Škola Sv. Barbara u kojoj će biti smješten budući interpretacijski centar / Snimio Damir ŠKOMRLJ
Interpretacijski centar prikazivat će život pomoraca, kao i svih onih čiji je život vezan uz more. Kostrenjanima će se na prezentaciji idući tjedan predstaviti izrađivači studije Studio osam iz Zagreba te projektanti Aka tima iz Rijeke
povezane vijesti
KOSTRENA Najkasnije početkom sljedeće godine trebali bi početi radovi na interpretacijskom centru Kuća pomoraca Kostrena koja će na jednom mjestu pokazati povijest i tradiciju ovog mjesta, kao i činjenicu da je čitav život Kostrene i Kostrenjana isprepleten elementom mora, pa je time i njihovo suštinsko opredjeljenje kroz stoljeća bilo pomorstvo.
Dnevni boravak
Radovi će trajati godinu dana i financirat će se u okviru projekta Povezanost s baštinom u sklopu Urbane aglomeracije Rijeka.
Uvertira u formiranje novog centra je i program Dnevnog boravka koji se od konca prošle godine, uz pauzu u vrijeme proljetnog »lockdowna«, neprekidno provodi svakog utorka u Narodnoj čitaonici u Kostreni. Program organiziraju kostrenske udruge, među kojima prednjači Bratovština sv. Nikole koja okuplja pomorce. Uz njih sudjeluju i Dječji vrtić Zlatna ribica, Ekoregija Kostrena, Katedra Čakavskog sabora Kostrena, Likovna udruga Veli pinel, Narodna knjižnica Kostrena, Udruga »Projekt +/- 60«, Udruga antifašista i antifašističkih boraca Kostrene, Udruga pomorskih kapetana i Udruga za kreativno stvaralaštvo Vali. Dnevni boravak kao prostor druženja, okupljanja, razgovora, prenošenja sjećanja i povijesti Kostrene, njegovanja tradicije i očuvanja baštine postao je platforma za razmjenu iskustava i upravo su u njemu uz pomoć kostrenskih udruga i ustanova stvoreni Zapisi života, usmena kostrenska povijest pomorstva, bogata pričama s dalekih putovanja, odlascima i sastajanjima, životu pomoraca i njihovih obitelji nekad i sad.
Suradnja sa SlovenijomU sklopu prošlotjednog programa U potrazi za srcem Kostrene, predstavljen je europski partner susjedstva Kostrena, Občina Selnica ob Dravi iz Slovenije, koja je kao jedno od mjesta mariborskog prstena stekla iskustvo u provođenju kulturnih projekata u vrijeme Maribora – Europske prijestolnice kulture 2012. godine. U Općini Kostrena ističu da je povezivanjem ovih dviju općina započela razmjena iskustava, kako u području kulture, tako i o pitanjima dislociranosti upravljanja imovinom koja lokalitetom pripada zajednici, a povijesno-gospodarskim slijedom je pripala državi. |
Kuća pomoraca Kostrena već je predstavljena koncem kolovoza u okviru programa »U potrazi za srcem Kostrene« koji je u sklopu 27 susjedstava Europske prijestolnice kulture održan proš,log tjedna kad je Kostreni uručena vremenska kapsula koja je preuzeta od susjedstva Gomirje i koja će po završetku svih programa s porukama iz svih susjedstava biti pohranjena na sto godina.
Kako kaže ravnateljica Centra kulture Kostrena Borka Reljac, idući tjedan bit će organizirano još jedno predstavljanje koje je namijenjeno Kostrenjanima. Predstavljanje će biti u formi 3D videomapiranja na pročelju zgrade stare škole Sv. Barbara u kojoj će biti smješten budući interpretacijski centar.
Dvosmjerna komunikacija
– Interpretacijski centar prikazivat će život pomoraca, kao i svih onih čiji je život vezan uz more. Kostrenjanima će se na prezentaciji predstaviti izrađivači studije Studio osam iz Zagreba te projektanti Aka tima iz Rijeke. Nakon prezentacija slijede pitanja naših mještana pa očekujemo da ćemo i na ovaj način dobiti povratne informacije o projektu i njegovom budućem izgledu, kaže Reljac.
Kroz takvu dvosmjernu komunikaciju koju njeguje i organiziranje programa Dnevnog boravka glavni je cilj, kako ističe Reljac, osnažiti loklanu zajednicu za sudjelovanje u ovakvim projektima kojima se njeguje tradicija.
– Želimo da naši mještani shvate kako mogu puno pridonijeti tome, a nadam se i da će programi Dnevnog boravka zaživjeti u budućem interpretacijskom centru Kuća pomoraca Kostrena, zaključuje Reljac.