Filipovićev prijedlog

Porez na nekretnine u Rijeci. Koliko će iznositi i što se mijenja, evo detalja

Damir Cupać

Foto Sergej Drechsler

Foto Sergej Drechsler

Gradonačelnik Marko Filipović proslijedio Gradskom vijeću važnu odluku



RIJEKA – Gradonačelnik Rijeke Marko Filipović proslijedio je Gradskom vijeću na prihvaćanje prijedlog visine poreza na nekretnine, a gradski vijećnici odlučivat će slažu li se da on bude kao i do sada pet eura po »kvadratu«.


– Zakonom o izmjenama i dopuni Zakona o lokalnim porezima koji je stupio na snagu 1. siječnja 2025. godine, dosadašnji porez na kuće za odmor zamijenjen je porezom na nekretnine. Visinu poreza, u skladu sa Zakonom propisanim rasponom, utvrđuju jedinice lokalne samouprave pa tako i Grad Rijeka mora svoju odluku o porezima uskladiti s navedenim zakonskim izmjenama. Važećom Odlukom o porezima Grada Rijeke visina dosadašnjeg poreza na kuće za odmor utvrđena je u iznosu od pet eura po kvadratnom metru korisne površine kuće na cijelom području Rijeke. Budući da je taj iznos unutar Zakonom propisanog raspona mogućeg iznosa poreza na nekretnine (0,60 – 8,00 eura/m2), iznos godišnjeg poreza na nekretnine nema potrebe usklađivati sa Zakonom. Porez na nekretnine će se stoga, kao i dosadašnji porez na kuće za odmor, plaćati u iznosu od pet eura po jednom kvadratnom metru korisne površine nekretnine na cijelom području grada Rijeke, pojasnio je gradonačelnik Filipović.


Potreba progresivnosti


Dodao je da će, ako Gradsko vijeće prihvati prijedlog, u Rijeci iznos poreza na nekretnine biti iznosom jednak dosadašnjem porezu na kuće za odmor.




– Naime, smatrali smo da u ovom trenutku ne treba intervenirati u iznos, a što će biti dalje i hoće li biti potrebe za korekcijom, pokazat će vrijeme, odnosno iskustva koja će se sakupiti u provedbi ove zakonske odredbe, pojasnio je riječki gradonačelnik.



On se još jednom osvrnuo na prijedlog zakona koji regulira to pitanje.


– Što se pak samog zakona tiče, već sam isticao kako je donesen ishitreno, bez pravih konzultacija s lokalnom samoupravom i pitanje je hoće li u konačnici biti građanima na korist ili će im nanijeti štetu. Jer zakon u isti koš stavlja vlasnika deset stanova koji jednostavno investira u nekretnine i, recimo, vlasnika garsonijere koji je naslijedio dodatnu nekretninu.


I jedan i drugi plaćaju isti porez za nekretnine koje ne koriste, a očita je razlika među njima. Nije sporno da je u kontekstu porezne reforme porez na nekretnine potreban, no trebao bi biti progresivan u odnosu na broj nekretnina i puno finije razrađen, ocijenio je Filipović.


Porez na potrošnju


Uz uvođenje poreza na nekretnine koji zamjenjuje porez na kuće za odmor, gradski vijećnici odlučivat će i porezu na potrošnju koji se plaća po stopi od 1,5 posto, ali i tu ostaje sve isto budući da se gradska odluka mijenja samo zbog uvođenja poreza na nekretnine.


– Važećom Odlukom o porezima Grada Rijeke utvrđeni su gradski porezi te stopa i visina poreza koji pripadaju Gradu Rijeci.


Navedenom odlukom propisano je da Gradu Rijeci pripadaju porez na potrošnju, koji se plaća po stopi od 1,5 posto i porez na kuće za odmor, koji se plaća u iznosu od pet eura po jednom kvadratnom metru korisne površine kuće za odmor na cijelom području grada Rijeke.


Zakonom o izmjenama i dopuni Zakona o lokalnim porezima dosadašnji porez na kuće za odmor zamijenjen je poreznom na nekretnine.


Slijedom toga, prema sada važećem Zakonu o lokalnim porezima porez na nekretnine plaćaju domaće i strane, pravne i fizičke osobe, koje su vlasnici nekretnina na dan 31. ožujka tekuće godine za koju se utvrđuje porez.


Visinu poreza, u skladu sa Zakonom propisanim rasponom, utvrđuje svojom odlukom predstavničko tijelo jedinice lokalne samouprave, pojasnili su u Gradu Rijeci.


Dvadeset posto prihoda od poreza ide Županiji


Porez na nekretnine je Zakonom utvrđen kao lokalni porez čiji se prihod dijeli između jedinice lokalne samouprave i jedinice područne, odnosno regionalne samouprave i to na način da 80 posto prihoda od poreza pripada jedinicama lokalne samouprave na čijem se području nekretnina nalazi, a 20 posto prihoda pripada regionalnoj samoupravi, odnosno županijama.


Za razliku od dosadašnjeg poreza na kuće za odmor, koji je bio fakultativnog karaktera – jedinice lokalne samouprave same su odlučivale hoće li taj porez uvesti ili ne – porez na nekretnine je sada obvezujućeg karaktera. Grad Rijeka u obvezi je važeće odluke o porezima uskladiti sa zakonskim izmjenama te usklađene odluke potom dostaviti Ministarstvu financija – Poreznoj upravi najkasnije do 28. veljače 2025. godine za primjenu tijekom 2025. godine.