SNIMIO: VEDRAN KARUZA
Gradonačelnik Rijeke Vojko Obersnel istaknuo je da se na donošenje plana išlo samo dva mjeseca prije lokalnih izbora kako bi Gradska uprava u sljedećem razdoblju imala podlogu za prijavljivanje na europske projekte.
povezane vijesti
RIJEKA – Plan razvoja Rijeke od 2021. do 2027. pod sloganom “Rijeka 2030. – pametan, otvoren i otporan grad” predstavljen je u četvrtak na riječkom Gradskom vijeću, a vijećnici su taj Obersnelov prijedlog ocijenili neprihvatljivim i bajkom uoči lokalnih izbora.
Gradonačelnik Rijeke Vojko Obersnel istaknuo je da se na donošenje plana išlo samo dva mjeseca prije lokalnih izbora kako bi Gradska uprava u sljedećem razdoblju imala podlogu za prijavljivanje na europske projekte.
Nakon izbora, novo Gradsko vijeće i nova većina uvijek može mijenjati dijelove plana ili ga u cijelosti odbaciti, naveo je.
Taj plan, dodao je, utvrđuje smjerove razvoja, a ne konkretne projekte.
Izrada je pokrenuta prije nekoliko godina, a u pravoj fazi su sudjelovali svi gradski odjeli i komunalna društva te je organizirano 30 radionica za zainteresiranu javnost.
U kolovozu prošle godine je angažirana tvrtka Apsolon strategija uz čiju pomoć su organizirane još četiri završne radionice te je dokument dobio završni izgled. Usporedno je provedena javna rasprava, a njeni dijelovi su korišteni pri izradi plana razvoja, naveo je Obersnel.
Ivana Novoselec iz tvrtke Apsolon strategija naglasila je da su u planu utvrđene četiri ključne odrednice do 2030.: Živjeti u Rijeci, Raditi u Rijeci, Povezati Rijeku i Sačuvati Rijeku.
“Živjeti u Rijeci 2030” utvrđuje strateški cilj Rijeke kao grada visoke kvalitete života, u suradnji pametne Gradske uprave i angažiranih stanovnika, “Raditi u Rijeci 2030” usmjerava se na razvoj gospodarstva u suradnji sa sveučilištem, “Povezati Rijeku 2030” govori o prometnoj povezanosti u gradu i s drugim dijelovima Hrvatske i Europe, a “Sačuvati Rijeku 2030” se usmjerava na ostvarenje zelenog i čistog grada prilagođenog potrebama građana.
Vijećnici: To je izborni pamflet
Vedran Vivoda (Akcija mladih) ocijenio je da je prijedlog plana neprihvatljiv, prvenstveno jer ne predviđa izgradnju kompostane u Rijeci kao preduvjeta odvojenog prikupljanja biološkog otpada. Nezavisna vijećnica Ivona Milinović je ustvrdila da je donošenje takvog plana dva mjeseca prije izbora nekorektno prema nadolazećoj vlasti. Ocijenila je da to “nije strategija razvoja nego izborni pamflet”.
Josip Ostrogović (HDZ) je rekao da će vijećnici HDZ-a glasovati protiv prijedloga jer to “nije ni predizborni program nego bajka” jer bi, kako je dodao, za ostvarenje navedenih ciljeva “SDP trebao vladati još 75 godina”. Zamjerio je što se nije više surađivalo s riječkim sveučilišnim profesorima pri izradi prijedloga plana. I Hrvoje Burić (Nezavisna lista Bura) ocijenio je prijedlog neprihvatljivim, ocjenjujući nedovoljno dobrim niz elemenata.
Tijekom rasprave u dvorani Centra Zamet bio je dio vijećnika, ostali su sudjelovali putem mrežne aplikacije, a o prijedlogu će glasati elektroničkim putem tijekom popodneva.
Na aktualnom satu je nezavisni vijećnik Marinko Koljanin zamolio Obersnela da komentira nedovoljno dobru suradnju Grada Rijeke s Primorsko-goranskom županijom, upitavši zbog čega županija nije ulagala u izgradnju sportskih objekata u Rijeci.
Obersnel je odgovorio da i odnosi s državnom vlašću variraju te da je prije niz godina “državna vlast zaobilazila projekte u Rijeci ili samo dovršavala one započete tijekom Vlade Ivice Račana”. No, rekao je, posljednjih godina, za Plenkovićeve Vlade, okolnosti su se promijenile i imamo mnogo više razumijevanja Vlade, posebno pri ulaganjima u infrastrukturu i objekte.
“Ne bih rekao da su odnosi sa županijom generalno loši, ali uistinu pri izgradnji objekata sportske i kulturne infrastrukture nismo imali županijsku podršku- nije uložila ni kune”, rekao je Obersnel. Zašto je tako – treba pitati županiju i župana, dodao je. No, istaknuo je da Primorsko-goranska županija ulaže na području Rijeke, u svoje ustanove, u školstvu i zdravstvu.