Najbolji u PGŽ

Podijeljene nagrade u akciji “Moj najljepši vrt”: Najboljim vrtlarima po 3.000 kuna, darovi “Plantelle” i knjige

Jelena Sedlak

Prvonagrađeni primorski vrt je onaj matuljski, Barbare Sokačić Dukić / Foto Roni Brmalj

Prvonagrađeni primorski vrt je onaj matuljski, Barbare Sokačić Dukić / Foto Roni Brmalj

Što se otoka tiče, ovaj je put bilo malo prijava, pogotovu u usporedbi s kojom godinom prije, kada ih je samo s Ilovika bilo nekoliko. No, konkurencija u Primorju bila je golema, a za razliku od prijašnjih pobjednika s područja Bribira i Crikvenice, sada je pobjedu zasluženo odnio vrt iz Matulja. U goranskom kraju najuspješniji su bili vrtlari iz Tršća



Vlasnici najljepših vrtova Primorsko- goranske županije okupili su se prošle srijede u Prirodoslovnom muzeju kako bi primili nagrade i darove za svoj prošlogodišnji trud u vrtovima ove plavo-zelene županije.


Reportaže o njihovim vrtovima, prožete njihovim životnim pričama, objavljivane su na stranicama »Zelene niti« sve do kraja prošle godine, no nagrade su uručene tek sada, zbog svima poznatih okolnosti vezanih uz pandemiju korana virusa.


Tako su u jedanaestoj po redu akciji »Biramo najljepši vrt Primorsko- goranske županije«, što ju organiziraju »Novi list« i PGŽ, dodijeljene nagrade, diplome, darovi sponzora »Plantelle«, knjige i naravno, bočice s vodom, jer je dan bio vruć i sparan kao i uvijek pred kišu.


Foto galerija: Podijeljene nagrade u akciji "Moj najljepši vrt" Foto: Roni Brmalj




Nije zgorega ponoviti imena dobitnika prvih nagrada, poklon bonova od po 3.000 kn za nabavku vrtnih potrepština u Vrtnom centru na Viškovu. Dakle, za najljepši primorski vrt nagradu je dobila Barbara Sokačić Dukić iz Matulja.


Najljepšim otočnim vrtom proglašen je vrt Mirsade Brzac, iz Cresa, a najljepši goranski vrt je onaj Vazme Malnar iz Tršća. Prvu nagrada za najljepši urbani vrt, poklon bon u iznosu od 1.000 kn, dobila je Dorotea Tomažić iz Rijeke, a u ovoj akciji je uvedena i nova kategorija nagrada, za uređivanje zajedničke, komunalne površine oko višestambenih zgrada, koju su ovaj put dobili stanari zgrade na Podpinjolu.


Nagradu u iznosu od također 1.000 kn u ime stanara je preuzeo Sergio Terpić, po mnogima najzaslužniji za stvaranje malog raja oko zajedničke zgrade, koji je uvijek otvoren za posjetioce.


Foto Roni Brmalj

Vazma Malnar iz Tršća nagrađena za najljepši vrt Gorskog kotara


Osim ovih petero prvonagrađenih, još je deset vlasnika vrtova pohvaljeno za izuzetne uspjehe u uređenju okućnica, a to su: Jožica Križ iz Tršća, Nevenka Zbašnik, također iz Tršća, Vilma Lipovac iz Makovog hriba, Diana Matić iz Kraljevice, Darinka Šašić iz Kastva, Željka Mužević iz Lukova, Rafaela Muhedinović sa Grobnika, Paulina Saganić iz Cresa, Sanja Ferari iz Rijeke i Mira Kuželka, također iz Marčeljeve drage, za uređenje javne površine.


Svih desetero pohvaljenih dobili su i po bon od 100 kn, a svi sudionici su uz to dobili po knjigu »Okućnica i vrt- od proljeća do zime«, autora Mirte Blažević i Željka Perana. Njih dvoje su kao diplomirani agronomi godinama surađivali u »Zelenoj niti« i čitateljima su poznati po dobrim savjetima koje su nesebično dijelili, da bi prije koju godinu izdali knjigu u nakladi »Kvarner«, prikladnu upravo za područje Primorsko- goranske županije.


Foto Roni Brmalj

Mirsada Brzac nagrađena za najljepši otočni vrt s ponosom drži vrećicu s darovima »Plantelle«, sponzora akcije


U svakom slučaju, knjiga će biti lijepa inspiracija za sve vlasnike vrtova koji su je ovoga puta dobili.


Članovima ocjenjivačke komisije, kao što smo već pisali, bilo je jako teško odlučiti koji će od 27 vrtova koji su se ovoga puta natjecali dobiti nagrade. A u komisiji su prevladavali stručnjaci, diplomirani agronomii: Mladen Brajan iz Primorsko- goranske županije, Mirta Blažević, sada u mirovini, Bia Gec iz »Čistoće« i Milica Sekulić iz »Plantelle«, te Branka Miočić, ravnateljica Knjižnice »Halubajska zora« iz Viškova, Željka Egredžija, bivša ravnateljica TZ Kostrena, u mirovini i Mate Veljačić, iz Bribira, prošlogodišnji dobitnik nagrade za najljepši primorski vrt.


Oni su, uz tešku zadaću das fotografija objavljenih u novinama odrede one najbolje vrtlare, predlagali i naprednija tehnološka rješenja za ubuduće: snimanje kamerom, dronove, panoe s više fotografija… sve što u sadašnjem trenutku nismo bili u mogućnosti ostvariti, ali tko zna za ubuduće.


U svakom slučaju, naš vjerni dosadašnji suradnik Željko Malnar iz Čabra je sve to napravio za Gorski kotar volonterski i s običnim fotoaparatom i zahvaljujući njemu su goranski vrtovi opet ispali najljepši. Na žalost, više nam se zbog zdravlja neće moći pridružiti, pa će golemo goransko područje ostati zakinuto za vrijednog promotora.


Foto Roni Brmalj

Dorotea Tomažić prima nagradu za najljepši urbani vrt


Što se otoka tiče, ovaj je put bilo malo prijava, pogotovu u usporedbi s kojom godinom prije, kada je samo s Ilovika bilo nekoliko prijava. Nadamo se da će se to ispraviti ubuduće jer zna se, otočni su vrtovi prelijepi. Zato je konkurencija u Primorju bila golema, no za razliku od prijašnjih pobjednika s područja Bribira i Crikvenice, sada je pobjedu zasluženo odnio vrt iz Matulja. S tim se složio čak i član žirija iz Bribira, Mate Veljačić, prošlogodišnji pobjednik.


U ime ostalih članova žirija, skup u Prirodoslovnom muzeju je pozdravila Mirta Blažević, istaknuvši kako je ova akcija zbilja korisna i potrebna za naš kraj, kojioduvijek teži tome da se uljepša, no to je težak posao, jer u ljetnim mjesecima vrućina sve spali, pa su potrebni veliki napori da okućnice održimo zelenima i rascvjetanima. Unatoč tome, primjećuje se veliki napredak, dijelom i zbog ove akcije.


Napredak u uređivanju okućnica istaknuo je i Petar Mamula, zamjenik župana, rekavši kako je naša Županija iznimno osjetljiva na izgled okućnica. Kao turističko odredište, izloženi smo stalnom procjenjivanju kako naših ljudi tako i turista, a svi oni vole vidjeti uređen okoliš.


On osobno, kao Goranin, smatra da su goranski vrtovi najljepši i najzeleniji, a ova će akcija u narednom desetljeću pokazati je li to stvarno tako. Kako je njegova kolegica Melita Raukar, pročelnica UO za turizam, poduzetništvo i ruralni razvoj također Goranka, nitko od prisutnih nije dovodio u pitanje takvo mišljenje.


Foto Roni Brmalj

Sergio Terpić je preuzeo nagradu u ime stanara zgrade na Podpinjolu


Šalu na stranu, činjenica je da je jedan kraj u Gorskom kotaru već godinama najuspješniji u uređivanju vrtova, što je potvrdila prvonagrađena Vazma Malnar iz Tršća. Ona se u ime svih sudionika zahvalila organizatorima akcije i rekla kako je zaista ponosna na Tršće, mjesto s najviše lijepih okućnica, a i sama je već po drugi put dobitnica prve nagrade.


I što na kraju reći? Da je akcija bila izuzetno uspješna, koroni unatoč. Hoće li takva biti i ove godine, ovisi o svima nama, organizatorima, novinarima, sudionicima… Ako kojim slučajem ove godine i izostane, nastavit ćemo iduće godine tamo gdje smo ove stali.


Nastavljamo akciju


Pravo sudjelovanja imaju vlasnici vrtova i okućnica s područja cijele Primorsko-goranske županije – od Čabra i Gerova do cresko-lošinjskog otočja, od Kirije do Liburnije. Bez obzira na broj pristiglih prijava, kao i nagrade ranije osvojene na lokalnim natječajima gradova i općina, objavit ćemo reportaže o najuspjelijim vrtovima i okućnicama po izboru našeg žirija.


Na kraju razdoblja stručni žiri će proglasiti pobjednike i to tri prvoplasirana koji će biti nagrađeni prigodnim nagradama. U obzir za natjecanje, kao i do sada, dolaze vrtovi, okućnice i balkoni.


Cilj akcije je ukazati na važnost uzgajanja kultura i njihovu raznolikost na području županije, a kroz zapise o vrtovima (is)pričati svakodnevne priče o ljudima našega kraja.