Teški poraz u Gradskom vijeću

Politički teatar apsurda: Filipovićeva izvješća redom “padala” jedno za drugim

Damir Cupać

Od početka mandata ne kontrolira gradski parlament - gradonačelnik Marko Filipović pred vijećnicima / Snimio Vedran KARUZA

Od početka mandata ne kontrolira gradski parlament - gradonačelnik Marko Filipović pred vijećnicima / Snimio Vedran KARUZA

Vijećnici nisu prihvatili izvješće o izvršenju proračuna u prvih šest mjeseci, kao ni izvješće o radu gradonačelnika u istom razdoblju. "Pala" su i izvješća o poslovanju Autotroleja, Čistoće i Kozale



 


RIJEKA – Riječko Gradsko vijeće nije prihvatilo izvješće gradonačelnika Marka Filipovića o izvršenju proračuna u prvih šest mjeseci 2024. godine, a većina vijećnika je bila i protiv izvješća o njegovom radu u istom razdoblju. Izvršenjem proračuna i gradonačelnikovim radom zadovoljni su bili gradski vijećnici SDP-ove koalicije, dok su nepodržavanje izrazili gradski vijećnici HDZ-a, Mosta, dio vijećnika PGS-a, nezavisni vijećnici te Unija Kvarnera i Možemo! Rijeka.


Filipović je izvijestio gradski parlament da je zadovoljan stanjem gradskog proračuna u prvih šest mjeseci jer je gradska blagajna u suficitu od oko 14 milijuna eura, naglasivši da su povećani i rashodi među kojima značajan dio otpada na povećanje plaća gradskoj upravi i proračunskim korisnicima.


Vijećnici SDP-ove koalicije ostali u manjini / Snimio Vedran KARUZA


Česta putovanja




Nezavisna vijećnica Iva Rinčić čestitala je gradonačelniku zato što najviše podigao plaću sam sebi, a primijetivši da su plaće zaposlenih u riječkoj gradskoj upravi i kod proračunskih korisnika manje nego u Županiji i okolnim jedinicama lokalne samouprave.


– Kada je riječ o zaposlenima u sustavu dječjeg vrtića, nije ispoštovana odluka o koeficijentima za složenost poslova i prijeti opasnost odlaska djelatnika iz toga sustava tamo gdje će dobiti veće plaće, prije svega u riječki prsten, upozorila je Rinčić.


Danijel Imgrund (HDZ) naglasio je da je suficit proračuna najvećim dijelom rezultat mjera Vlade zahvaljujući kojima su značajno porasli porezni prihodi.


– Na vrijeme smo upozorili da će se to dogoditi i da bi trebalo smanjiti stope poreza na dohodak, ali to se nije napravilo. Zbog toga ne možemo podržati izvršenje proračuna, pojasnio je Imgrund.


SDP-ovi vijećnici protiv SDP-ovog gradonačelnika

 


Gradonačelnik Marko Filipović još je jednom oprobao sreću kada je riječ o prodaji gradskih poslovnih prostora. Prodaju jednoga gradski vijećnici su podržali, dok su protiv prodaje dva ostala poslovna prostora glasali gotovo svi gradski vijećnici, uključujući i vijećnike SDP-ove koalicije. Konkretno, svi SDP-ovi vijećnici bili su protiv, a suzdržan je bio jedino Željko Jovanović. Primijetio je to gradski vijećnik HDZ-a Josip Ostrogović.
– Ovo je jedinstven slučaj da stranka kojoj pripada gradonačelnik glasa protiv njegovih prijedloga. To najbolje pokazuje kako se vodi ovaj grad i kako radi gradonačelnik, poentirao je Ostrogović.

Nebojša Zelič (Možemo) primijetio je da u proračunu postoji višak od 4,5 milijuna eura i nije mu jasno zbog čega to nije iskorišteno kako bi se povećale plaće zaposlenima u dječjim vrtićima.


Kada je riječ o izvješću o radu gradonačelnika, Josip Ostrogović (HDZ) primijetio je da je sve ono što je hvale vrijedno, kada je riječ o razvojnim projektima, rezultat investicija Vlade.


– S druge strane, projekti za koje je zadužen Grad Rijeka, kao što su “Galeb”, rekonstrukcija vodovodne i kanalizacijske mreže u Adamićevoj, su u kašnjenju i o njima gotovo da nema slova. U materijalima se može iščitati da je gradonačelnik često putovao, a nas zanima što građani imaju od njegovog boravka u, na primjer, Miamiju, Luxembourgu ili Crnoj Gori. Na početku mandata obećanja su bila velika, nagoviješten je novi ritam grada. Do sada je ritam, točnije tempo, još sporiji nego što je bio, ocijenio je Ostrogović.


Prljave ulice


On je dodao da smo svjedoci katastrofalne dinamike izvođenja radova i nebrige za gradska poduzeća, posebno za javni prijevoz.


– Rezultat je taj da građani gube povjerenje u gradske službe. Zadnji je primjer izgradnja novog parkirališta na Delti. Parking je tamo skuplji nego parking na Delti, a rezultat je taj da je novo parkiralište prazno jer ga građani izbjegavaju. Grad se guši u otpadu, reciklažno dvorište gori, a mi samo slušamo izlike i izlike. Preko 30 godina je SDP na vlasti u Rijeci i za probleme nema tko drugi biti kriv nego vi, poručio je Filipoviću Ostrogović.


Davor Štimac (Nezavisni) ispričao je da su mu došli prijatelji iz Pule za vikend s kojima je tijekom večernjih sati prošetao od Art-kvarta do Rive.


– Oni su bili zgroženi, rekli su da je Rijeka neprepoznatljiva jer je Riva bila prazna, a ulice su prljave. Razgovarao sam s jednim taksistom koji je ocijenio da je prometna situacija također očajna. Bio sam nedavno kod moga profesora geografije. Požalio se da više ne ide u grad jer, hodajući Korzom, ne vidi više nikoga tko se smije. Razmislite malo o tome, preporučio je Štimac.


Od početka mandata ne kontrolira gradski parlament - gradonačelnik Marko Filipović pred vijećnicima / Snimio Vedran KARUZA

RIJEKA, 26 09. 2024. – Gradsko vijeće Rijeka, sjednica, Gradska vijećnica, vijećnici SNIMIO: VEDRAN KARUZA


Tijekom rasprave o radu gradskih tvrtki u prošloj godini, gradski vijećnici su se pozitivno izrazili o poslovanju Rijeka plusa, Poslovnih sustava, Vodovoda i Kanalizacije i Energa, dok dovoljan broj glasova nisu dobili Autotrolej, Čistoća i Komunalno društvo Kozala. Sve gradske tvrtke završile su 2023. godinu s dobiti u poslovanju, osim Poslovnih sustava, ali to nije spriječilo gradske vijećnike da podrže informaciju o poslovanju te gradske tvrtke koja je bila u minusu 50-ak tisuća kuna.


Novi parking zjapi prazan jer je preskup

 


Tea Mičić Badurina (PGS) upozorila je da je novo parkiralište Srednja Delta prazno pa je pitala hoće li se izjednačiti cijena parkiranja s postojećim parkiralištem na Delti koje je već u ranim jutarnjim satima popunjeno.
– Ukinuto je parkiranje na Rivi, a cijena na novom parkiralištu je porasla za gotovo 50 posto i iznosi 1,30 eura za sat vremena. Rezultat je taj da parking zjapi prazan i ne ispunjava primarnu funkciju, ocijenila je Mičić Badurina.
Gradonačelnik Marko Filipović podsjetio je da se radi o koncesiji i da su se na natječaj zajednički javili gradska tvrtka Rijeka plus i Luka Rijeka.
– Cijena je određena temeljem ulaganja i opravdana je. Omogućena je kupnja mjesečnih karata za 90 eura i osigurano je 120 povlaštenih karata za građane koji žive u centru grada. Svjestan sam problematike, jasno je da će ljudi parkirati gdje je jeftinije. Pratit ćemo situaciju pa ćemo vidjeti hoće li se što mijenjati. Nakon mjesec i pol korištenja preuranjeno je ocjenjivati hoće li parkiralište biti popunjeno ili neće. Adekvatno ćemo reagirati bude li potrebe sukladno odredbama koncesijskog ugovora, odgovorio je Filipović.
Adrijana Rogića (HDZ) zanimalo je na koje je projekte Grad Rijeka potrošio novac od prodaje zemljišta na zapadnoj Žabici. Filipović je pojasnio da je Rijeka plus dobio u zadatak izgradnju javnih garaža na Podpinjolu i na Krimeji i da je u tijeku projektiranje. Rogić je primijetio da ni jedan projekt nije ostvaren, a da je gradonačelnik kriv za gubitak vrijednosti novca tijekom dvije godine.
Nikola Ivaniš (PGS) osvrnuo se na projekt izgradnje bazena na Školjiću i zanimalo ga je u kojoj je to fazi. Pročelnica Pročelnica Upravnog odjela za urbanizam, prostorno uređenje i graditeljstvo Ljiljana Buljan navela je da je u pripremi izrada projektne dokumentacije i da su za to osigurana prometna sredstva.


– Kada se naprave sve podloge, krenut će projektiranje, najavila je Buljan.


Ivaniš je odgovorom bio izrazito nezadovoljan.
– Dakle, ništa konkretno niste napravili. Razočaran sam. Odradili smo još jedan mandat, a projekt se nije pomaknuo s mjesta, rezigniran je bio Ivaniš.

Nema reperkusija


Gradski parlament posebno je bio kritičan prema poslovanju Autotroleja i Čistoće. Josip Ostrogović (HDZ) ocijenio je da je Gradsko vijeće pretvoreno u teatar apsurda jer će gradski vijećnici besmisleno glasati o rezultatima poslovanja zbog toga što glasanje ne rezultira nikakvim reperkusijama bez obzira na to kakvo je poslovanje i kvaliteta usluga.


Valja primijetiti da su neka izvješća u “teatru apsurda”, kako je Gradsko vijeće nazvao Ostrogović, prošla zbog toga što je u gradskoj vijećnici ostalo 20-ak vijećnika od njih ukupno 32 pa je došla do izražaja disciplina vijećnika SDP-ove koalicije koji su nadjačali odsustvom desetkovanu oporbu.


– Gradonačelnik upravlja gradskim tvrtkama kao da su u njegovom privatnom vlasništvu. Mi kao Gradsko vijeće nemamo nikakvog utjecaja na poslovanje, osim kada treba dignuti ruku za upumpavanje sredstava kada se negativno posluje. Mi smo statisti u SDP-ovom teatru apsurda. Na naše neslaganje s poslovanjem gradonačelnik i njegovi nadzorni odbori samo odmahnu rukom. Rezultat poslovanja gradskih tvrtki je takav da su usluge nekvalitetne i da nam je grad prljav, ocijenio je Ostrogović.


Gradonačelnik Marko Filipović priznao je da postoje problemi i da se od toga ne bježi.


– Situacija nije idealna, ali ni tako crna kako je predstavljaju gradski vijećnici, poručio je Filipović.