Potvrđen zahtjev Uprave KBC-a da na sljedećoj plaći svaki zaposlenik uz »buštu« dobije izjavu kojom potvrđuje svoje mjesto stanovanja
RIJEKA – Godišnje riječki KBC na troškove prijevoza svojih zaposlenika potroši 15 milijuna kuna, a dok je veći dio tih troškova opravdan, jedan dio od oko milijun kuna, i to prema neslužbenim procjenama unutar samog KBC-a, neosnovano pripadne osobama koje lažno prijavljuju prebivališta.
Kako bi se toj praksi konačno stalo na kraj, posebno nakon javnog otkrića da čak i cijele obitelji lažno prikazuju prebivališta, Upravno vijeće potvrdilo je zahtjev Uprave KBC-a da na sljedećoj plaći svaki zaposlenik uz »buštu« dobije izjavu kojom pod materijalnom i krivičnom odgovornošću potvrđuje svoje mjesto stanovanja. Uprava, naime, na taj način želi pokušati spriječiti daljne lažno prijavljivanje prebivališta, ali je problem u tome da nijedan zaposlenik, ako to ne želi, ne mora tu izjavu potpisati.
Svi su zaposlenici, naime, za izračun troškova prijevoza do radnog mjesta poslodavcu otprije dostavili potvrdu MUP-a o mjestu prebivališta. Stoga dio njih smatra, kaže povjerenica najvećeg sindikata u riječkom KBC-u Radmila Čahut Belobrajić, kako nisu u obvezi potpisivati izjave što od njih traži Uprava. KBC je još 2009. takvim izjavama namjeravao stati na kraj višegodišnjoj praksi lažnog prijavljivanja prebivališta temeljem koje zaposlenici mogu nelegalno uprihoditi i do 2.200 kuna mjesečno!
Pokušaj s potpisivanjem izjava završio je neslavno jer se, saznajemo iz izvora unutar KBC-a, inicijativa na neki način opstruirala pa se broj onih koji lažno prijavljuju prebivališta kako bi zaradili na troškovima za prijevoz koje im plaća poslodavac uopće nije smanjio. Radmila Čahut Belobrajić, osim apeliranja na savjest svojih kolega od kojih očekuje da bolnički proračun ne opterećuju izmišljenim i nepotrebnim troškovima prijevoza, nudi još jedan način za stopiranje takvog iskrivljenog ponašanja.
– Nakon što se interno, među nama u bolnici, pročešljaju imena osoba za koja sumnjamo ili znamo da žive u Rijeci, a prebivalište prijavljuju u Gorskom kotaru ili na Krku, što je najčešći slučaj, Uprava KBC-a bi morala od MUP-a zatražiti da se za te osobe stvarno, u naravi, provjeri gdje doista žive. Jedino na taj način može se pokušati stati na kraj ovoj praksi koja nije specifikum samo riječkog KBC-a obzirom da je po mojim informacijama situacija u drugim zdravstvenim ustanovama po Hrvatskoj kad je riječ o putnim troškovima još i gora, kaže Belobrajić. Krajnje je upitno, međutim, hoće li i može li MUP, u zasad hipotetskoj situaciji, temeljem zahtjeva KBC-a provjeravati da li njegovi zaposlenici uredno prijavljuju svoje prebivalište.
Radmila Čahut Belobrajić kaže da je lažno prijavljivanje prebivališta te u skladu s tim dobivanje nekoliko puta veće naknade za troškove prijevoza od onih realnih, zlouporaba položaja i iznuđivanje imovinske koristi što može rezultirati izvanrednim otkazom ugovora o radu.
Prema neslužbenim informacijama, oko 60 osoba, među kojima je najviše liječnika s vikendicama u Gorskom kotaru i na otoku Krku, svaki je mjesec u duljem vremenskom razdoblju zloupotrebljavalo pravo na troškove prijevoza. Naravno, Vlada takvoj praksi koja postoji u javnim poduzećima i službama želi stati na kraj. Konkretno, prema prijedlogu Vlade za izmjene i dopune temeljnog kolektivnog ugovora za javne službe, mjesečna naknada za troškove prijevoza zaposlenicima koji za dolazak ili odlazak s posla ne koriste javni prijevoz već osobna vozila, smanjit će se za 25 posto. Radmila Belobrajić kaže da će takva odredba i dalje poticati zloupotrebu, dok će koletaralnim žrtvama postati svi koji doista žive na adresama u priogradu ili čak nekom drugom gradu.
– Zloupotrebe će, na ovaj način, i dalje ostati. U riječkom KBC-u imamo, naprimjer, žensku osobu s prebivalištem prijavljenim u Malinskoj na Krku, a u naravi živi u Rijeci. Ta osoba umjesto dosadašnjih 1.400 kuna primat će iznos umanjen za 25 posto. Dakle oko 1.000 kuna. Realno, ona bi trebala dobiti iznos prve zone od 276 kuna. Takvoj osobi, s lažnim prebivalištem, samo će se smanjiti korist koju ima od lažnog prijavljivanja. Ta će korist na mjesečnoj razini pasti s čistih 1.130 kuna na 750 kuna. Može se pretpostaviti da će ona i nadalje nastaviti sa zloupotrebama jer joj to donosi 100 eura mjesečno. S druge strane, postoje naši zaposlenici koji doista žive u udaljenim mjestima i gradovima.