Zagrebačka ulica

Postavljen treći kamen spoticanja: Spomen na tragediju obitelji Werndorfer i Schwarzenberg

Bruna Matičić

Prisjetili se članova svojih obitelji Werndorfer i Schwarzenberg koji su 1944. odvedeni u Auschwitz / Foto Marko GRACIN

Prisjetili se članova svojih obitelji Werndorfer i Schwarzenberg koji su 1944. odvedeni u Auschwitz / Foto Marko GRACIN

Kamen je postavljen u spomen na Guglielma i Eugenija Werndorfera te Elenu Schwarzenberg koji su 20. veljače 1944. godine odvedeni iz svoje kuće te deportirani u zloglasni Auschwitz



 


RIJEKA – U spomen na židovsku obitelj koja je tijekom Drugog svjetskog rata odvedena u nacistički logor Auschwitz danas je ispred ulaza u zgradu na adresi Zagrebačka 19 postavljen treći kamen spoticanja u Rijeci. Kamen je postavljen u spomen na Guglielma i Eugenija Werndorfera te Elenu Schwarzenberg koji su 20. veljače 1944. godine odvedeni iz svoje kuće te deportirani u zloglasni Auschwitz iz kojeg se nikada nisu vratili. Obilježje je postavljeno na inicijativu Aurelie Werndorfer, unuke Elene Schwarzenberg i Guglielma Werendorfera, koja je danas zajedno s članovima obitelji postavila obilježje.


– Nažalost, nitko od nas nije osobno poznavao našeg djeda i baku te nemamo mnogo sjećanja na život obitelji Werndorfer u Rijeci, rekla je danas Werndorfer te izrazila da joj je, unatoč tomu, bila velika želja postaviti obilježje njima u spomen.


Sandra Krpan, članovi obitelji Werndorfer i Schwarzenberg, clanovi Židovske općine Rijeka, rabin Luciano Moše Prelević i zbor Zajednice Talijana Rijeka “Fratellanza” / Foto Marko Gracin




– Godinama sam slušala o ovim spomen-pločama, Stoplersteine, koje je stvorio njemački umjetnik Gunter Demnig kako bi se suprotstavio zaboravu tragedije nacističkih deportacija. Imajući na umu sudbinu koju su doživjeli moji baka i djed te ujak Eugenio, s vremenom sam imala jaku želju da se ovo kamenje postavi ispred njihove kuće u Rijeci, želju koju sam dijelila sa svojim rođacima koji su me podržavali i poticali. I evo, danas smo došli do realizacije, istaknula je te se zahvalila svima koji su to omogućili. Uz članove obitelji Werndorfer i Schwarzenberg, postavljanju kamena spoticanja prisustvovali su i zamjenica gradonačelnika Rijeke Sandra Krpan, članovi Židovske općine Rijeka i rabin Luciano Moše Prelević, a svečanost je izvedbom uveličao zbor Zajednice Talijana Rijeka Fratellanza.


Foto Marko Gracin


Rijeka je prvi grad u Hrvatskoj koji je započeo s postavljanjem ovih spomen-obilježja te je kamen spoticanja postavljen na nekoliko lokacija, ispred kuća iz kojih su obitelji i pojedinci odvedeni u logore. Prvi kamen spoticanja postavljen je 2013. godine u Starčićevoj ulici u spomen na Riječane Eugenija Lipshitza i Gianettu Lipshitz, a pored obilježja u Zagrebačkoj ulici, spomen-obilježja postavljena su u Ulici Moše Albaharija i Blaža Polića te u Ulici S. V. Čiće, a u spomen na Rosu Farberow, Soniu Perlow, Jossi Perlow, Maria Perlowa, Paolu Perlow, Sergia De Simone, Arona Perlowa, Carolu Braun Perlow, Silvia Perlow i Roberta Brauna.


Snimio Marko GRACIN


Foto Marko GRACIN