Ne pomaže ni žica

Plaža hotela Park na Pećinama. Pojedini umirovljenici režu ogradu da bi se tuširali u ruševini opasnoj po život

Vladimir Mrvoš

Foto Vladimir Mrvoš

Foto Vladimir Mrvoš

Iako žičana ograda onemogućava ulaz u ruševine, a postoje i oznake o zabrani prolaza, pojedinci ulaze u ruševne prostore



RIJEKA – Početkom veljače pisali smo o uređenju plaža na Pećinama od Sablićeva do Glavanova, kada je Grad Rijeka krenuo u obnovu omiljenog istočnogradskog kupališta, a cilj je bio u prvom redu zaštititi kupače od obrušavanja stijena.


Plaže Sablićevo i Glavanovo su sanirane što se tiče obrušavanja, a dodatno je plaža Glavanovo nasipana. I dok su te dvije plaže žičanu zaštitu dobile kako bi kupače zaštitile od mogućeg kamenja, hotel Park dobio je žičanu ogradu kako bi se kupači zaštitili od samih kupača. Naime, nekad elitno kupalište već je dulje vrijeme ruševina, a žičana ograda postavljena je kako bi kupačima i posjetiteljima bilo onemogućeno da ulaze u ruševine tog objekta, kako netko ne bi stradao. Terase objekta i nekadašnje svlačionice se doslovno urušavaju, nema ograda, a stupovi koji drže konstrukciju napukli su i ruzinavi te predstavljaju pravu opasnost za sve posjetitelje.


Foto galerija: Derutna plaža hotela Park na Pećinama Foto: Vladimir Mrvoš


Djelovanje valova


Iz Grada Rijeke tada su nam odgovorili da se svake godine u proračunu osiguravaju sredstva za redovno održavanje 21 gradske plaže, odnosno pomorskog dobra, a plaže se uređuju sukladno prioritetima i sredstvima s kojima Grad Rijeka raspolaže. Što se tiče sunčališta zapadnog dijela plaže hotela Park, ono je uređeno u sklopu održavanja pomorskog dobra tijekom 2018. godine i to na način da je postojeći betonski plato uređen obnovom sunčališta s izvedbom dva ulaza u more stubištem, u prostoru postojeće plaže, te je na mjestima gdje je obala razbijena djelovanjem valova obnovljen nagib sunčališta koji je bio prestrm i nekomforan.




– Isto tako, na istočnom dijelu plaže hotela Park (terase za sunčanje) prolaz na terase i ispod terasa je zaštićen zaštitnom ogradom zbog ugrožene stabilnosti istih kako ne bi došlo do ugrožavanja života ljudi na dijelu prolaza oko zgrade. Daljnji zahvati na uređenju istočnog dijela plaže hotela Park će se izvoditi sukladno prioritetima i raspoloživim sredstvima, odgovorili su nam iz Grada Rijeke u veljači.


No, kako plaža hotela Park izgleda danas, nekoliko mjeseci kasnije, u špici kupališne sezone? Isto kao i tada, ako ne i gore. Štoviše, izgleda da nekim građanima nije stalo do vlastite sigurnosti. Iako žičana ograda onemogućava ulaz u ruševine, a postoje i oznake o zabrani prolaza, pojedinci ulaze u ruševne prostore, pa čak imaju i priručni alat kako bi uklonili dio ograde ili kliještima aktivirali tuš koji još uvijek odolijeva zubu vremena. Ne pomaže ni ograda, ni obavijest da je to opasno.


Život na rubu


S obzirom na to da je nekada hotel Park bio omiljeno kupalište mladih koji su atraktivnost ovog kupališta nadopunjavali skokovima s vrha terase, od kojih je mnogima zastajao dah, mnogi će pomisliti da upravo mladi ulaze u “zabranjeni vrt”. Ali mladih na Parku više nema, osim možda pokojeg zalutalog stranca, ali zato ima umirovljenika za koje bi čovjek pomislio da, s obzirom na životno iskustvo i zrele godine, imaju “više pameti” od mlade generacije.


No, čini se da neki umirovljenici vole “živjeti na rubu”. Nema te zabrane, a ni žičane ograde koja može spriječiti “zlatnu generaciju” u svom naumu da vlastitim alatom omogući tuširanje u ruševini, iako su im dva normalna tuša udaljena svega nekoliko desetaka metara, na obližnjim plažama. Nekada je na Parku zastajao dah od skokova mladića s vrha terase kafića u more, a danas od akcija “zlatne generacije” koja bez straha ulazi u ruševine u potrazi za novim avanturama i pojačanim naletom adrenalina.