Radničko naselje Deksa / Snimio Vedran KARUZA
Talijanska okupacija donijela je izgradnju radničkog naselja, a Deksa nosi ime po prvim slovima talijanskog poduzeća koje ga je gradilo. Iako nije zaštićena kao kulturno dobro, Deksa je prepoznata u Generalnom urbanističkom planu kao važna urbanistička cjelina, pojašnjava Valerjev Ogurlić
povezane vijesti
RIJEKA Edukativne i zabavne aktivnosti za kvartovsku ekipu, ali i za sve druge koji vole znati više – jučer su počeli Dani mjesnog odbora Vojak koji traju i danas. Zainteresirani građani pozvani su da se priključe programu koji je osmišljen kako bi podsjetio na povijest i razvoj ovog riječkog kvarta.
Program je započeo u OŠ »Vladimir Gortan«, predavanjem dr. sc. Srđana Škunce pod nazivom »Kako se gradila Deksa«. Ovaj dugogodišnji pročelnik za urbanizam u Gradu Rijeci i suautor knjige »Riječka radnička naselja« govorio je o povijesti urbanizacije Vojaka, s posebnim naglaskom na izgradnju radničkog naselja Deksa, koje je niknulo na krševitom terenu između današnje Krautzekove i Mihanovićeve ulice. Deksa, koja je danas dio identiteta Vojaka, predstavljala je prvi pravi urbanistički pothvat na ovom području.
Kako pojašnjava Nela Valerjev Ogurlić, članica Mjesnog odbora i strastvena promotorica očuvanja baštine, Deksa ima posebno mjesto u povijesti Vojaka.
– Govorimo o jednom kvartu unutar kvarta. Deksa je prvo stambeno naselje građeno na području Vojaka, koji je do tada bio pust, krševit teren. Prije rata su postojali planovi za naselje, no ti planovi nisu ostvareni zbog ratnih okolnosti. Talijanska okupacija donijela je izgradnju radničkog naselja, a Deksa nosi ime po prvim slovima talijanskog poduzeća koje ga je gradilo. Iako nije zaštićena kao kulturno dobro, Deksa je prepoznata u Generalnom urbanističkom planu kao važna urbanistička cjelina, pojašnjava Valerjev Ogurlić.
Zašto je ovo predavanje bilo važno, nastavila je:
– U Mjesnom odboru Vojak pokrenuli smo program »Pričajmo o Vojaku«, s ciljem da osvijestimo vrijednosti našeg naselja. Vojak se često percipira kao jedan od najmanjih kvartova u Rijeci, ali se može pohvaliti s dva graditeljska sloja – Deksom i modernim Vojakom. Mnogi ne znaju da se baš ovdje, gdje danas stoji škola, nalazio rasadnik Josipa Kulfaneka, vrtlara Sušaka između dva svjetska rata, zaključila je Valerjev Ogurlić.
Današnji program započinje edukativnom šetnjom Vojakom i susjedstvom pod stručnim vodstvom prof. Theodora de Canzianija, koja će zainteresirane provesti kroz povijesno važne lokacije, uključujući radničko naselje Deksa, Trsatski park i groblje. Okupljanje je u 10 sati ispod Tete Rože, na sjecištu ulica Krimeja i Kumičićeve. Za najmlađe su pripremljene dvije radionice – »Pra-pra ručak kod pra-pranone« i likovna radionica »Makeover«, koje će se održati u Parku dobrosusjedskih odnosa ispred marketa Brodokomerca. Svi programi su besplatni, a građani pozvani da se pridruže.