Foto Sergej Drechsler
Veći rast cijena plina Vlada će, podsjetimo, suzbiti prvenstveno snižavanjem PDV-a s 25 na pet posto
povezane vijesti
Dok će i uz snažne Vladine mjere u većini Hrvatske plin od 1. travnja poskupjeti za 20 posto, potrošačima u Rijeci, Kraljevici, Bakru, Viškovu, Kostreni, Čavlima i Klani koji su još lani potpisali ugovore s Energom, nova će pravila donijeti niže račune.
Onima koji imaju potpisane ugovore, cijena plina se neće mijenjati do 30. rujna, a sniženje PDV-a i Vladin dodatak od deset lipa po KWh znače niže račune za plin.
U Energu zasad ne žele kalkulirati koliko će Riječanima pasti računi za plin, ali najavljuju da će biti niži najmanje za iznos umanjenog PDV-a.
– Prerano je za decidirani odgovor i izračun krajnje cijene plina za kućanstva, budući da iz Ministarstva još nismo dobili detalje provedbe novog paketa mjera. Prema objavljenim informacijama, čini se kako će krajnja cijena plina za naše ugovorne korisnike biti niža najmanje za iznos umanjenog PDV-a, a moguće i nešto više, poručio je Marko Križanec, zamjenik direktora Energa.
Veći rast cijena plina Vlada će, podsjetimo na jučerašnju objavu, suzbiti prvenstveno snižavanjem PDV-a s 25 na pet posto. No, PDV će na isporuku plina biti pet posto samo do 1. travnja 2023., a nakon toga će se primjenjivati također snižena stopa, ali ona od 13 posto. Na 13 posto država bi, i to trajno, spustila PDV i na toplinsku energiju, na ogrjevno drvo, brikete, sječku i pelet. Kako je PDV na električnu energiju već 13 posto, to znači da će se ta snižena stopa trajno u Hrvatskoj naplaćivati na većinu energenata koje građani koriste za grijanje, kao i na samu toplinsku energiju, bez obzira koji energent isporučitelji koriste za njezinu proizvodnju. Državu će to snižavanje PDV-a od 1. travnja ove godine do 1. travnja 2023. godine koštati 500 milijuna kuna.
No, kako snižavanje PDV-a na plin i na najnižu stopu u sljedećih godinu dana nije bilo dovoljno da se postigne željeno ublažavanje budućeg poskupljenja, pa su u Vladi odlučili da će sva kućanstva u Hrvatskoj koja koriste plin dobivati direktnu potporu po računu i to deset lipa po kWh. To je, izračunali su u Vladi, 20 posto projicirane cijene od 66 eura po MWh. Taj popust opskrbljivačima će nadoknaditi država, a ukupno je vrijedan 600 milijuna kuna. Vlada novac planira namaknuti prodajom emisijskih jedinica stakleničkih plinova.