Foto Kirill Karnovich-Valua
Peek&Poke dobio je nagradu za serijal kratkih priča iz domene tehnološke fantastike "Alternativna stvarnost: računalna povijest oko 1890. godine"
povezane vijesti
Riječki Muzej računala Peek&Poke ljetos je objavio zanimljiv serijal kratkih priča iz domene tehnološke fantastike. Radi se o serijalu “Alternativna stvarnost: računalna povijest oko 1890. godine” koji je realiziran uz pomoć stvaralačke moći umjetne inteligencije, ali kojom upravljaju maštoviti kreativci.
Da je riječ o globalnoj priči, potvrđuje i vijest iz New Yorka. Službeno je obavljeno da je Muzej računala Peek&Poke dobitnik Anthem Awards, brončane nagrade u kategoriji Obrazovanje, umjetnost i kultura.
Nagradu su zaslužili za “najbolju, najinovativniju ili najučinkovitiju upotrebu umjetne inteligencije i/ili strojnog učenja za podizanje svijesti o programu ili projektu obrazovanja, umjetnosti i kulture”.
Velika čast
Anthem Awards nagrađuju svrhovit rad ljudi, tvrtki i organizacija širom svijet i njihovom promocijom nadahnjuju druge da poduzmu akciju i u svojoj zajednici.
Our AI content series for Computer Museum @PEEKANDPOKE has been awarded Bronze in New York at The Anthem Awards @anthemawards for Best Use of AI in Education, Art & Culture.
For which we are extremely happy and thankful for such an honor!#anthemawards #alternatereaility pic.twitter.com/R2clg5A0nI
— Digital da Vincis (@davincisdigital) November 20, 2024
Želja je da tako potiču globalne promjene i definiraju kvalitetno mjerilo za rad na pozitivnom društvenom utjecaju. Žiri Međunarodne akademije digitalnih umjetnosti odradio je ovaj put više od 8.000 recenzija prijavljenih radova.
Rezultatima je doprinijelo i više od 47.000 glasova koje je dodijelila zajednica, a ovogodišnji pobjednici predstavljaju timove koji stoje iza najutjecajnijeg rada 2024. godine.
Svetozar Nilović – Tozo, voditelj muzeja Peek&Poke, kaže da je bilo ugodno iznenađenje i velika čast vidjeti jedan mali volonterski projekt iz Hrvatske u skupini nagrađenih sa svjetski poznatim imenima kao što su MoMa, The Aerospace Corporation, The Metropolitan Museum of Art, Brooklyn Museum, Smithsonian Institution, Norman Rockwell Museum, TED, George Lucas Educational Foundation i The City University of New York.
Izvrsna promocija
Peek&Poke je projekt prijavio na ovo globalno natjecanje s ciljem promocije muzeja i izvan Hrvatske. Trud se isplatio jer je rezultirao s više od 100.000 pregleda na društvenim mrežama i nizom medijskih objava.
Naš projekt “Alternate Re[AI]lity: Computer History circa 1890” brončani je pobjednik u kategoriji “education-art-culture” globalnog natjecanja @anthemawards u New Yorku! Nas malene veseli da su uz nas i svjetski poznata imena!😊 Hvala @davincisdigital! 🤓https://t.co/92ZGK6aam3
— PEEK&POKE (@PEEKANDPOKE) November 19, 2024
Kreativni direktor projekta je Kirill Karnovich-Valua iz slovenskog studija Digital Da Vincis, a vođenje sa strane Peek&Pokea proveo je Davor Pasarić, inače direktor riječkog multimedijskog studija Kreativni odjel.
Cijeli Peek&Poke tim posebno zahvaljuje studiju Digital da Vincis koji je dao sve od sebe da ova priča ima ovako lijep završetak.
U snimljenoj pozdravnoj poruci tim našeg muzeja pozvao je gledatelje da saznaju više o budućnosti tehnologije razumijevanjem povijesti računala – i naravno da posjete Peek&Poke, Rijeku i Hrvatsku.