Demonstracija i mali tečaj streličarstva / Foto Sergej DRECHSLER
Počeci tradicije turskog streličarstva sežu u 14. stoljeće, kada su se lukovi i strijele koristile za ratovanje. Oni su se izrađivali od konjskih kostiju, životinjskih tetiva i drva, a mogli su ispaljivati strijele i do 800 metara udaljenosti. Turcima je streličarstvo i danas jako važno i rado ga potenciraju jer je to važan dio njegovanja njihove tradicije i povijest, kazala je Senada Stenaklić
povezane vijesti
GRAD GROBNIK Nekoliko stotina godina trebalo je proći kako bi turske strijele ponovno letjele Grobnišćinom, no za razliku od slavnih bitki iz vremena Zrinskih i Frankopana, povod je ovog puta bio mnogo miroljubiviji. Grobnički Kaštel ovog je vikenda bio mjesto na kojem su se zainteresirani mogli upoznati s osnovama turskog tradicionalnog streličarstva, saznati nešto o specifičnostima i povijesti ove discipline te se okušati u ispaljivanju strijela u mete, a prvi događaj ovakve vrste u riječkoj okolici privukao je ne samo riječke streličare naviknute na nešto drukčiju opremu, već i ljubitelje baštine i djecu.
Kultura, običaji i tradicija
Demonstracija i mali tečaj streličarstva održan je u sklopu petog izdanja Tur Festa, manifestacije pod organizacijom Hrvatsko-turskog društva Rijeka kome su se kao partneri pridružili Turski kulturni centar Yunus Emre iz Zagreba te Katedra čakavskog sabora Grobnišćine, sve s ciljem promocije turske kulture, običaja i tradicije.
– Počeci tradicije turskog streličarstva sežu u 14. stoljeće, kada su se lukovi i strijele koristili za ratovanje. Oni su se izrađivali od konjskih kostiju, životinjskih tetiva i drva, a mogli su ispaljivati strijele i do 800 metara udaljenosti. Razlika u odnosu na mediteransko streličarstvo je ta da su turski lukovi kraći i da se strijelu ispaljuje koristeći palac, a ne kažiprst i srednji prst. Turcima je streličarstvo i danas jako važno i rado ga potenciraju jer je to važan dio njegovanja njihove tradicije i povijesti. Nastoje u svakom europskom gradu održavati turske centre kako bi ondje mogli podučavati o turskoj kulturi, jeziku, pa i streličarstvu, navela je Senada Stenaklić, voditeljica tečaja iz zagrebačkog centra Yunus Emre.
Streličarska zbivanja i tečajeve Yunus Emre kroz proteklih nekoliko godina održava diljem Hrvatske, a prema riječima Stenaklić te direktora centra Fuata Korkmaza, njihovi polaznici sudjeluju i na turnirima u turskom streličarstvu koji se održavaju u Skoplju, Sarajevu i Podgorici.
Velika obljetnica
Kako je naveo predsjednik Hrvatsko-turskog društva Rijeka Vedran Obućina, ovim se zbivanjem završava Tur Fest koji je jesenski kalendar zbivanja obogatio i s dvije izložbe te prigodnim kvizom.
– Ove godine u naš program smo prvi put uvrstili tečaj turskog streličarstva koji je na razini UNESCO-a zaštićen kao nematerijalna baština čovječanstva. Nastojali smo da petu godinu Tur Festa obogatimo raznovrsnim događanjima, a uz izložbu o turskoj čipki postavljenu na Korzu, izložba »Turska na fotografijama« po izboru akademika dr. Tune Akçaya moći će se pogledati u riječkom Islamskom centru do kraja mjeseca, istaknuo je Obućina, dodavši kako će Hrvatsko-tursko društvo u Rijeci iduće godine obilježiti 30 godina kontinuiranog rada.