Završen projekt

“Pametna udruga” za veće razumijevanje osoba s autizmom i sindromom Down

Vladimir Mrvoš

Foto Milan Đekić

Foto Milan Đekić



U povodu završetka ESF projekta »Pametna udruga – pokretač promjena u zajednici«, čiji je nositelj Udruga za skrb autističnih osoba Rijeka u suradnji s partnerskim organizacijama Centar za rehabilitaciju Rijeka i Udruga za sindrom Down – Rijeka 21, održana je prezentacija projekta u prostoru Hrvatskog kulturnog doma na Sušaku.


U sklopu predstavljanja projekta izvedena je i predstava »Pametna udruga« koja je nastala kao rezultat nositelja projekta s partnerima. Predstava je osmišljena prema sadržaju četiri slikovnice koje je osmislila Ivanka Pejić, dugogodišnja suradnica Udruge u radu s djecom i osobama s poremećajem iz spektra autizma.





Ukupna vrijednost projekta iznosila je 65.282,50 eura, a projekt je trajao 18 mjeseci, od kraja 2022. do kraja ovog mjeseca.


Udruga za skrb autističnih osoba Rijeka, u partnerstvu s Udrugom za sindrom Down – Rijeka 21 i Centrom za rehabilitaciju Rijeka, aktivno je sudjelovala u provedbi projekta s ciljem pronalaženja najboljih rješenja za zajednicu koja uključuje osobe s autizmom i Down sindromom te njihove obitelji.


– Projektom je bila obuhvaćena edukacija članova udruga. Uključivala je edukaciju iz bihevioralne analize, usavršavanje engleskog jezika te edukacijski program OCD-a. Ove edukacije imale su za cilj poboljšanje kvalitete podrške, efikasnosti rada te unapređenje suradnje, što predstavlja ključni temelj za daljnji rast i razvoj.


Održane su frizerske radionice, radionice rekreativnih vježbi, radionice izrade nakita i sapuna te radionice izrade ukrasnih vaza, rekla je predsjednica riječke Udruge za autizam Lidija Penko.



Cilj ovih radionica bio je pružiti praktične vještine, potaknuti kreativnost te unaprijediti socijalne i motoričke vještine kroz suradnju i interakciju. Roditelji su stekli veće razumijevanje i strategije za suočavanje s izazovima, što je rezultiralo jačom podrškom unutar obitelji i bolje povezanim zajednicama.


Tijekom projekta izrađene su četiri slikovnice tematski podijeljene na teme iz svakodnevnog života djece i odraslih s autizmom. Uz autoricu Ivanku Pejić, likovnu obradu slikovnica odradili su studenti volonteri s profesoricama mentoricama.


Prikazana kazališna predstava temelji se na slikovnicama. Scenografiju predstave osmislili su studenti volonteri s Akademije primijenjenih umjetnosti u Rijeci, dok su njihovi kolege sa studija Glume zaduženi za oživljavanje slikovnica na sceni.



– Kroz edukativnu predstavu unaprijedili smo razumijevanje i prihvaćanje različitosti unutar zajednice. Pružili smo djeci s razvojnim teškoćama alat za lakše savladavanje socijalnih vještina kroz interaktivne prikaze.


Osim toga, predstava je postala edukativni resurs za širu zajednicu poboljšavajući razumijevanje i prihvaćanje različitosti, rekla je Mila Čuljak s Akademije primjenjenih umjetnosti, koja aktivno i solidarno sudjeluje u radu Udruge za sindrom Down – Rijeka 21.