Foto Mateo Levak
Jedna smo od država koja ima visoku zastupljenost nacionalnih manjina u najvišim predstavničkim tijelima i ponosni smo na tu političku i pravnu stečevinu, a naša je Vlada čvrsto određena i odlučna da ta prava i zastupljenost u Saboru njegujemo i u budućnosti, kazao je premijer Andrej Plenković
povezane vijesti
RIJEKA – Talijanska unija jučer je u Rijeci obilježila 30 godina postojanja. Središnja svečanost proslave ove jubilarne obljetnice Zajednice Talijana Hrvatske i Slovenije održana je u HNK-u Ivana pl. Zajca u nazočnosti predsjednika hrvatske Vlade Andreja Plenkovića i brojnih uglednika iz političkog i društvenog života Italije, Slovenije, Primorsko-goranske i Istarske županije te Grada Rijeke.
Na svečanoj sjednici Talijanske unije bili su, između ostalih, i talijanski veleposlanik u Republici Hrvatskoj Pierfrancesco Sacco, direktor Ureda Vlade Republike Slovenije za narodnosti Stane Baluh, predsjednik regionalnog vijeća Veneta Roberto Ciambetti, predsjednik Skupštine autonomne regije Friuli Venezia Giulia Piero Mauro Zanina, potpredsjednik i izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora Furio Radin, ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković te dožupanica Istarske županije Jessica Acquavite.
Pozdrave okupljenima uputili su predsjednik Talijanske unije Maurizio Tremul te predsjednik Izvršnog odbora ove zajednice Marin Corva.
Podrška naroda
Maurizio Tremul u svom se izlaganju prisjetio događaja sada već davne 1991. godine kada je u Palači Modello u Rijeci, upravo na jučerašnji dan 16. srpnja, nastala Talijanska unija, kada je donesen Statut i programska orijentacija. Otvaralo se tada novo poglavlje u povijesti talijanske manjine u Hrvatskoj i Sloveniji, ustvrdio je Tremul, dodavši kako ova obljetnica označava početak novog promišljanja rada i djelovanja Talijanske unije u budućnosti.
– Želimo ojačati zajedništvo, podržati naše poduzetnike i raditi na zaštiti naših prava, poručio je Tremul.
Veleposlanik Republike Italije Pierfrancesco Sacco istaknuo je da je upravo posvećivanje radu za i s Talijanskom unijom jedan od prioriteta njegovog mandata na ovoj dužnosti. Italiju i Hrvatsku, dodao je, povezuje povijesno prijateljstvo te je iskazao uvjerenje da će obje države, kao članice Europske unije, nastaviti raditi na dobrobiti njihovih naroda i manjina.
Furio Radin poručio je da ne treba odbacivati prošlost zato jer je prošlost bitna, ali je isto tako apostrofirao da valja gledati naprijed, prema budućnosti.
– Za to imamo snagu, resurse i podršku naših naroda, zaključio je Radin.
Njegovanje identiteta
Predsjednik Vlade Andrej Plenković čestitao je lijepi jubilej članovima Talijanske unije.
– Veliko mi je zadovoljstvo biti danas ovdje s vama i čestitati vam od srca tridesetu godišnjicu Talijanske unije. Ova svečana sjednica svjedoči o važnosti i kontinuitetu vašeg rada te naporima koje u Hrvatskoj i Sloveniji ulažete u njegovanje talijanskog identiteta. Vaša transformacija u Talijansku uniju koincidirala je s velikim promjenama u Europi, s trenucima kada je hrvatski narod stekao svoju slobodu, potvrdio je na referendumu i ostvario u Domovinskom ratu, uz međunarodno priznanje. Važno je da se vi kao nacionalna manjina u Hrvatskoj osjećate dobro, da ostvarujete svoja prava, da čuvate svoj identitet, svoj jezik, kulturu, svoju povijest i tradiciju i mi ćemo vas u tom procesu, kao država i kao Vlada, uvijek čvrsto i snažno podržavati. To je posebno važno u odnosima dvaju naroda, u kojima povijesno gledano nije uvijek bilo samo sretnih trenutaka.
Važno je, međutim, da u današnjem vremenu stavimo naglasak na sve ono što nas povezuje, na budućnost, na suradnju, a manje naglaska na one trenutake iz povijesti koji su nas dijelili. Uvijek će biti onih koji će na tome inzistirati, ali siguran sam da upravo vi, članice i članovi Talijanske unije koji živite ovdje u Hrvatskoj, možete predstavljati snažne poveznice između Hrvatske i Italije, jednako kao i hrvatska manjina u Italiji, poručio je premijer Plenković, istaknuvši kako u Hrvatskoj manjine igraju važnu ulogu u političkom sustavu i društvenom životu.
Suživot i tolerancija
– Jedna smo od država koja ima visoku zastupljenost nacionalnih manjina u najvišim predstavničkim tijelima i ponosni smo na tu političku i pravnu stečevinu, a naša je Vlada čvrsto određena i odlučna da ta prava i zastupljenost u Saboru njegujemo i u budućnosti, kazao je Plenković, podsjetivši da nacionalne manjine participiraju i u izvršnoj vlasti države, kao dio aktualne Vlade, dajući time velik doprinos u savladavanju izazova s kojima se Hrvatska suočila, od problema globalne pandemije koronavirusa do sanacije posljedica potresa u Zagrebu i na Banovini, istaknuo je premijer.
Riječki gradonačelnik Marko Filipović u pozdravnoj je riječi istaknuo da je Talijanska unija, zajedno s talijanskom zajednicom u Rijeci, postojan dio riječkog identiteta koji potiče stvarni suživot i toleranciju.
– Nacionalne manjine daju ovom gradu bogatstvo, multikulturalnost, multietičnost i to nas čini ponosnima što je naš grad oduvijek poznat i prepoznat kao grad u kojem su svi dobrodošli i u kojem je lijepo živjeti svima. Talijanska unija i Grad Rijeka već dugi niz godina surađuju na konkretnim projektima, a iskreno se nadam da ćemo uskoro uspjeti pokrenuti veliki projekt izgradnje vrtića namijenjen djeci talijanske nacionalne manjine. Grad Rijeka je oduvijek podupirao rad Talijanske unije te sam uvjeren da ćemo i u budućnosti raditi na dobrobit svih naših sugrađana, poručio je Filipović, uz zahvalu svim članovima Talijanske unije na trudu i angažmanu na promicanju međudržavnog dijaloga između Hrvatske, Italije i Slovenije.
Tradicija Primorja
Primorsko-goranski župan Zlatko Komadina svoje je prigodno obraćanje uzvanicima vezao uz činjenicu da se ova obljetnica Talijanske unije poklapa sa stasanjem hrvatske države.
– U tom zajedničkom odrastanju vjerujem da smo izvukli velike pouke u tome da je suživot nešto što je najvažnije i vjerujem da ćemo svi raditi na tome i u budućnosti. Rijeka i Primorsko-goranska županija dobar su primjer multikulturalnosti i zajedništva svih nacionalnih manjina s većinskim narodom, to je tradicija ovog kraja.
– U našem kraju naši Talijani imaju mogućnosti da zaštite svoju kulturu, svoju tradiciju, svoj identitet upravo kroz obrazovne institucije koje postoje u Rijeci. To su osnovna i srednja škola na talijanskom jeziku, a u ovom hramu kulture i Talijanska drama. Ne može manjina izboriti svoja prava ako većina to ne dopusti i to je poruka svima nama da nastavimo s dosadašnjom dobrom suradnjom, zaključio je primorsko-goranski župan.
Međudržavni dijalog
Okupljenima u riječkom kazalištu obratio se i predsjednik Odbora za ljudska prava i nacionalne manjine hrvatskog Sabora Milorad Pupovac, podsjetivši kako zajednica Talijana baštini puno dužu tradiciju djelovanja, dijeljenja i obogaćivanja hrvatskog i slovenskog društva i kulture.
– Iznimno mi je zadovoljstvo što sam kao saborski zastupnik svjedočio tome kako su se širila prava upotrebe talijanskog jezika na onim dijelovima teritorija Hrvatske na kojem žive pripadnici talijanske manjine. To je značajno postignuće ne samo za vas, nego i za multikulturalnost Hrvatske, za ostale pripadnike nacionalnih manjina, kao i za kulturu odnosa između većinskog hrvatskog i manjinskih naroda unutar Republike Hrvatske, poručio je Pupovac.
Stane Baluh prenio je čestitke slovenske vlade za ovu veliku i važnu obljetnicu postojanja Talijanske unije koja se, kako je istaknuo, tijekom svih tih godina djelovanja zalagala za interkulturalni i međudržavni dijalog između Italije, Slovenije i Hrvatske, tvoreći most između tih država i narodnosti, s punim uvažavanjem međusobnih različitosti.
Neizbježni nogomet
Simpatije uzvanika premijer Andrej Plenković zadobio je kada je svoje prigodno obraćanje završio na talijanskom jeziku, u kojem nije propustio spomenuti i povezati uspjehe talijanske i hrvatske nogometne reprezentacije.