Kreacija izražena u drvu / Snimio Marko GRACIN
Tridesetak drvoreza i tri drvene skulpture bit će predstavljeni na rujanskoj izložbi u sklopu Matejne, a potom će biti proslijeđeni dječjem vrtiću u Marčeljima kako bi djeca svakodnevno uživala u njima
povezane vijesti
VIŠKOVO – Viškovska kiparska udruga »Mato Tijardović« je u Liscu te u svojim prostorijama u Srokima ovoga tjedna održala svoju tradicionalnu kiparsku koloniju. Ovogodišnja manifestacija započela je u Liscu u predivnom prirodnom ambijentu dvorišta drvene kućice u vlasništvu Rajka Sroka, voditelja kolonije i predsjednika kiparske udruge, a krajem tjedna zbog kiše i mogućnosti nevremena preselila se u radno okruženje prostorija udruge.
Donacije potrebitima
Međutim, to nije nimalo omelo kreativne sudionike kolonije koji su posljednjih pet dana u jutarnjim i popodnevnim satima vrijedno stvarali u drvu na temu bajki i tradicije našega kraja. Od devet prijavljenih, odraslih i djece, tijekom našeg posjeta sedmero sudionika vrijedno je rezbarilo u drvu izrađujući razne likove iz bajki, princeze i žapce, pa i drvoreze koji vjerno prikazuju naš krajolik, grbove HNK Rijeke i mnoge druge motive, a njihov je voditelj istaknuo smisao cijelog okupljanja.
– Naše kiparske kolonije poznate su po tome što su humanitarnog karaktera. Radove koji nastaju svake godine doniramo potrebitima, raznim ustanovama, bolnicama, školama ili vrtićima i ima ih po čitavoj Hrvatskoj, pa čak i Bosni i Hercegovini, odnosno u Mostaru. Ove godine želja nam je zaokružiti donaciju Dječjem vrtiću Viškovo te ćemo, nakon što smo prošle godine darovali matični objekt u Viškovu, radove donirati područnom objektu u Marčeljima, kazao je Srok. Sljedeće će godine njegova kiparska kolonija doživjeti i punoljetnost, odnosno svoje 18. izdanje, a ono što Rajka Sroka najviše veseli jest kada dobije pozitivnu povratnu informaciju i pohvalu od ljudi koji su u nekoj ustanovi zamijetili njihove drvoreze ili skulpture.
Iskustvo i doživljaj
U sklopu ovogodišnje kiparske kolonije vrijedne ruke velikih i malih kreativaca napravit će tridesetak drvoreza i tri drvene skulpture koje će se predstaviti na rujanskoj izložbi u sklopu Matejne, a potom proslijediti dječjem vrtiću kako bi djeca svakodnevno uživala u njima.
Iskustvo i doživljaj rada u drvu s nama su podijelile dvije polaznice, Katarina Kurbatfinski kojoj je ovo prvi put da sudjeluje u koloniji te Mia Nola Mrakovčić koja već četiri godine uspješno izrađuje drvoreze.
– Prvi put sudjelujem u ovakvoj kiparskoj radionici i brzo sam naučila tehniku. Nije teško, samo treba prethodno napraviti dobru skicu i biti strpljiv u izradi. Najviše mi se sviđa što je ovdje jako zabavno i veselo, za razliku od Austrije, gdje živim, a u kojoj je sve tiho i mirno, kazala je Katarina te je na pitanje hoće li doći i dogodine bez puno razmišljanja odgovorila – Definitivno!
– Volim ovo raditi jer mi se sviđa kako iz jednog komada drva mogu nastati razni motivi i slike, prava umjetnička djela, rekla je Mia Nola dodajući kako je izrada drvoreza u početku teška, ali kasnije ide sve lakše i lakše. Ono što joj se posebno sviđa jest što radovi idu u humanitarne svrhe te će u njima uživati mnoga djeca.
Višestruke dobiti
Kiparskoj koloniji ove su se godine pridružile Anita Rončević, sveučilišna profesorica koja na Učiteljskom fakultetu u Rijeci budućim odgojiteljima i učiteljima predaje Metodiku likovne kulture te studentica Anamaria Drezga, a obje su istaknule višestruke dobrobiti kiparskih radionica.
– Suradnju s Rajkom Srokom njegujem dugi niz godina u sklopu raznih aktivnosti i manifestacija te mi je drago što možemo sudjelovati i podržati ovakav tip radionice. Za djecu, pa i odrasle stvaralaštvo i kreativno izražavanje uvijek dobro dođe kao odmak od svakodnevice i tehnologije, a naročito mi je drago što se ovdje njeguje i zavičajni kontekst i baština ovoga kraja, kazala je Rončević, dok je Anamaria Drezga buduća učiteljica razrede nastave izrazila zadovoljstvo pruženom prilikom da se kreativno izrazi u drvu.
– Do sada nikad nisam radila s drvom. Premda je ovo je za mene sasvim nova tehnika kreativnog izražavanja, svidjela mi se. Bilo bi zaista dobro ovakav oblik stvaralaštva primijeniti i u razrednoj nastavi, vjerujem da bi djeci bila zanimljiva, a pružila bi odmak od tehnika koje se tradicionalno koriste u nastavi, istaknula je Drezga.