Snimio Vedran KARUZA
Za socijalni program u prošloj godini ukupno je izdvojeno oko 24,5 milijuna kuna
povezane vijesti
- U nevremenu stradao popularni Morski prasac: “Ove godine, sve je počelo neočekivano ranije…”
- Na Pravnom fakultetu raspravljali o utjecaju Konvencije za zaštitu ljudskih prava na hrvatski pravni poredak
- 24-satno crtanje stripa u Rijeci i ove godine, izazov je odlična prilika za umjetnike i zaljubljenike u stripove svih generacija
RIJEKA – Pročelnica Odjela gradske uprave za zdravstvo i socijalnu skrb Karla Mušković iznijela je podatak da je tijekom 2022. gradskim socijalnim mjerama zaštićeno 6.462 korisnika, a riječ je o cjelokupnim kućanstvima ili pojedinim članovima kućanstava. Među korisnicima, oko šest posto je onih o kojima Grad Rijeka skrbi sukladno zakonskoj obvezi jer koriste zajamčenu minimalnu naknadu za koje se osigurava prehrana u pučkoj kuhinji i podmiruju troškovi stanovanja u iznosu do 30 posto iznosa ostvarene zajamčene minimalne naknade, a ostalih 94 posto korisnika ostvaruje prava koja predstavljaju viši standard zaštite građana, po kojoj je Rijeka specifična u Republici Hrvatskoj. Za socijalni program u prošloj godini ukupno je izdvojeno oko 24,5 milijuna kuna.
– Korisnicima su bila dostupna ukupno 22 oblika pomoći ili prava temeljem Odluke o socijalnoj skrbi, te još dva oblika pomoći, podmirenje troškova komunalne naknade i novčana potpora za ogrjev, temeljem drugih propisa. Pri tome je najveći broj prava bio dostupan korisnicima zajamčene minimalne naknade, 21 oblik pomoći, građanima s prihodima nižim od gradskih cenzusa prihoda, 17 oblika pomoći, građanima koji zbog bolesti ili invaliditeta ostvaruju različita prava pri Centru za socijalnu skrb Rijeka, 15 pomoći, jednoroditeljskim kućanstvima, 13 oblika pomoći, stradalnicima rata, sedam pomoći, udomljenoj djeci, četiri oblika pomoći, te korisnicima dječjeg doplatka, dva oblika pomoći. Ostalim kategorijama korisnika kao što su umirovljenici s niskim mirovinama, osobe sa 65 i više godina bez osobnog prihoda, osobe s oštećenjem organizma i težim ili teškim invaliditetom, darivatelji krvi, dostupna je po jedna pomoć. Korisnici socijalne skrbi ostvarili su ukupno 13.196 prava na različite oblike pomoći. Udio zakonski ostvarenih prava – naknada troškova stanovanja i pučka kuhinja za korisnike zajamčene minimalne naknade, u ukupnom broju ostvarenih prava iznosi oko osam posto, navela je pročelnica Mušković.
Subvencije troškova struje, grijanja i isporuke plina
Grad Rijeka u 2023. godini sufinancirat će troškove električne energije građanima grada Rijeke koji to pravo ostvare temeljem Odluke o socijalnoj skrbi u ukupnom iznosu od 60.000 eura. U okviru financiranja troškova električne energije korisnici ovog prava bit će oslobođeni plaćanja dijela računa pravnoj osobi koja je izvršila isporuku električne energije. – Odlukom o socijalnoj skrbi utvrđeno je pravo na naknadu za troškove električne energije kao dijela troškova stanovanja odnosno jedno od prava iz socijalne skrbi koje Grad Rijeka osigurava socijalno ugroženim građanima Rijeke. Način ostvarivanja prava na pomoć za podmirenje troškova električne energije utvrđuje se ugovorom koji Grad Rijeka sklapa s trgovačkim društvom koje obavlja uslugu isporuke električne energije, pojasnila je pročelnica Odjela gradske uprave za zdravstvo i socijalnu skrb Karla Mušković. Kada je riječ o subvencijama za troškove centralnog grijanja, u gradskom proračunu osigurano je 55.000 eura, a korisnicima će se podmirivati 100 posto ili 50 posto iznosa mjesečnog promjenjivog dijela troškova isporučene energije za grijanje. Grad Rijeka u 2023. godini sufinancirat će i troškove isporuke plina građanima grada Rijeke koji to pravo ostvaruju temeljem Odluke o socijalnoj skrbi, a korisnici su opskrbljivača u obvezi javne usluge Gradske plinare Zagreb – Opskrba d.o.o. u ukupnom iznosu do 26.000 eura. Grad Rijeka će u okviru financiranja troškova isporuke plina korisnike osloboditi plaćanja dijela računa pravnoj osobi koja je izvršila isporuku plina u visini od 100 posto ili 50 posto sukladno uvjetima iz Odluke o socijalnoj skrbi. |
Za provedbu mjera iz gradske Odluke o socijalnoj skrbi protekle godine utrošeno je ukupno oko 24,5 milijuna kuna – oko tri milijuna kuna na teret proračuna gradskih komunalnih društava, 500.000 kuna iz državnog proračuna, te oko 21 milijuna kuna iz gradskog proračuna. Po korisniku je izdvojeno oko 3.800 kuna godišnje.
– U odnosu na 2021., građanima je bio dostupan jednak broj socijalnih prava. Ipak, zabilježeno je dva posto manje korisnika i jedan posto manje ostvarenih prava u odnosu na prethodnu godinu. Međutim, ukupno izdvojena sredstva za socijalnu skrb građana Rijeke u 2022. bila su viša za sedam posto u odnosu na prethodnu godinu, kao i prosječno izdvojena sredstva po korisniku koja su bila za oko devet posto viša u odnosu na prethodnu godinu. Socijalna orijentacija i socijalna osjetljivost prema građanima kojima prijeti siromaštvo i socijalna isključenost važni su prioriteti Grada Rijeke pa je socijalni program Grada Rijeke početkom ove kalendarske godine dodatno unaprijeđen povećanjem dostupnosti i opsega prava čime se građanima i nadalje jamči znatno viši standard od zakonski zajamčene socijalne skrbi, pojasnila je Mušković.
Gradonačelnik Rijeke Marko Filipović podsjetio je da situacija nije nimalo lagana i da bi bez subvencioniranih cijena električne energije bilo puno gore.
– Do 1. travnja ove godine na snazi su Vladine mjere. Bez njih bi škole, vrtići i javne institucije teško funkcionirale. Sada nam valja vidjeti što će i kako Vlada napraviti kako bi prebrodili teška vremena u kojim živimo. Mi smo sa svoje strane povećali za milijun eura sredstva za socijalni program i spremni smo i dalje reagirati bude li potrebno, zaključio je Filipović.