'Mora regulirati status

Pitali smo Grad Rijeku što s čovjekom deložiranim iz stana u Zagrebačkoj: ‘On ima pravo na pomoć, ali nam nije u evidenciji’

Sanja Gašpert

Miljenko (Siniša) Novaković prima socijalnu mirovinu i do sada nije koristio niti jedno pravo iz gradskog socijalnog programa



RIJEKA – Uvidom u baze podataka korisnika s kojima raspolažemo utvrdili smo da Miljenko (Siniša) Novaković nije evidentiran kao korisnik prava niti jednog oblika pomoći iz socijalnog programa Grada Rijeke te ne raspolažemo s dovoljno podataka temeljem kojih bismo mogli konkretno definirati na koje od pomoći osigurane putem socijalnog programa Grada ima pravo.


Zaštita ugroženih


Odgovor je to Grada Rijeke na očitovanje na deložaciju Miljenka (Siniša) Novakovića iz Zagrebačke ulice broj 19, koji je deložiran 19. travnja iz stana u kojem su Novaković i njegova supruga imali status zaštićenog najmoprimca, koji su prije godinu dana izgubili. Novaković je korisnik socijalne mirovine, ima 72 godine, nema drugih prihoda. Srčani je bolesnik, nekoliko puta operiran, ostao je bez sina, koji je tragično preminuo 1991. godine, i to kada je imao tek sedamnaest godina, u ovim teškim trenucima razišao se i sa suprugom, a prije nekoliko dana doznao je da mu je umro brat. Upravo zbog toga je od nadležnog suda i tražio odgodu deložacije kako bi mogao pokopati brata, međutim, to mu nije odobreno, te je on mirno, bez drame, u pratnji policijskih službenika izašao iz stana koji je koristio dugi niz godina.


Iz Grada Rijeke podsjećaju da su, s ciljem zaštite socijalno najugroženijih građana, putem gradskog socijalnog programa osigurani razni oblici pomoći. Među njima veliki je dio pomoći koje su namijenjene upravo osobama starije životne dobi, a mogu se ostvariti ovisno o prihodovnom cenzusu i strukturi kućanstava.


Razne pomoći iz CK-a




– Jedna od njih je pravo na mjesečnu novčanu pomoć umirovljenicima i osobama bez osobnog prihoda za svakodnevne životne troškove. Pravo na ovaj oblik pomoći imaju starije osobe bez osobnog prihoda i umirovljenici čija tuzemna i/ili inozemna mirovina nije viša od 305 eura, u što se uračunava i zaštitni dodatak. Visina novčane pomoći za umirovljenike iznosi od 40 eura naviše, a ovisi o strukturi kućanstva u kojem umirovljenik živi i visini njegove osobne mirovine, dok za mjesečna novčana pomoć starijim osobama bez osobnog prihoda iznosi mjesečno pedeset eura. Po pitanju pomoći pri stambenom zbrinjavanju osobe koje zadovoljavaju uvjete propisane odlukom o socijalnoj skrbi imaju pravo na subvenciju troškova stanovanja, odnosno djelomično podmirenje mjesečnih troškova slobodno ugovorene najamnine za stan u vlasništvu fizičke osobe (tzv. podstanarine), u iznosu od 90 eura za samca pa naviše, ovisno opet o strukturi kućanstva i prihodovnom cenzusu. Osobe starije od 65 godina, koje imaju osobne mjesečne prihode niže od 265 eura imaju pravo na besplatnu godišnju pokaznu kartu. Također, starije osobe, neovisno o prihodima, imaju pravo na besplatnu godišnju kartu ako imaju određeni oblik oštećenja organizma i uz to teži ili teški invaliditet – oštećenje funkcionalnih sposobnosti; stradalnici su rata ili višestruki darivatelji krvi, piše u odgovoru Grada.


Nadalje, ističe se, sukladno odluci o davanju nužnih smještaja u najam, pravo na smještaj u prostore nužnog smještaja, kao na oblik stambenog zbrinjavanja socijalno ugroženih građana, imaju korisnici prava na zajamčenu minimalnu naknadu pri Zavodu za socijalni rad, Područni ured Rijeka, koji uz navedeno moraju imati i prijavljeno prebivalište na području grada Rijeke.


U Gradskom društvu Crvenog križa Rijeka ističu da pružaju razne oblike pomoći sukladno odlukama Grada Rijeke i Centra za socijalnu skrb, a osoba koja se nađe u ovakvoj i sličnoj situaciji odmah ima pravo na mjesečni paket hrane i higijenskih potrepština, bez predavanja bilo kakvih zahtjeva i zamolbi.