Svrha održavanja javne tribine bila je dodatna edukacija i informiranje mještana o održivom i odgovornom gospodarenju otpadom
povezane vijesti
- Provjerili smo što je s pričama o Hiltonu na prostoru Vile Svežanj: ‘To je zaštićen pojas i nije dopuštena gradnja hotela’
- Dražen Vranić: Uzroci zagađenja mora i obalnog pojasa u blizini uvale Žurkovo bit će poznati idući tjedan
- Zbog zagađenja u Kostreni Čuvari Kvarnerskog Zaljeva uputili premijeru peticiju: “Ovo je ekološka katastrofa!”
U Narodnoj čitaonici u Kostreni održana druga po redu javna tribina o odvojenom prikupljanju otpada koju su zajednički organizirale Općina Kostrena i Komunalno društvo Čistoća, kako bi olakšali prilagodbu na novi sustav prikupljanja otpada koji je na području Kostrene uveden početkom veljače.
Svrha održavanja javne tribine bila je dodatna edukacija i informiranje mještana o održivom i odgovornom gospodarenju otpadom, pravilnom odvajanju otpada u kućanstvima kao i detektiranje eventualnih poteškoća i mogućih prostora za povećanje zadovoljstva korisnika, a na tribini Edhem Subašić, Marina Babić Brusić i Gordana Vidović iz KD-a Čistoća.
Nastavak gradnje poluukopanih spremnika
– U Kostreni je na početku primjene novog sustava bilo 1.847 korisnika koji su najvećim dijelom, njih 1.771 bili iz iz kategorije kućanstva.
Danas se otpad prikuplja putem 2.653 individualnih spremnika i 75 poluukopanih spremnika, a prije uvođenja novog sustava bilo je oko 550 spremnika u cijeloj Kostreni.
U Kostreni je trenutno 12 lokacija spremnika za staklo koji će uskoro biti zamijenjeni novim tipiziranim spremnicima te šest spremnika za tekstil i obuću, rekao je Subašić.
Kostrenjani su posebno pozdravili činjenicu da Općina Kostrena planira nastaviti izgradnju poluukopanih spremnika kojima bi prema sadašnjem planu u budućnosti trebao biti pokriven čitav prostor Kostrene.
Što sa spremnikom po buri?
Između ostalog, Kostrenjane je zanimalo što sa spremnikom činiti po buri koja je obilježila početak ovog tjedna i što će se dogoditi ako ga iznesu, a bura odnese na prometnicu gdje spremnik primjerice može oštetiti nečije nečije vozilo.
Iz KD Čistoća objasnili su da je spremnik u vlasništvu privatne osobe i time i njezina odgovornost, no radi Čistoća pregovara s osiguravajućim kućama kako bi u takvim slučajevima pokrila eventualne nastale štete.
Trenutno je preporuka da se spremnici ne iznose po lošim vremenskim uvjetima te da se naknadno kontaktira Čistoća i u prvom slobodnom terminu nakon lošeg vremena dođe po spremnik.