestre, dok se također zbog potreba tržišta rada i povećanog interesa u Tehničkoj školi za pola razrednog odjela povećava broj upisnih mjesta za zanimanja tehničar za energetiku i brodograđevni tehničar.
Obrazovanje budućih fotografa
Prirodoslovna i grafička škola imat će jedan razredni odjel više, a riječ je o novom programu Intermedijski fotograf kojim se, prema riječima ravnatelja Radenka Bradića, po prvi put u povijesti uvodi četvergodišnje obrazovanje budućih fotografa.
– Riječ je o eksperimentalnom programu koji je nastao u suradnji škole i Ministarstva. To je jedini takav program u Hrvatskoj. Očekujemo dobre upise, a nudimo dobre kadrovske i materijalne uvjete, istaknuo je Bradić.
Ujedno je najavio i stipendiranje smjerova grafički tehničar tiska i grafički tehničar dorade istaknuvši da se nakon INA-e u stipendiranje učenika te škole uključila i tiskara Neograf.
Zbog novog programa Tehničar posluživanja i u Ugostiteljskoj školi opatija trebao bi se upisati jedan razredni odjel više, a predlaže se i upis jednog razrednog odjela više u Hotelijersko-turističkoj školi za program hotelijersko-turistički tehničar i to zbog povećanog interesa učenika i potreba tržišta rada.
Promjene se predlažu i u Strojarskoj školi za industrijska i obrtnička zanimanja i to na način da jedan kombinirani razredni odjel čine deficitarni strojobravari i automehaničari, a kombinirani razredni odjel predložen je i u Elektroindustrijskoj i obrtničkoj školi i to na način da se kombiniraju zanimanja autoelektričar i elektroinstalater.
O formiranju razrednih odjela
Što se tiče formiranja razrednih odjela gimnazijski programi imat će do 24 učenika, petogodišnji strukovni programi do 28 učenika, četverogodišnji strukovni programi do 24 učenika.
– Ugostiteljska zanimanja povećana su na 28 učenika s obzirom da je Ugostiteljska škola Opatija Regionalan centar kompetentnosti te da smo regija koja se primarno bavi turizmom, pojasnila je pročelnica.
Dodajući kako je u javnosti percepcija da postoji veliki broj gimnazijskih programa Stilin je kazala da podaci o distribuciji pokazuju drugačije.
– U prosjeku 31 posto učenika pohađa gimnazijske programe, njih 65 posto strukovne te 3 posto umjetničke programe, dok je jedan posto učenika s teškoćama, napomenula je Stilin.
Komentirajući upise ravnatelji Srednje škole za primijenjenu umjetnost i Gimnazije Andrije Mohorovičića, Damir Šegota i Henry Ponte istaknuli su kako je svake godine u tim školama veći interes za upis od upisnih kvota, a Ponte je ujedno najavio i Dan otvorenih vrata 18. svibnja.
Počeli proljetni praznici
Za učenike svih uzrasta sutra započinje proljetni odmor koji će se okončati 14. travnja, s tim da nastava počinje 17. travnja. Ujedno je riječ o posljednjim školskim praznicima u ovoj školskoj godini koja će završiti 21. lipnja.
Iznimka su maturanti za koje nastava završava nešto ranije, 26. svibnja, a početak ljetnih praznika 23. lipnja ne odnosi se i na učenike koji polažu predmetni, razredni, dopunski ili razlikovni ispit, koji imaju dopunski nastavni rad, završni rad ili ispite državne mature, za učenike u programima čiji se veći dio izvodi u obliku praktične nastave i vježbi, kao i za učenike koji u to vrijeme imaju stručnu praksu, što se utvrđuje godišnjim planom i programom rada škole.
O uspjehu na državnoj maturi
Pročelnica Stilin na današnjoj se konferenciji za novinare osvrnula i na uspjeh primorsko-goranskih učenika na državnoj maturi referirajući se na neutemeljene informacije o lošim rezultatima učenika.
– U Hrvatskoj ne postoji rangiranje škola, kao ni programa, prema rezultatima državne mature. S obzirom na javne istupe zatražila sam od ravnatelja Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja, jedine relevantne ustanove zadužene za provedbu državne mature, odgovore i on kaže da ne postoji rangiranje škola prema rezultatima državne mature, kazala je Stilin.
Nema ni rangiranja županija, ali su županije prvi put dobile rezultate kako bi osnivači dobili jasniji uvid. Pročelnica je ujedno predočila i podatke prošlogodišnje državne mature za gimnazijalce prema kojima je 99,6 posto gimnazijalca položilo ispite, dok je uspješnost strukovnih škola bila 79,7 posto.
Ujedno se osvrnula i na prozivke nekih nezavisnih vijećnika ocijenivši takve istupe difamiranjem profesora i ravnatelja koji vrijedno rade te ustvrdivši da primorsko-goranski učenici ostvaruju izvrsne uspjehe, što je posljedično rezultat kvalitetnog rada profesora koje pojedinci kontinuirano vrijeđaju na Županijskoj skupštini i konferencijama za novinare.