VELIKI PETAK

Pitali smo Riječane kako preživljavaju udar cijena na uskrsnu trpezu: ‘Skuplje je 20 do 30 posto, a mirovine i plaće su iste’

Bruna Matičić

Riječka tržnica jučer je bila prepuna kupaca / Snimio Marko GRACIN

Riječka tržnica jučer je bila prepuna kupaca / Snimio Marko GRACIN

Uskrsna košarica s najosnovnijim namirnicama iznosi 54,73 eura, a ista takva lani je koštala desetak eura manje. No riječ je o minimalnim količinama na akcijskim cijenama iz uskrsnih kataloga



 


RIJEKA – Punih mjesec dana slušamo da će zbog inflacije i većih cijena proizvoda i namirnica ovogodišnja uskrsna košarica biti najskuplja do sada, kao i to da će biti značajno skuplja nego prethodnih godina, zbog čega će mnogi građani štedjeti, pažljivo kupovati i birati proizvode na akcijama.


Blagdanski stol


Međutim, čak su i akcijske cijene proizvoda koji se tradicionalno mogu naći na uskrsnom stolu za doručak, poput jaja, mladog luka, šunke, pince ili orehnjače te ribe za Veliki petak i janjetine ili odojka za uskrsni ručak, znatno veće u odnosu na prošlu godinu.




Potvrdili smo to provjerivši prigodne uskrsne kataloge najvećih trgovačkih lanaca u Hrvatskoj te usporedivši akcijske cijene prehrambenih artikala s onima iz prošle godine, izračunavši pritom koliko će prosječnu hrvatsku obitelj minimalno koštati namirnice za blagdanski stol.


Naravno, Uskrs je nezamisliv bez jaja, a upravo je ovaj artikl u odnosu na prošlu i pretprošlu godinu zabilježio najveći rast cijena. Prošle godine prosječna cijena svježih jaja bila je oko 2 eura, pa naviše, dok ih se na akciji moglo naći i za 1,33 eura, odnosno 9,99 kuna po paketu. Danas, nažalost, paket jaja nemoguće je naći ispod 3 eura, a najniža cijena na prigodnim akcijama iznosi 2 eura.


Uskrsa nema bez mlade kapulice / Snimio Marko GRACIN


Značajno je narasla i cijena šunke te ostalih suhomesnatih proizvoda i mesa uopće. Građani su prošle godine kilogram rolane šunke dobre kvalitete mogli pronaći za 5 eura, a danas šunku iste robne marke i kvalitete plaćaju euro više, odnosno 6,19 eura. Cijene svežnja mladog luka ili rotkvica, koji se nerijetko nađu na uskrsnome stolu, u trgovačkim su centrima narasle za nekoliko centi, ali cijene domaćih proizvoda na tržnicama sigurno su puno veće od navedenih. Također, za nekoliko desetaka centi narasla je i cijena uskrsnih pinci, pa i ostalih tradicionalnih kolača koji krase blagdanski stol. Za euro ili više veće su i cijene mesa, pa je tako janjetina prošle godine koštala 7,96 eura po kilogramu, odojak 4,51 po kilogramu, a cijelo pile moglo se naći za cijenu od 2,52 eura. Ove godine građani će za kilogram janjetine izdvojiti 8,89 eura ili 5,49 eura za kilogram odojka, a ako odluče za blagdanski ručak ispeći pile to će ih koštati najmanje 3,18 eura po kilogramu. Više će potrošiti i za pripremu hrane za Veliki petak odluče li se za bilo koju opciju ribljeg menija, a za kilogram orade ili brancina iz uzgoja morat će izdvojiti 8,99 ili 7,99 eura.


Samo osnovno


U konačnici prosječna tročlana obitelj za Uskrs će zasigurno potrošiti dva paketa jaja, za bojenje i pripremu kolača ili pogača, što je četiri eura, kilogram rolane šunke, što je 6,19 eura, dva eura za dvije vezice luka i rotkvice, otprilike 5 eura za sir, 1,85 za pincu i 2,69 za orehnjaču, dok će za blagdanske ručkove izdvojiti oko 15 eura za kilogram i pol ribe te 18 eura za nešto više od dva kilograma janjetine. Kad se zbroji uskrsna potrošačka košarica s najosnovnijim namirnicama iznosi 54,73 eura, dok je ista takva prošle godine koštala desetak eura manje, odnosno nešto manje od 43 eura. Ipak, riječ je o osnovnim namirnicama i minimalnim količinama na akcijskim cijenama u okviru uskrsnih kataloga, a ubroje li se i ostale neophodne namirnice i proizvodi poput kakvog povrća uz dva blagdanska ručka, ili tradicionalnih uskrsnih čokoladnih jaja i slatkiša, sokova ili vina koji se obično konzumiraju u periodu blagdana, iznos uskrsne košarice puno je veći.


Na placi ima i prepeličjih jaja / Snimio Marko GRACIN


Prema izračunu Nezavisnog hrvatskog sindikata, najsiromašnija košarica za tročlanu obitelj iznosi oko 100 eura, i to za period od Velikog četvrtka do Uskrsnog ponedjeljka, najskuplja košarica, ona s najkvalitetnijim proizvodima, iznosi 328 eura, dok ona srednja, s proizvodima srednje kvalitete, iznosi 204 eura.


Poštovati tradiciju


Unatoč visokim cijenama, građani Rijeke kazali su da će ipak poštovati tradiciju te neće štedjeti na osnovnim namirnicama za uskrsni doručak ili ručak, ali će pritom pratiti akcije.


Cijene otišle u nebo – Karlo Rađenović / Snimio Marko GRACIN


– Cijene su otišle u nebo, sigurno dvadeset posto, ali supruga i ja na raspolaganju imamo dvije mirovine i kupit ćemo sve potrebno za blagdanski stol, rekao je Karlo Rađenović odgovorivši da misli da mu planirani iznos od četrdesetak eura možda ipak neće biti dostatan.


Nekako ćemo izdržati – Jasna Čargonja / Snimio Marko GRACIN


Kada je riječ o planiranoj potrošnji za ovaj veliki kršćanski blagdan, Jasna Čargonja kazala je da će iznos sigurno dostići oko 130 eura.


– S obzirom na to da nas je u obitelji jako puno i da su cijene hrane stvarno jako narasle, teško mi je točno reći koliko će nas blagdanski stol koštati. Sretna sam jer sam uspjela nabaviti domaća jaja po akcijskoj cijeni, a domaću janjetinu ću kupiti kod mesara. Naravno da su domaći proizvodi uvijek skuplji, ali blagdani su nekoliko puta na godinu, pa ćemo nekako izdržati, kazala je Čargonja.


U Italiji veće akcije – Aleksandar Valenčić / Snimio Marko GRACIN


S činjenicom da je ovogodišnja uskrsna košarica značajno skuplja od one prethodnih godina složio se i Aleksandar Valenčić.


– Svi proizvodi su puno, puno skuplji. Cijene su otišle gore ove godine nekih 20 do 30 posto u odnosu na prošlu godinu, a plaće su ostale iste. Mislim da će građani ići preko granice u kupovinu, konkretno u Italiju, gdje su veće akcije i cijene određenih namirnica su puno manje, zaključio je Valenčić.