U sklopu procesa praćenja provedbe dobio je izvrsne ocjene eksperata iz područja rodne ravnopravnosti i službi Europske komisije zaduženih za nadzor provedbe projekata financiranih iz programa Obzor 2020
povezane vijesti
RIJEKA – Projekt »Podrška i provedba planova za rodnu ravnopravnost u akademskoj zajednici i istraživanjima« (Supporting and Implementing Plans for Gender Equality in Academia and Research – SPEAR), koji je završio u travnju ove godine, u sklopu procesa praćenja provedbe dobio je izvrsne ocjene eksperata iz područja rodne ravnopravnosti i službi Europske komisije zaduženih za nadzor provedbe projekata financiranih iz programa Obzor 2020.
Iznimni rezultati
Ovaj je uspjeh rezultat zajedničkih snaga svih projektnih partnera koji su tijekom više od četiri godine unaprjeđivali sustave strukturne podrške rodnoj ravnopravnosti u akademskom okruženju i njihov utjecaj na širu zajednicu, a konzorcij projekta vrijednog ukupno tri milijuna eura činilo je 11 partnera iz devet europskih zemalja, među kojima je i Sveučilište u Rijeci.
Prema procjeni Europske komisije projekt SPEAR je pokazao iznimne rezultate, a zbog njegovog ambicioznog, sveobuhvatnog i strateškom pristupa treba biti istaknut kao primjer najbolje prakse ostalim prijaviteljima i projektima.
Projektni konzorcij je obavio izvrstan posao i u diseminaciji i iskorištavanju projektnih ciljeva, aktivnosti i rezultata kao i u podizanju svijesti o pojavi strukturne rodne neravnopravnosti u akademskoj zajednici, važnosti njezine prevencije i provedbe institucijskih okvirnih politika. Prema Europskoj komisiji projekt je postigao izravni doprinos i utjecaj na središnje ciljeve rodne ravnopravnosti Europskog istraživačkog prostora na način da je povećan broj znanstveno-istraživačkih i visokoobrazovnih institucija koje provode planove za rodnu ravnopravnost, uklonjene su prepreke i poboljšane karijerne mogućnosti žena u akademskoj zajednici, poboljšana je rodna ravnoteža među donositeljima odluka u istraživačkim organizacijama te je ojačana rodna dimenzija u istraživačkim sadržajima.
Sveučilištu u Rijeci i njegovim sastavnicama projekt je izravno pridonio u razvoju održivog institucijskog okvira za unaprjeđenje pravičnosti, različitosti i uključivosti, o čemu svjedoči i prepoznatljivost Sveučilišta kao primjera dobre i inspirativne prakse u zemlji, ali i svijetu. Za vrijeme trajanja projekta, kao projektne, ali i paralelne aktivnosti, provedeno je institucijsko istraživanje te je osmišljen i usvojen Plan rodne ravnopravnosti Sveučilišta u Rijeci kao prvi okvirni dokument za unaprjeđenje rodne ravnopravnosti na visokoobrazovnim i istraživačkim institucijama u Hrvatskoj. Osnovano je i Vijeće za rodnu ravnopravnost Sveučilišta u Rijeci, usvojene su politike i provedbeni dokumenti za prevenciju rodno uvjetovanog nasilja, unaprjeđenje rodne ravnoteže pri imenovanjima i rodno osjetljive komunikacije.
Festival
Organiziran je i prvi Festival rodne ravnopravnosti Sveučilišta u Rijeci – ROA 2023, uspostavljene su i dodijeljene prve nagrade i priznanja za doprinos rodnoj ravnopravnosti te su osnaženi procesi koji donose nove međunarodne i domaće suradnje, uspjehe na međunarodnim sustavima rangiranja kao i nagrade iz civilnog društva poput »Fierce Women Award« koja je 2022. godine dodijeljena SPEAR timu.