Foto Ana Križanec
Bez socijalne interakcije na razini mjesne samouprave ne može se računati na dobar izborni rezultat. Ispalo je po onoj - kakvo pečenje, takvo rješenje
povezane vijesti
- Riječka Čistoća danas na Rivi počinje pripreme za blagdansko kićenje, bit će zastoja u prometu
- Hajdaš Dončić: “Interes SDP-a je udariti na banke, trgovačke lance, teleoperatere i sve koji stvaraju ekstra profit’
- Plenković: “Ovo je nešto nečuveno, za reakciju javnosti i velike demonstracije na klizištu na Pantovčaku”
Mnogima je dobar izborni rezultat riječkog HDZ-a na izborima za mjesnu samoupravu iznenađenje jer je HDZ potvrdio primat kao najjača politička stranka na razini mjesnih odbora. A nije.
Zbog toga što se to nije dogodilo prvi put, već je nešto slično HDZ napravio i na izborima za mjesnu samoupravu 2014. godine. HDZ je potvrdio da ima stabilno biračko tijelo i da zaista ima najjače temeljne organizacije.
Iako HDZ tijekom kampanje nije istupao u javnosti, očito je da se predsjednik riječkog HDZ-a Josip Ostrogović odlučio posvetiti, daleko od očiju javnosti, radu s članovima i simpatizerima na terenu. Oprobana je to HDZ-ova taktika koja daje rezultate.
Na 31. obljetnicu osnutka riječkoga HDZ-a koja je održana u dvorani Agrama, nekadašnjoj upravnoj zgradi propaloga Croatia linea, došao je vrh stranke na čelu s predsjednikom Andrejom Plenkovićem i predsjednikom Sabora Goranom Jandrokovićem.
Došao je i ministar i predsjednik primorsko-goranskoga HDZ-a Oleg Butković. Svi su oni poručili isto – HDZ će pobijediti na izborima za riječke mjesne odbore i pozvali su sve koji su došli na svečanost, a dvorana je bila krcata, da izađu na izbore i da pozovu članove svojih obitelji i prijatelje da naprave isto.
Poziv je urodio plodom, a s obzirom na malu izlaznost, ispod 10 posto, što je nažalost postalo konstanta mjesnih izbora, rezultati nisu izostali.
Iako je bio 21 sat u izbornoj noći, ni u HDZ-u, ni u SDP-u nisu se usudili komentirati rezultate izbora. Očito ih je mučila ista stvar – teško im je bilo vjerovati da zbrajanja daju točan rezultat kada je riječ o broju mandata.
Dok su u HDZ-u mislili da im ispada previše, u SDP-u su mislili da im ispada premalo. A ispalo je da je HDZ osvojio 63 mandata, a SDP 47. Velika je to razlika, a u nekim mjesnim odborima SDP je doživio pravi debakl.
Dok su si u HDZ-u dali truda da pozovu članove i simpatizere na Jadranski trg 1 kako bi čekali rezultate i stavili na stolove malo zakuske i pića, Korzo 6 je izgledao kao usputna stanica, skoro kao kolodvor na Žabici.
Malo ljudi, niti ića, niti pića. HDZ inzistira na socijalnoj interakciji među ljudima, a u SDP-u se činilo da socijalne interakcije nema.
A bez socijalne interakcije na razini mjesne samouprave ne može se računati na dobar izborni rezultat. Ispalo je po onoj – kakvo pečenje, takvo rješenje.
Čini se da se po tom pitanju u SDP-u uopće ne trude i da rad na terenu shvaćaju zdravo za gotovo. To je zabluda koju na Korzu 6 ne prepoznaju kao problem.
Jer, ako imate pokrivene sve mjesne odbore stranačkim listama, a onda te liste dobiju manje od 100 glasova, to znači da oni koji su na listama nisu motivirali ni 20 ljudi da izađu na birališta i glasaju za SDP. Prilično tragično i zabrinjavajuće.
Drugi SDP-ov problem, a posebno problem predsjednika riječkoga SDP-a Filipovića, je taj što je precijenio i stranačku, i svoju snagu.
PGS je treća politička snaga na razini mjesne samouprave jer je osvojio 18 mandata i tako je odmah iza nezavisnih lista koje su osvojile 26 mandata.
Odnosi u Gradskom vijeću između SDP-a i PGS-a su toplo-hladno, a prilično su se zamrznuli u slučaju smjene intendanta HNK Ivana pl. Zajca Marina Blaževića.
PGS je bio za smjenu, a Filipović i SDP, kao ni HDZ-ova ministrica Nina Obuljen Koržinek, nisu. Da nije bilo tako, vjerojatno bi SDP i PGS zajedno izašli na izbore i rezultat bi bio daleko bolji i ne bi došlo do rasipanja glasova.
Problem SDP-a je i gužva na lijevom centru, dok HDZ ima politički monopol na desnom centru i bez ikakve je konkurencije, što znači da nema disperzije glasova.
U politički prostor SDP-a ušao je Možemo! koji nije zabilježio neki značajan rezultat, ali je uzeo SDP-u glasove koji bi smanjili razliku u odnosu na HDZ.
Do dogovora o zajedničkom izlasku nije došlo jer su predizborne startne pozicije određene načinom funkcioniranja u Gradskom vijeću.
Ono je takvo da postoji konstituirajuća većina, ali ne postoji parlamentarna većina, već se glasovi skupljaju od točke do točke.
I to je jedna od stvari na kojoj bi Filipović trebao poraditi ako je shvatio, što bi trebao, da SDP samostalno protiv HDZ-a nema što tražiti.
Barem na razini mjesne samouprave. Ili neka zamole Josipa Rupčića iz HDZ-a da im pojasni koji je recept za dobivanje osmog uzastopnog mandata u nizu u MO-u Brašćine-Pulac.