Trreću fazu uređenja Memorijalnog centra Lipa pamti predstavile su Nikolina Radić Štivić, Vana Gović i Eni Šebalj / foto M. KIRIGIN
Uređenjem ruševina muzej će se otvoriti na vanjski prostor i u stvarnom ambijentu ispričati priču o povijesnom događaju koji se zbio u Lipi. Nakon treće faze slijedi uređenje Kvartirkine kuće i uređenje šetnice
povezane vijesti
LIPA – Ovog tjedna počinju pripremni radovi na trećoj fazi uređenja Memorijalnog centra Lipa pamti. Na red je stiglo uređenje, odnosno obnova ruševina, spaljenih kuća iz Drugog svjetskog rata, koje se nalaze točno nasuprot zgradi Memorijalnog centra u »srcu« Lipe. U narednom periodu bit će osvijetljene uređene ruševine, grafički će se označiti prostor, bit će zasađeni drvoredi, uređene zelene površine, unutar ruševina zasadit će se biljni materijal koji će svojim promjenama kroz godišnja doba sugerirati život Lipe koja živi i dalje, nakon svih veliki stradanja, rekla je Eni Šebalj, zamjenica načelnika Matulja.
Muzej izvan muzeja
Treća faza projekta u Lipi vrijedna je 900.000 kuna, a investiciju su sufinancirali u jednakim iznosima PGŽ, Ministarstvo kulture RH i Općina Matulji. Memorijalni centar Lipa pamti, »priča« o strašnom stradanju mještana Lipe koje se dogodilo krajem Drugog svjetskog rata, osmišljen je kao prostor sjećanja, ali i kao Škola mira. Novom investicijom, proširenjem na vanjski prostor, Memorijalni centar obuhvatit će cijelo naselje koje je pod zaštitom spomeničke baštine. Šebalj je podsjetila kako je u sklopu prve faze uređena zgrada muzeja, u drugoj fazi uređen je društveni dom i treća je faza gore navedeni projekt nazvan »Muzej izvan muzeja«.
– Uređenjem ruševina muzej će se otvoriti na vanjski prostor i na neki način u stvarnom ambijentu ispričati priču o povijesnom događaju koji se zbio u Lipi. Nakon treće faze projekta slijede još dvije faze, a to je uređenje Kvartirkine kuće i uređenje šetnice. Na projektu surađuju Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja Rijeka i Arhitektonski tim Gamulin-Sevšek. U rad muzeja integrirana je i zajednica. Muzej je dao zamah razvoju Lipe i izuzetno mi je drago da iz Lipe kreću poruke tolerancije, suradnje, života, poruke koje su danas posebno važne za mlade, zaključila je Šebalj.
Muzej u zajednici
Nikolina Radić Štivić, ravnateljica Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja Rijeka kazala je:
– Memorijalni centar svojim intenzivnim radom od samih početaka realizira čitav niz programa i zapravo čini Lipu jednim aktivnim mjestom. Svi ti programi promiču mir, govore o tome koliko je važno da iz naših stradanja u prošlosti zapravo naučimo o tome koliko je važno čuvati mir i koliko je važno promicati ga. Posebnost programa je to što oni uvijek nastaju zajedno s Lipljanima i Lipom i niti jedan ne bi bilo moguće realizirati bez njihove pomoći. Važno je i to prožimanje koje će omogućiti ekstenzija muzeja na van, prožimanje unutrašnjeg i vanjskog prostora, i činjenica da ćemo sada imati mogućnost da tu vrijednu memorijalnu baštinu interpretiramo i u vanjskom prostoru.
Vana Gović, voditeljica Memorijalnog centra Lipa pamti, istakla je specifičnost centra koji je usmjeren ka zajedničkom, vanjskom, javnom prostoru.
– Muzej u Lipi predviđen je da bude muzej u zajednici. To znači da je usmjeren, da djeluje u jednakoj mjeri prema van koliko i prema unutra, da je u jednakoj mjeri posvećen Lipljanima koliko i posjetiteljima koji u Lipu dolaze i da u jednakoj mjeri govori o obnovi i nastavku života u Lipi – o budućnosti, koliko govori i o strašnim događajima prošlosti, rekla je Gović.