Foto M. LEVAK
"Plaće pomoćnog i tehničkog osoblja sa svim što Grad Rijeka nudi još uvijek bi bile znatno ispod iznosa minimalne plaće na razini Hrvatske"
povezane vijesti
- Legionela u benkovačkom vrtiću prisutna već 10 mjeseci, nevjerojatno je da roditelji možda ništa nisu ni znali
- Rapski vrtićarci obilježili Svjetski dan pješačenja. Preko Dumića do crkve sv. Ilije, pa natrag preko Plaja
- Zajednički projekt Grada Rijeke i Sveučilišta. Počelo uređenje Dječjeg vrtića Kapljica u Kampusu
RIJEKA – Pregovarački odbor Sindikata obrazovanja, medija i kulture te Sindikata Istre, Kvarnera i Dalmacije prekinuo je kolektivno pregovranje s Gradom Rijekom oko povećanja plaća zaposlenih u dječjim vrtićima More, Sušak i Rijeka.
Prema protokolu
Razlog prekida pregovaranja i pokretanja postupka mirenja, kaže dopredsjednica Sindikata obrazovanja, medija i kulture Hrvatske (SOMK) Ingrid Čavić, je što osnivač, Grad Rijeka, nije bio spreman prihvatiti zahtjeve pregovaračkog odbora sindikata koji je bio vezan uz usklađenje plaća zaposlenih u dječjim vrtićima s plaćama zaposlenih u osnovnim školama, što je i zakonom zajamčeno.
– Kolektivni pregovori za Dječji vrtić Rijeka, More i Sušak započeli su u studenom 2022. godine. Između osnivača Grada Rijeke i predstavnika Sindikata obrazovanja, medija i kulture Hrvatske i Sindikata Istre, Kvarnera i Dalmacije potpisan je protokol o kolektivnim pregovorima te je kao krajnji datum završetka pregovora određen 31. ožujka. Međutim, ono što nam je ponuđeno daleko je od zakonskom minimuma. Ponuđena nam je veća osnovica, ali je smanjen koeficijent, zbog čega bi plaća u vrtićima bila 6,5 posto manja nego u školama. Zahtjev za povećanjem plaće i usklađivanjem s plaćom zaposlenih u osnovnim školama temeljili smo na Zakonu o predškolskom odgoju koji propisuje da se na utvrđivanje i obračun plaća, naknada i drugih prihoda radnika dječjih vrtića primjenjuju propisi kojima se uređuju plaće, naknade i drugi prihodi javnih službenika i namještenika zaposlenih u osnovnom školstvu. Dakle, zahtjevi sindikata nisu niti za jedan cent prelazili više od onoga što nam zakonski pripada. Grad Rijeka je u tijeku pregovora ponudio osnovicu koja bi se primjenjivala od 1. travnja, a bila bi jednaka visini osnovice koja se primjenjuje u osnovnim školama, međutim, koeficijenti složenosti radnog mjesta u vrtićima su kroz usklađivanje s koeficijentima složenosti radnog mjesta zaposlenih u osnovnim školama umanjeni, što bi u konačnici u pojedinim slučajevima dovelo do neznatnog povećanja plaća, a da ne govorimo o tome da ne bi bile niti blizu plaća zaposlenih u osnovnim školama. Primjera radi, plaće pomoćnog i tehničkog osoblja sa svim što Grad Rijeka nudi još uvijek bi bile znatno ispod iznosa minimalne plaće na razini Hrvatske, što je za sindikate neprihvatljivo, objašnjava Čavić.
Neprihvatljiva ponuda
Dodajući da je i sam ministar znanosti i obrazovanja upozorio osnivače da moraju poštovati zakonom zajamčene plaće predškolskih djelatnika, Čavić ističe da plaće tehničkog osoblja u riječkim vrtićima iznose 675 do 690 eura, dok su plaće odgojitelja za 200 do 300 eura manje nego plaće odgojitelja u okolnim gradovima i općinama.
– Sindikati su se kroz pregovore bili spremni odreći određenih pogodnosti koje imaju zaposleni u osnovnim školama kako bi na taj način pokazali razumijevanje i spremnost na kompromis, međutim u situaciji gdje troškovi života iz dana u dan sve više rastu i predstavljaju udar na životni standard, sindikati nisu spremni pristati na ponudu Grada. Neprihvatljiva je ponuda kojom se propisuju plaće od kojih zaposlenici više ne mogu podmirivati osnovne životne troškove. Budući da je došlo do zastoja u pregovorima i da dogovor između sindikata i Grada nije bio moguć, pregovori su prekinuti i pokrenut će se postupak mirenja. Nadamo se da ćemo u postupku mirenja postići dogovor te da će osnivač, Grad Rijeka, konačno početi poštovati Zakon o predškolskom odgoju i obrazovanju i zaposlenike dječjih vrtića koji predstavljaju prvu stepenicu u obrazovanju naših najmlađih sugrađana, ističe Čavić.
Prijetio štrajk
Upravo zbog nezadovoljstva plaćama koje su ispod zakonskog minimuma, riječki su odgojitelji prije točno godinu dana bili spremni za štrajk. Iako je ta krajnja sindikalna akcija bila već spremna i trebao se pokrenuti prvi štrajk u predškolskim ustanovama u povijesti Hrvatske, ipak je postignut dogovor o povećanju osnovice plaće za 3,5 posto s prvim veljače, zatim od lipnja za još 4 posto te od prosinca za 2,5 posto. Međutim, tada je dogovoren i nastavak pregovora te se trebalo definirati preostalo povećanje osnovice plaće za 6 posto i koeficijenta za 6 posto, a sada su ti pregovori prekinuti.
Jučer smo pokušali doći do komentara Grada Rijeke o prekinutom kolektivnom pregovaranju u riječkim dječjim vrtićima, no odgovor nismo dobili.