Foto: M. GRACIN
U riječkom KBC-u najveći je broj pacijenata od početka pandemije
povezane vijesti
RIJEKA – Primorsko-goranska županija, koja je od danas u lockdownu, jučer je imala najveći broj novooboljelih među svim hrvatskim županijama, ali je u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo PGŽ-a laboratorijski obrađeno rekordnih 1.426 uzoraka, među kojima je 299 COVID-pozitivnih.
Udio pozitivnih osoba tako je znatno manji nego prethodnih dana i iznosi 21 posto. Ozdravilo je 214 osoba pa je jučer u PGŽ-u bilo 3.210 aktivnih slučajeva, a najviše njih s riječkog područja i radno aktivnih osoba. U KBC-u Rijeka povećan je broj hospitaliziranih pacijenata koji se liječe od bolesti COVID-19 na 199, na respiratoru je jučer bilo 15 bolesnika, a u subotu je u riječkom KBC-u od posljedica COVID-19 preminulo pet osoba.
U sekundarnom COVID-centru u Thalassotherapiji Opatija na liječenju se nalaze 22 pacijenta i svi su u dobrom zdravstvenom stanju, a u petak je otpušten prvi pacijent. Udio liječenih osoba od bolesti COVID-19 unutar ukupnog broja aktivnih slučajeva iznosi 6,8 posto.
U riječkom KBC-u najveći je broj pacijenata od početka pandemije, s tim da ih je 22 u Opatiji, a pritisak na riječki Klinički centar raste iz dana u dan.
Nacionalni stožer civilne zaštite prihvatio je sve prijedloge Županijskog stožera pa su od danas na snazi nove, strože epidemiološke mjere koje će trajati do 26. travnja. Uvode se strože protuepidemijske mjere i u Zagrebačkoj, Dubrovačko-neretvanskoj i Osječkoj županiji, s tim da će Dubrovčani nakon gotovo pet mjeseci moći popiti kavu na terasi kafića.
Ovaj lockdown građani Primorsko-goranske županije dočekali su s manje gnjeva, čak i ugostitelji, iako je vrlo sličan lockdownu od prije godinu dana, kad su kvasac i toaletni papir bile najtraženije namirnice.
– Ako je za zdravlje i za živote, ako tako mora biti, stisnut ćemo zube, stav je većine građana, pa čak i ugostitelja po čijim se leđima uvijek nekako slome najveća koplja lockdowna. Našoj su se redakciji potužile vlasnice dviju trgovina, jedna dućana s cipelama, druga s košuljama, smatrajući da je nepravedno zatvoriti njih, a ostaviti da rade dućani sa zavjesama ili torbicama i naočalama.
Ravnatelj NZZJZ-a PGŽ-a prof. dr. Vladimir Mićović kaže da pravda za sve u ovakvim situacijama nikad ne može biti ostvarena.
– Ovo je teška situacija i radimo ono što će biti najbolje za 95 posto građana, a u cilju zdravlja i sigurnosti 100 posto građana, mjere ne bi bile mjere da nema zakidanja. Isto tako, svi mi znamo da će se u trgovinama odjeće i obuće ljudi zadržavati više, pa čak i družiti, nego u naprimjer trgovinama zavjesama ili stolnjacima, mislim da je to jasno.
Činimo velike napore da se stanje što prije normalizira i svima nam to mora biti u cilju, kaže nam prof. dr. Mićović.