KOLEGIJ ŽUPANA

PGŽ nabavlja uređaj za detekciju mirkoplastike u hrani, vodi, moru, tlu i kozmetici

Barbara Čalušić

SNIMIO: VEDRAN KARUZA

SNIMIO: VEDRAN KARUZA

U pripremi je donošenje zakonske obaveze u detekciji mikroplastike u ovim sastavnicima okoliša s obzirom da je mikroplastika utvrđeni zagađivač okoliša, a time utječe i na zdravlje ljudi.



RIJEKA – Primorsko-goranska županija financirat će nabavku uređaja za detekciju mirkoplastike u hrani, vodi, moru, tlu i kozmetici vrijednog 2,35 milijuna kuna kojeg će u svojem radu koristiti Nastavni zavod za javno zdravstvo PGŽ-a. Zavod je već ranije koristio takav uređaj u svojem radu i to u sklopu europskog projekta u suradnji s Italijom.


– U pripremi je donošenje zakonske obaveze u detekciji mikroplastike u ovim sastavnicima okoliša s obzirom da je mikroplastika utvrđeni zagađivač okoliša, a time utječe i na zdravlje ljudi. Uređaj može detektirati sve čestice mikroplastike koja nije biorazgradiva, a koja se ipak usitnjava protokom vremena na čestice manje od pet milimetara do jednog mikrona. Uređaj će biti korišten i u tržišnom poslovanju Zavoda čime će ustanova učvrstiti svoju poziciju kao ustanova u dijelu stručne i znanstvene suradnje s važnim sudionicama, rekla je na današnjem redovnom susretu s novinarima Đulija Malatestinić, pročelnica županijskog Upravnog odjela za zdravstvo.


Županija nastavlja s financiranjem specijalizacija liječnika u tri svoje zdravstvne ustanove za što je ove godine iz županijskog proračuna izdvojeno 1.165.000 kuna.
– Lječilište Veli Lošinj ove godine dobiva sredstva za jednu liječnicu koja završava specijalizaciju dok su ostale dvije liječnice čiju je specijalizaciju također financirala PGŽ, već završile specijalizaciju. Radi se o specijalizacijama iz pedijatrije, pulmologije i dermatovenerologije. U Thalassotherapiji Crikvenica PGŽ je prošle, kao i ove godine potpomagala četiri specijalizacije u iznosu od 660 tisuća kuna i to dvije specijalizacije iz fizikalne medicine, jedna iz pedijatrije i jedna iz dermatologije. Treća ustanova je Zavod za hitnu medicinu gdje se s 450 tisuća kuna sufinanciraju tri specijalizacije, istaknula je Malatestinić.




Županija je nakon dvogodišnje pauze prouzročene pandemijom objavila natječaj za financiranje projekata iz zdravstva u iznsu od 300 tisuća kuna koji je otovren do 28. veljače. Kako je kazala Malatestinić, namjera je potaknuti sve udruge na prijavu programa koje se bave prevencijom kroničnih bolesti od najranije dobi, unaprijeđenja mentalnog zdravlja, koje djeluju na području rane intervencije u obiteljima djece s poteškoćama u razvoju kao i na području aktivnog starenja.


Županija je ove godine također izdvojila 1,18 milijuna kuna za programe edukacije, prevencije i promicanja zdravlja koje provode njezine dvije ustanove – Nastavni zavod za javno zdravstvo i Dom zdravlja. Zavod će tako za niz svojih preventivnih programa dobiti 900 tisuća kuna dok je za Dom zdravlja izdvojeno 218.500 za programe tečaja za trudnice, stradalnika Domovinskog rata i savjetovališta za prehranu dojenčadi.


Finaciranje programa u županijskim zdravstvenim ustanovama od kojih su neki dio zdravstvenog nadstandarda komentirao je jučer i župan Zlatko Komadina.


Primjerice, uređaj za mikroplastiku je nadstandard koji se uvodi u rad Zavoda, a upravo su ti nastadardi i blagovremene pripreme ove ustanove dovele do toga da smo po rezultatima rada našeg Zavoda najbolji u Hrvatskoj. Naime, direktna je korelacija između cijepljenja i broja umrlih, od posljedica koronavirusa, a na primjeru naše županije vidite da smo se na vrijeme pripremili za i cijepljenje, i testiranje te da se kod nas nalazi ne čekaju šest dana već se Zavod na vrijeme organizirao po tim pitanjima. To samo govori u primjer tome da ako se obistini prijedlog reforme zdravstva koja predviđa centralizaciju župansijkih ustanova, a koju smo već imali, centralizaciju tog područja ne bi trebalo činiti, poručio je Komadina.


Najavio je i dva projekta koja označavaju nastavak suradnje sa Sveučilištem. Jedan je ispitivanje autohtnih vinskih sorti, a drugi ispitivanje kvalitete meda.


– Nastavljamo time kako bismo nadopunili sadašnji sveučilišni rad s turističkom ponudom PGŽ-a pa je u Staroj Sušici pokrenut projekt vrijednosti između 12 i 15 milijuna kuna, a to je interpretacijski postav pčelarstva PGŽ-a. U Kraljevici je pokrenut interpretacijski centar za vino i hrvatsku vinsku kuću u sklopu uređenja dvoraca Frankopana što je dodatni sadržaj dvorca u okviru turističke ponude, istaknuo je Komadina.